Expositie in Parijs zoekt naar wezen van 'houden van' ja fis 18 Wetenschappers breken zich al sinds jaar en dag het hoofd over de vraag: wat is liefde? In de hoofdstad van de liefde, Parijs, wordt nu gepoogd een antwoord te vinden. 'Je kunt een symfonie ontleden, maar dan snap je nog niets van de magie. Zo is het ook met liefde' FRANK RENOUT Voor wie wil we ten wat ware liefde is, begint dit verhaal met het amoureuze en tragische le venslot van Ni gel. Nigel leefde op het kleine ei land Mana voor de kust van Nieuw-Zeeland. Voor de duide lijkheid: Nigel was een zeevogel, van de soort jan-van-gent. Op het eiland leefden vroeger veel van deze vogels, maar ze ver dwenen beetje bij beetje. Ornitho logen wilden de dieren terugha len. Ze zetten daarom stenen vo gels neer die als twee druppels wa ter leken op echte jan-van-genten. Al snel was het raak: de eerste échte jan-van-genten landden op het eiland. Maar het succes duurde nooit lang. De meeste vogels lieten zich niet neppen. En toen kwam, rond 2013, Nigel aangevlogen. Nigel zag één van de stenen vogels, nestelde zich naast 'haar' en ging er nooit meer weg. Als een romeo kroop hij tegen haar aan. Hij probeerde te paren en werd zelfs gezien met takjes in zijn snavel: klaar om een nest te bouwen. Zijn julia beantwoordde geen enkele avance, toch bleef Ni gel bij haar. Als een eenzame vogel met een onbeantwoorde liefde. En het werd nog erger. Na ver loop van tijd landden toch weer echte jan-van-genten op het ei land, ook vrouwtjes. Maar Nigel bleef er stoïcijns onder. Hij had al leen oog voor zijn eigen stenen ge liefde. Hij wilde bij haar zijn. Tot 31 januari 2018. Toen werd Nigel dood gevonden door de op zichter van het eiland. Wat achter bleef was een stortvloed aan onbe antwoorde vragen. ,,Was dit echte liefde? Maakt liefde blind? Of is liefde een illu sie?'', vraagt Maud Gouy zich af, naar aanleiding van het levensver haal van Nigel. Gouy heeft in Pa rijs, in het Palais de la Découverte, een tentoonstelling ingericht die probeert antwoord te geven op alle vragen over de liefde. Want hoewel liefde iedereen raakt, is de kennis erover nog be perkt. Er is wereldwijd een hand vol wetenschappers dat probeert het fenomeen te doorgronden. Een aantal jaren geleden werd zelfs een wiskundige formule opgesteld met hét antwoord. Aan de hand van maar liefst tien variabelen (van gevoel voor humor, via de re latie met schoonouders, tot het be lang van seks) zou de formule kunnen voorspellen hoelang een relatie zou duren. Een journaliste nam de proef op Jan-van-gent Nigel met zijn stenen geliefde. foto new Zealand de som en paste de formule toe op singles die zich bij haar meldden. Er bleek één man tussen te zitten met wie ze - wiskundig gezien - maar liefst 12,9 jaar haar leven zou kunnen delen. Maar in de echte wereld bleek zij hem niet leuk te vinden en hij haar ook niet. Einde experiment. De essentie van liefde lijkt ongrijpbaar. Schoonheid ,,Je kunt liefde vergelijken met een symfonie'', aldus seksuoloog Francesco Bianchi-Demicheli. ,,Je kunt een symfonie helemaal ontleden, van de stiltes en de akkoorden tot aan elke afzonderlijke noot die wordt gespeeld. Dat kun je bij liefde ook doen: haar ontleden tot aan de zenuwcellen die een rol spelen. Maar daarna begrijp je nog steeds niets van de schoonheid en de magie van een complete symfonie én van de schoonheid en magie van totale liefde.'' In het Palais de la Découverte wordt toch een dappere poging ge daan. Het publiek loopt langs frag menten uit Lady Chatterley's Lover van D.H. Lawrence en luistert naar liefdesliedjes van Bruno Mars en Adèle. Een video toont hoe dans en erotiek in elkaar overlopen en statistieken laten zien dat 31 pro cent van de onlinedaters binnen één week seks heeft met een nieuwe partner. Op speelse wijze word je meege nomen op een reis langs kunst en hormonen, langs romantiek en seks en langs snel kloppende har ten en zwetende oksels - want ook die horen bij de liefde. ,,We laten alle aspecten zien, aan de hand van het werk van onder anderen psy chologen, sociologen en neurolo gen'', aldus Gouy. Seks en seksualiteit krijgen veel aandacht. Wat meteen opvalt: 'de daad' valt in heel veel woorden te vatten. De taalkundigde Agnès Pierron schreef een sekswoorden- boek en vond - in de Franse taal - alleen al vijfduizend uitdrukkin gen om het bedrijven van de liefde te omschrijven. 'De poes laten mi auwen' is misschien nog wel de meest voor de hand liggende kwa lificatie, maar het gaat ook over 'de paus naar Rome sturen' en 'de lo- ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 GO Liefde is alles, maar wat is DEPARTMENT OF CONSERVATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66