Hoe onthoud je mooie herinneringen? De Deen Meik Wiking adviseert mensen in de hele wereld over welzijn en geluk. Hoe je fijne momenten niet vergeet, legt hij uit in zijn boek De kunst van herinneringen maken. Verzamel spullen die je doen denken aan goede momenten Hoe maak je mooie herinneringen? 5 - oen Meik Wiking (41) zijn vader zeven jaar geleden vertelde dat hij zijn baan opzei om met niets dan een versleten laptop en een - misschien wel - goed idee het Happiness Research Instituut in Kopenhagen op te richten, viel er een stilte tussen hen. Inmiddels weten beiden dat het goed is gekomen. ,,Vorig jaar hebben we er onderzoek naar gedaan: het Happy Memory- onderzoek. We kregen ruim duizend verhalen binnen. Er kwam een patroon uit naar voren. Mensen her innerden zich met name ervaringen die nieuw, belangrijk of emotioneel waren. Tussen ons vijftiende en der tigste krijgen we onze eerste zoen, volgen voor het eerst college en kopen, als het meezit, ons eerste huis. Wat diepe indruk maakt, wordt opgeslagen in ons langetermijn- geheugen. Als je ouder wordt, kun je de tijd vertragen door voortdurend uit je comfortzone te blijven stappen. Mijn lievelingstip is de Apollo Pick nick: met familie en vrienden pick nicken op de dag van de maanlan ding. Iedereen neemt een nieuw gerecht mee. Door de associatie van de maanlanding en exotische smaken onthoudt iedereen dit uitje.'' ,,Herinneringen worden niet wille keurig gevormd: het zijn in essentie paden tussen neuronen in je herse nen. Je versterkt ze door gedachten te herhalen. Een kind help je door diens aandacht ergens bewust op te vesti gen. Ik sprak onlangs een Poolse vrouw die nog wist dat ze op haar achtste aan tafel zat met haar moeder, broers en zussen. Er stonden gele bloemen in een vaas, ze aten een tra ditioneel gerecht en hadden het naar hun zin. Plotseling keek haar moeder haar aan en zei: 'Ik hoop dat je je dit zult herinneren.' Veertig jaar later weet ze het nog. Je kunt ook met je familie afspreken dat iedereen aan het einde van het jaar door de foto's op zijn mobiel scrolt en de beste momenten deelt. Zo vertel je elkaar wat je bijzonder vond.'' 5 TIPS ,,In 1996 bedacht Arthur Aron, pro fessor in de psychologie aan Stony Brook University in New York, 36 vragen waardoor mensen na afloop van het gesprek verliefd werden. Een aantal ervan draaide om herinnerin gen. Intimiteit ontstaat als je elkaar vertelt wat het beste en het ergste is wat je is overkomen. Verbondenheid kwam ook naar voren uit het Happy Memory-onder- zoek. Ik begreep heel goed waarom mensen uit verschillende culturen hun herinnering koesterden. Ik kon me inleven in de dierbare herinne ring van een Irakees die ontzettend gelukkig was toen hij op zijn tiende voor het eerst een stuk speelgoed van zijn eigen geld kon kopen. Ik voelde me verbonden met hem en de ande ren. En dat is goed in een tijd waarin het over onderlinge verdeeldheid gaat.'' Waarom ruziën oude koppels vaak over hun herinneringen? ,,Ze denken dat hun partner het mis heeft en zij zich de werkelijke versie van de gebeurtenis beter herinneren. Mijn grootouders waren ook altijd aan het redetwisten over feiten. Na de dood van mijn grootmoeder wer den de verhalen van mijn grootvader steeds fantastischer. Toen zij er nog was zou ze gezegd hebben: 'Dat klopt niet Alex!' Tijdens het onderzoek kreeg ik respect voor wat we allemaal kunnen onthouden, en ik ben me er ook van bewust geworden hoe onze herinne ringen veranderen. Ons geheugen permitteert zich soms een bepaalde literaire vrijheid. Niet expres, je krijgt op een dag gewoon enorm veel prik kels binnen. Ik zie ook dat mensen vaak vooral de negatieve en gênante herinneringen herkauwen. Daarom is het goed spullen om je heen te ver zamelen die mijlpalen, overwinnin gen en geluksmomentjes symbolise ren. Met zo'n aandenken vergeet je een dag niet meer waarop je je veilig en verbonden voelde.'' GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 Geluk kun je oproepen JULIA MARIA KEERS Hoe creëer je gelukkige herinne ringen? Kun je kinderen helpen herinner ingen te maken? Worden mensen die intieme herin neringen delen sneller verliefd? Meik Wiking: „Niemand in de familie vergeet de Apollo Picknick.'' FOTO DINGENA MOL IJe herinnert je door te as sociëren. Hoe meer zintuigen je gebruikt, des te levendiger je iets onthoudt. Wil je een moment vasthouden, registreer dan wat je ruikt, ziet, voelt en proeft. Wat brengt je terug naar dat ene moment? 2 Elke goede herinnering verdient een goede sound track. Eén mu zieknoot kan je terugvoeren naar een plaats, een sfeer, een tijds beeld. Maak elke maand een Spo- tify-playlist met nummers die je het meest hebt geluisterd. 3 Wandel let terlijk 'down memory lane' door bijvoorbeeld samen met je vader door de stad te toeren waar hij heeft gewoond. Of stippel een route met je partner uit langs lievelings plekken uit je jeugd. Zo kun je overal een ver haal bij vertellen. 4 Begin op social media een account waar verder nie mand kan mee kijken. Met een foto van je bu reau, je fiets of de koffie. Je zult je daardoor de details van van alles herinneren. Als je toekom stige zelf wil mij meren over het verleden, wat zou je hem of haar dan laten zien? 5Detox digi taal in het weekeinde. In het Happy Me- mory-onderzoek noemden men sen ervaringen die plaatshadden toen de stroom uitviel. Een gezin stak kaarsen aan en vertelde favo riete familiever halen. De kunst van herinneringen maken: leer hoe je je mooiste momenten kunt koesteren, uitgeverij Bruna, €13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77