Ik heb geleefd Fleur (37) heeft nog maar kort te leven, maar gaat gewoon elke dag naar kantoor I 19 tm&SSi 1kS#mNÏ 'Zou ik thuis op de bank gaan zitten, dan voelt het of ik wacht tot de dood me komt halen' v. - v V - W sT«öi :V. -v v.-;'. g' - -v i-riv comotief van de trein scheiden'. Zo breedsprakig als seks kan wor den bejubeld, zo beperkt is de woordenschat der liefde in onze westerse samenlevingen. We hou den van rode sokken én van de hond, en we houden van onze partner en onze ouders. 'Houden van', 'to love' en 'aimer' zijn onmeetbaar grote container begrippen. 'Ich liebe...' en daarna kunnen we alles invullen. De oude Grieken deden dat be ter. Zij gebruikten vier woorden. Philia is vooral vriendschap. Eros staat voor begeerte en passie. Storgê is liefde voor gezinsleden. En agapè is onbaatzuchtige liefde, zoals bijvoorbeeld voor een god. Hedendaagse wetenschappers hebben ook geprobeerd de liefde op te delen om haar zo beter te be grijpen. De romantici onder de le zers kunnen de volgende alinea's beter overslaan, want liefde is óók gewoon een chemisch proces in ons lichaam en ons hoofd. De beroemde Amerikaanse an tropologe Helen Fisher spreekt over lust, aantrekkingskracht en hechtenis. Die vormen de heilige drie-eenheid, aldus Fisher. Die drie onderdelen kunnen los van elkaar bestaan óf samen, en kunnen verschillen in intensiteit. Fisher haalde mensen naar haar lab om hun hersens te scannen. Wat gebeurt er als we verliefd zijn of opgewonden raken? Bij lust spelen testosteron en oestrogeen een rol: hormonen die ervoor zorgen dat je 'op zoek gaat'. Bij aantrekkingskracht en roman tiek speelt dopamine juist weer een rol: het hormoon zorgt voor een euforisch gevoel, voor minder slaap en minder honger. Jazeker: dat zijn die vlinders in je buik. Bij hechtenis en vriendschap is het weer oxytocine die de stemming bepaalt, het 'knuffelhormoon'. Het creëert een band en intimiteit. Andere wetenschappers maken ook zulke onderverdelingen, ieder met hun eigen nadruk, soms met en soms zonder hormonen. Sms-verkeer Met al die categorieën in het ach terhoofd, behandelt de tentoon stelling in Parijs ook de meest praktische kanten van de liefde. Er staat parfum, als ingrediënt van een zwoel liefdesleven. Er wordt een liefdesfabel uit China voorge lezen. Er is zelfs aandacht voor on gewenste intimiteiten. Natuurlijk is op de expositie ook een flink deel ingeruimd voor vir tuele liefde en onlinedaten. Op een groot scherm kun je scrollen door romantisch sms-verkeer. Ex- uitgeefster Morgane Ortin verza melt ze al twee jaar en schreef er een bestseller over. Zij bestrijdt de theorie dat digitalisering leidt tot vervlakking van ons liefdesleven. ,,Zodra het om de liefde gaat, zijn we allemaal een dichter.'' Om tot slot nog even terug te komen op de Nieuw-Zeelandse Nigel: het antwoord is ja. Liefde maakt blind. Dat blijkt uit onder zoek dat in 2008 werd gedaan aan de University of California. Proefpersonen kregen foto's te zien van 'singles'. Daarna bleek dat de proefpersonen die zelf verliefd waren, veel minder keken naar de uiterlijke kenmerken van de sin gles dan de andere proefpersonen. Ware liefde heeft dus een rem mende functie, concludeerden de wetenschappers. ,,Liefde houdt partners bij elkaar, zelfs als er ro mantische alternatieven zijn.'' En dat geldt dus ook voor jan van-genten. Nigel was verliefd op een stenen vogel en had geen en kel oog meer voor de echte vogels om hem heen, met wie hij wél een nestje had kunnen maken. Op haar werk maakt Fleur Duij- vestijn er graag grapjes over. Vraagt iemand of ze even stil kan zijn, antwoordt zij vanachter haar bureau: ,,Nog even en ik ben voor altijd stil." Haar collega's zijn inmiddels wel gewend aan de cynische humor van hun ongeneeslijk zieke collega. Fleur voelt zich er prettig bij. ,,Zo maak ik het bespreekbaar.'' 'Het' is het sterven. Fleur is net 37 gewor den, de ballonnen hangen nog voor het raam. De 40 zal ze niet halen. Dankjewel, darmkan ker. Vandaag werkt ze thuis, aan de grote tafel in Geldermalsen. De reden is dat ze net een chemokuur achter de rug heeft, en daar is ze altijd een paar dagen flink ziek van. Met handschoenen aan schuift ze haar laptop op zij. ,,Van de kuur krijg ik heel koude handen.'' De tabletten zullen Fleur niet beter maken, maar geven haar extra tijd. Een halfjaar of zo, hoopt ze. ,,Als deze behandeling niet meer werkt, is het gedaan. Dit is het laatste middel dat ze me kunnen geven.'' Fleur werkt fulltime als adviseur binnen dienst bij financieel dienstverlener Claeren. En ook al heeft ze nog maar kort te leven, ze piekert er niet over daarmee te stoppen. ,,Als je werkt, hoor je er nog bij", zegt ze. ,,Zou ik thuis op de bank gaan zitten, dan voelt het alsof ik wacht tot de dood me komt halen.'' Ja maarer zijn toch belangrijkere dingen in het leven dan werken? Fleur rolt met haar ogen. Hoe vaak ze dat al niet gehoord heeft. Haar antwoord is helder: ,,Ik vind mijn werk gewoon heel leuk." Begin 2018 kreeg ze de diagnose. De kan ker in haar darmen was niet te genezen. Het was een enorme klap in haar gezicht. Wie verwacht nou zo jong dood te gaan? Er volgde een zwaar traject van operaties, bestralingen en chemokuren. Negen maanden zat ze ziek thuis. Tot ze zich beter begon te voelen en zich afvroeg: ,,Als ik in de zon een boekje kan zitten lezen, dan kan ik toch ook werken?'' Ze benaderde haar werkgever met het plan weer aan de slag te gaan. Hij was niet direct overtuigd. Ook hij vroeg zich goedbedoeld af of er geen belangrijkere dingen in het leven zijn dan werken. Maar Fleur zette door. ,,Ik was heel erg klaar met thuis koffiedrinken. De raarste mensen komen langs als je ziek bent. Mensen die je in geen jaren hebt gezien en op wie je ook totaal niet zit te wachten.'' Fleur wilde verder gaan met leven. Niet langer de zieke Fleur zijn, maar terugkeren naar de oude Fleur aan wie mensen niet con tinu vroegen hoe het met haar ging. ,,Dat ge vraag, dat wordt op een gegeven moment echt irritant Daarbij: ze voelde zich goed. En nog steeds trouwens. Tussen de chemokuren door gaat ze gewoon uit eten en loopt ze hard. Op het aanrecht staat een aangebroken fles wijn. Ze knikt. ,,Ja, ik kan ook nog wijntjes drinken." Soms denkt ze weleens dat het allemaal één grote vergissing is, dat haar scanfoto's zijn verwisseld met die van een ander. ,,Maar dan zie ik mijn geboortedatum erop staan en denk ik 'het zal toch wel kloppen'.'' Dit jaar is ze vijf jaar getrouwd met haar man. Net als zij, werkt hij fulltime. Ze heeft er een goed gevoel bij als hij 's ochtends de deur uit gaat. ,,Ook voor hem is werk aflei...'' Haar telefoon gaat. Fleur neemt op. Het is haar werkgever. Ze zegt dat ze later zal terug bellen. Ik vraag of hij in dit stadium nog eer lijk tegen haar is. Durft hij er iets van te zeg gen als zijn zieke werkneemster slecht werk zou le veren? Fleur is even stil. ,,Inmiddels denk ik van wel, ja. Maar het was even zoeken.'' Waar waren we? Bij haar man die fulltime werkt. ,,Ook voor hem is het dus afleiding.'' Ze hebben geen waslijst aan dingen die ze nog samen willen doen. Het leven was goed. Met vrienden, familie, een fijn huis. Voor haar 37ste verjaardag nodigde Fleur zeventig gasten uit. Meer dan anders, omdat ze wilde vieren dat ze nog een verjaardag kón vieren. Voor haar collega's bakte ze een taart. Haar bureau was versierd. Fleur schuift haar stoel naar achteren. Met handschoenen aan serveert ze een tweede rondje koffie. Volgende week heeft ze een af spraak met een uitvaartondernemer. Haar vriendinnen zullen een grote rol spelen tij dens de ceremonie. Ze drukt een tweede werktelefoontje weg. Neemt een slok. Nog een koekje? Fleur Duij- vestijn kijkt langs de felicitatiekaarten naar de zithoek. ,,Er komt natuurlijk een moment dat ik daar wel op de bank lig. Dan hebben we een probleem.'' GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 het dan? Een kus voor de 'liefdesmuur' in Parijs: de zin 'Ik hou van je' is hier te lezen in 250 talen. foto afp De l'Amour, Palais de la Décou- verte, Parijs, tot 30 augustus. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67