Helaas mannen, kale koppen zijn moeilijk te stoppen Dit zegt de wetenschap Eureka! Oerkracht bij slachtoffers y4 -■df Als je als man de haardos wilt behoudenmoetje er vroeg bij zijn 23 Eerst inhammen, dan een kale plek en uiteindelijk rest alleen een haarkrans op het achterhoofd. Waarom overvalt dit de meeste mannen? En is er iets tegen te doen? „Naarmate de leeftijd toeneemt, verouderen de haarzakjes", vertelt Tristan van Dongen. Hij is als arts verbonden aan het Erasmus MC in Rotterdam en heeft als aandachts gebied haaruitval. „Hierdoor neemt het aantal nieuwe haren af en worden de overgebleven haren dunner en grijzer." Bij mannen kan dit proces ver sneld worden door dihydrotestos- teron (DHT), een omzettingspro duct van het 'mannelijk-hormoon' testosteron. Van Dongen: „Simpel gezegd komt het erop neer dat DHT de haarzakjes doet krimpen en langzaam laat dichtgroeien, waardoor de haren uiteindelijk verdwijnen.'' Bij kalende vrouwen speelt DHT een minder beduidende rol, vooral omdat ze minder testosteron aan maken dan mannen. Waarom sommige vrouwen vroegtijdig kaal worden, is nog niet helemaal helder. „Waarschijnlijk produce ren de haarzakjes minder oestro- geen, waardoor de haargroeicyclus verandert. Normaal gesproken be schermt oestrogeen de haarzak jes.'' Dat mannen hun haar verliezen, is voor een groot deel genetisch bepaald. Ook bestaan op dit punt verschillen tussen bevolkings groepen. Zo hebben blanke man nen er meer last van. De manier waarop kalende mannen hun haar verliezen, is vrijwel altijd het zelfde. Eerst worden de inham men aan de voorkant groter. Dan wordt het haar boven op het hoofd dunner. En tenslotte blijft er een krans van haar rondom de oren en het achterhoofd over. Dit komt door de anatomie van het hoofd. Van Dongen: „Bovenop het hoofd, onder de huid, bevindt zich een groot peesblad dat ver schillende schedelspieren met el kaar verbindt. Door onder andere de groei van ons hoofd trekken de schedelspieren steeds strakker aan het peesblad. Onderzoek laat zien dat op de plekken van de inham men en de kruin de trekkracht het grootst is.'' Die spanning op het peesblad zorgt ervoor dat de doorbloeding afneemt en de druk op de haar- zakjes toeneemt, wat in combina tie met het DHT ervoor zorgt dat de haren langzaamaan verdwij nen. Dat het haar rondom de oren en op het achterhoofd wel blijft zitten, komt doordat hier geen peesblad, maar goed doorbloede spieren onder de huid zitten. Mannen die hun haardos willen behouden, moeten er vroeg bij zijn. „Hoe eerder je erbij bent, hoe beter het resultaat zal zijn. De kans is dan groter dat de haarzak jes nog te redden zijn. Dat kan met een smeersel om de doorbloeding te verbeteren of tabletten die de aanmaak van DHT remmen. Die behandeling is wel levenslang.'' Mannen met een hoofd zo glad als een bowlingbal hoeven niet meer op een wonder te rekenen. „Met een haartransplantatie krijg je in dat geval zelden een mooi re sultaat, omdat er niet meer vol doende donorgebied is om de hele bovenkant mee te bedekken.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Rianne Letschert (43), rector magnificus aan de Universiteit Maastricht; onlangs is ze verkozen tot Topvrouw van het Jaar. ,,Voor mijn onderzoek als hoogleraar internationaal recht en victimologie, de wetenschap die het slachtoffer bestudeert, heb ik de meest vreselijke dingen gezien. Van slacht offers van terrorisme in Libanon tot overlevenden van de genocide in Rwanda. Van de vrouw die na een verkrachting haar kinderen voor haar ogen vermoord zag wor den tot mensen die da genlang werden gemar teld. Ieder slachtoffer reageert daar anders op en ver werkt het ook anders. Een slachtoffergroep is dus geen homogene groep, wat een uniforme aanpak ook zo ingewik keld maakt. Dat leerde ik uit mijn interviews en zag ik ook terug in de verza melde data. Dankzij al die ontmoetin gen kwam ik niet alleen tot mijn eurekamoment, maar tot mijn allerbelang rijkste levensles. De veer kracht van deze mensen is ongekend en lijkt soms onbegrensd. Als ik be dacht dat mij of mijn kin deren geweld zou worden aangedaan, dan beeldde ik me altijd in dat ik er nooit overheen zou komen. Maar de slachtoffers die ik sprak, tonen vaak een be paalde oerkracht om door te gaan, hoe moeilijk het soms ook is. Mensen zijn sterker dan we denken. Het interessante wellicht is dat ik de relativerende levenslessen uit mijn on derzoekswerk ook ge bruik bij mijn bestuur lijke werk. Er zijn immers mensen die altijd lopen te zeuren over futiliteiten en vinden dat ze recht heb ben op van alles en nog wat. En dat vaak zonder eigen verantwoordelijk heid te tonen. Dan zeg ik bijvoorbeeld dat we nu niet bezig zijn om het conflict tussen Israël en Palestina op te lossen. Dat relativeert vaak. Zeker omdat mensen weten wat voor gruwelijkheden ik heb gezien.'' w Kijk op de site J bij /wetenschap FOTO SHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71