OZCAN AKYOL b e 'Zeventig doden door Nederlandse F-16' 6 pgpiSP k nemers Pokeraars en ict'ers helpen partijen zaterdag 19 oktober 2019 Column v egin jaren 90 wandelde ik elke dag ietwat geïntimi- deerd langs het Turkse con sulaat van Deventer naar mijn ba sisschool. Dat had te maken met de kolossale controlepost van de politie. Die stond altijd paraat om eventuele aanslagen te voorko men. Dat de Turkse gastarbeidersge meenschap geen homogeen ge heel was, was bekend. En van toe nadering is na al die jaren geen sprake. We zagen het deze week op nieuw: in Rotterdam raakten twee groepen slaags met elkaar vanwege de ontwikkelingen in Noord-Syrië. Met een obsessieve toewijding wilden zowel de Erdogansympa- thisanten als hun Koerdische te genstrevers een diepgewortelde afkeer van elkaar laten blijken, wat uiteindelijk resulteerde in een agressieve clash, die één agent zelfs een gebroken pols opleverde. Het was treurig en vooral veel zeggend. Want wat me altijd aan deze mensen opvalt, aan weerszij den van het politieke spectrum, Turk of Koerd, is dat ze zich zelden tot nooit mengen in maatschappelijke debatten in Neder land. Als het over stu diebeurzen, sociale woningen of de lonen van werk- in de zorg gaat, sneuvelen er nooit ramen tijdens protesten, worden er geen hatelijke liederen gezon gen en zijn er ook geen dubieuze uitingen op sociale media. Alsof bovengenoemde proble men hun niet aangaan. Dan zit ten ze, een beetje gechargeerd, naar een Turkse voetbalwedstrijd of een populaire soap te kijken, terwijl anderen van alles bekoks toven waar zij later de gevolgen van ondervinden. De integratie van deze agres sieve bullebakken is daarom wel degelijk deels mislukt. Als iemand alleen de hort op gaat voor poli tieke onderwerpen die zich afspe len in het land van voorvaderen die al lang en breed gestorven zijn, verraadt hij een zekere eenkennig heid. En dat is jammer. Niemand hoeft zijn afkomst te verloochenen. Ik ken zelf de rijkdom van het op groeien in twee culturen. Dat is precies het probleem, die onwetendheid: te veel jongeren kijken nog steeds eendimensio naal naar hun identiteit. Het staat veel sterker als meer Turkse Ne derlanders zich actief gaan be moeien met de politiek van het land waar ze zijn geboren. Want wie zich hier alleen in het openbaar manifesteert als er ru moer in Turkije is, moet niet ver rast opkijken als hij altijd voor vreemdeling en buitenstaander wordt versleten. De integratie van deze agressieve bullebakken is wel degelijk mislukt Het was een van de bloedigste aan vallen van de internationale coali tie in de strijd tegen IS. In gebou wen en huizen rond de bommen- opslagplaats zouden veel vluchte lingen hebben verbleven. Het Pen tagon zou hebben bevestigd dat bij de aanval zeventig burgers om kwamen. Ooggetuigen spreken van veel meer doden, onder wie ze ker 23 kinderen. Het zou de eerste keer zijn dat duidelijk wordt waar Nederland heeft gebombardeerd in de strijd tegen IS en hoeveel burgerslachtof fers daarbij vielen. Het Openbaar Ministerie zou de zaak vorig jaar hebben onderzocht, maar geen aanleiding hebben ge zien tot een vervolgonderzoek. Het kabinet wil nog niets zeggen over de luchtaanval. Het wil voort aan wel proberen openhartiger te zijn over burgerslachtoffers die door Nederlandse aanvallen zijn gevallen, zegt minister van Defen sie Ank Bijleveld. Openheid moet de veiligheid van militairen en hun families niet in gevaar brengen. Ook stelt Bijleveld dat het Open baar Ministerie alle acties van Ne Ooggetuigen spreken van veel meer doden derlandse militairen toetst aan de afspraken. ,,We kijken op dit mo ment of het mogelijk is transparan ter te zijn over het aantal burger slachtoffers bij luchtaanvallen'', zegt Bijleveld. ,,Slecht nieuws moe ten we gewoon vertellen.'' Eerder deze week besloot de rechter dat Nederland niet meer openheid hoeft te geven. Beroepspokeraar Martijn Gerrits kan het missen. De 10.000 euro die hij vorig jaar overmaakte aan Forum voor Democratie is een peulenschil voor de professionele kaartspeler. Normaal is zo'n be drag goed voor een handvol fiches die hij op toernooien door zijn vingers laat gaan. Gerrits is één van de tientallen particuliere Nederlanders die - al dan niet vanuit hun woonadres in het buitenland - politieke partijen financieren. Dat is toegestaan. Alle bedragen hoger dan 4500 euro worden daarbij openbaar ge maakt, deze week ook weer via het ministerie van Binnenlandse Za ken. Handelshuis Dat levert altijd een kleurrijk palet aan suikerooms op. Zo kreeg de VVD een aardigheidje van 15.000 euro van Ernst en Richard Nijkerk. De broers zijn volgens Quote goed voor een slordige 155 miljoen euro sinds ze hun bedrijf in ict-dienst- verlening Vosko verkochten. Het geld werd overgemaakt vanuit Singapore, waar Richard woont, en Wassenaar, waar Ernst zijn huis heeft staan. D66 heeft in beurshandelaar Rob Defares een fijne suikeroom: hij stelde vorig jaar 25.000 euro ter beschikking. Een schijntje voor de oprichter van handelshuis IMC, die goed zou zijn voor een vermo gen van meer dan een miljard. He lemaal vreemd is de investering in D66 niet: Defares toonde zich met de oprichting van weekendscho- len al maatschappelijk betrokken. t GroenLinks en SP krijgen van eigen politici ook bijdragen: samen 1 en 4 miljoen Een heel ander type gift kreeg GroenLinks: dat ontving 166.000 euro aan erfenis van de vorig jaar overleden psychotherapeut Joop Valstar uit Amsterdam. Overigens krijgt de partij een veelvoud binnen van eigen poli tici. Die dragen - net als bij de SP - een deel van hun salaris weer af aan de eigen partij. Bij GroenLinks telt dat op tot 1 miljoen euro, bij de SP zelfs tot 4 miljoen. Bij Forum voor Democratie ge beurde iets soortgelijks: het 'Ad- vocatenkantoor Hiddema' stelde 15.000 euro ter beschikking. Ove rigens net als de Nederlandse soft- ware-ondernemer Nick Galea die op Cyprus woont. Niet alle partijen krijgen trou wens geld vanuit het vermogende deel van de achterban. De Chris tenUnie had 'geen enkele dona teur' te melden die meer dan 4500 euro overmaakte. Royaal Het belang van donaties moet niet overschat worden: de inkomsten uit subsidies bedragen een veel voud. Ook kunnen partijen via stichtingen geld binnenharken, de donateurs daarvan blijven buiten beeld. Sommige geldschieters zijn ver dwenen uit de overzichten. Zo do neerde Han Batenburg eerder royaal aan de Partij voor de Dieren met zo'n 50.000 euro, maar ont breekt op de balans. De natuur liefhebster, nazaat van een rijke fa milie, hield wellicht de hand op de knip. In het lijstje van 50Plus is ook niet langer vastgoedondernemer Chris Thünnessen te vinden. Waar hij voorheen aan tonnen do neerde, maakte hij vorig jaar niets meer over. Of dat te maken heeft met de koers van de partij of iets anders wil hij niet verklappen. GO y @OzcanAkyol Buitenstaande Zeker zeventig burgers zijn in 2015 om het leven gekomen door een aanval van een Neder landse F-16 op een bommenfa- briek van IS in het Iraakse Ha- wija. Dat meldden NOS en NRC gisteren. Simone van Zwienen Den Haag De suikerooms doneren royaal Van rijke ondernemers tot po kerspelers en erfenissen: poli tieke partijen krijgen naast mil joenen aan subsidie ook giften van aanhangers. Tobias den Hartog Den Haag M Beroeps- pokeraar Martijn Ger- rits besloot 10.000 euro van zijn ver mogen niet in fiches te steken, maar over te maken op de bankreke ning van Forum voor Democratie. FOTO JOE GIRON/WORLD POKERTOUR Ook software-ondernemer Nick Galea kan het goed vinden met FvD, getuige de 15.000 euro die hij de partij schonk. foto 3cx Vastgoedondernemer Chris Thünnessen was een suikeroom van 50Plus, maar heeft de geldkraan dichtgedraaid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6