Welke streamingdienst kies jij? Vinyl is al jaren weer hip en zelfs het cassettebandje beleeft een heuse revival, maar voor het echte muziekgemak kies je voor streaming audio. De populairste diensten die muziek in de 'cloud' aanbieden op een rij. Je kiest voor luistergenot, niet voor het in bezit hebben van muziek Deezer Spotify Streaming is populair, zowel bij mobiele luis teraars met koptelefoon of oortjes als doorge winterde audiofielen met een fraaie hifiset thuis. Deze vorm van muziekconsumptie heeft sinds 2016 een groter markt aandeel dan fysieke muziekdra gers, zoals cd's en platen. Over heel 2018 vormden streaming- inkomsten met 47 procent bijna de helft van de wereldwijde omzet, met 255 miljoen gebruikers van betaalde streamingdiensten. In 2019 ligt het aandeel van strea ming in de VS al op 80 procent. Streaming is een techniek waar bij audio- of videobestanden 'stro men' van de bron, waar het be stand is opgeslagen, naar een plek waar het bestand wordt weergege ven. Die bron is doorgaans een website of app, maar kan ook een opslagschijf of computer zijn. De weergever is een hoofdtelefoon, een set luidsprekers of een com pleet home entertainment systeem, bekabeld aangesloten dan wel draadloos verbonden via wifi, bluetooth of Apple AirPlay. Voor video is de weergever uiter aard een beeldscherm. Het grote verschil met down loaden is dat bij streaming een bestand niet eerst in zijn geheel wordt verplaatst alvorens het geopend en afgespeeld kan wor den. De Nederlandse markt voor downloads is in 2018 met 21,2 pro cent gekrompen, terwijl de omzet in streamingabonnementen met 32,9 procent groeide. Blijkbaar kie zen mensen er steeds meer voor om muziek via een abonnements vorm te beluisteren, dus zonder die daadwerkelijk in huis te halen. Streaming audio en video kent vele gedaanten, zoals een internet radiostation ofYouTube dat je gratis kunt kijken en beluisteren. Hier vergelijken we de belangrijk ste streamingdiensten voor mu ziek. Ook streamen met topkwaliteit Bekendste muziekdienst boekt pas sinds vorig jaar winst Catalogus: ruim 40 miljoen nummers Prijzen: gratis met reclame, 10 euro zon der, familieabonne ment 15 euro Geluidskwa liteit: 320 kbps Wat betreft het aanbod aan abonne menten lijkt de Franse dienst Deezer wel het broertje van Spotify. Klanten van T-Mobile kunnen voor 7 euro per maand lid worden, maar kunnen niet opzeggen tot het telefoonabonnement is verlopen. Deezer is op veel verschillende apparaten te gebrui- ken en heeft apps voor alle gangbare bestu ringssystemen en smart-tv's. Vanuit die apps zijn er bovendien veel mogelijkheden om nieuwe muziek te ontdekken. Er zijn meer artiesten te vinden dan bij Spotify, onder wie ook veel Nederlandse. De standaard bitrate is 320 kbps, maar voor 20 euro per maand kun je met Deezer ook 'lossless' (oftewel hifi- kwaliteit) streamen. Dat is interessant voor fijnproevers met een dure hifi-installatie of koptelefoon. ROB NIJMAN ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 GO Muziek uit de cloud Catalogus: 35 miljoen nummers Prijzen: gratis met reclame, 10 euro per maand zonder, 15 euro voor famile Geluidskwaliteit: 320 kilobits per seconde Spotify is de meest gevestigde naam onder de muziekdiensten. Het van origine Scandinavi sche bedrijf, dat in 2006 begon maar pas in 2018 voor het eerst winst boekte, telt bijna 100 miljoen betalende ge bruikers. Spotify heeft drie soorten abon nementen: gratis, voor één per soon en voor een familie. In dat laatste abon nement kun je met maximaal zes gezinsleden audio strea- men, mits je op hetzelfde adres woont. Spotify heeft met geotesten (lo catie bepalen via gps en IP-adres) willen voorko men dat vriendengroe- pen misbruik maken van familiepakketten, maar is daar inmiddels mee gestopt, waar schijnlijk omdat het systeem niet waterdicht is. Vervolgens is afgelopen zomer in Scandinavië de prijs verhoogd naar 17 euro, wat naar verwach ting ook hier zal gebeu ren. Veel apparaten (te vinden op spotify.nl) hebben Spotify geïnte greerd in hun systeem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82