richting Iran overleefde' Ik volg het nieuws over Syrië op de voet, de hele dag ben ik ermee bezig' 17 sale executies en die er alles aan deed om de Koerdische cultuur en identiteit volledig uit te wis sen. Mijn moeder was zich goed bewust van de risico's van de vlucht, maar die wogen voor haar niet op tegen een potentieel glansrijke toekomst voor haar kroost. Heimwee Mijn eerste jaren in Nederland verliepen extreem moeizaam. Ik plaste in mijn bed, had zo veel nachtmerries dat ik bij een kin derpsycholoog liep. Ik miste ons huis in Koerdistan, de vijver in onze grote tuin, de kippen van de buren en onze notenboom waar ik zo graag in klom. Mijn broer sliep met een foto van papa onder zijn kussen, zodat hij hem iedere avond welterusten kon wensen. Voor mijn moeder moet dat heel moeilijk geweest zijn. Zij had ook heimwee, maar daarbovenop een knagend geweten omdat ze ons zo verdrietig zag. In de kleine kamer die we met zijn drieën deelden in asielzoekerscentrum Zeewolde, hingen verschillende schilderijen van Bob Ross-achtige berglandschappen. De bergen ga ven ons in ieder geval nog de illu sie van een thuisgevoel. Eenmaal buiten het asielzoe kerscentrum, toen we eindelijk een 'echt' plekje hadden bemach tigd in Nederland, vonden we langzaam onze weg in de Neder landse maatschappij. Nederland is nu al 25 jaar mijn thuisland, maar in mijn hart heb ik nog steeds een ontheemd ge voel. Koerdistan is de plek waar ik met mijn gedachten ben als ik mijn vader, de achterblijver, mis. Het is ook de grond waar mijn hart dramatisch naar verlangt tij dens de viering van het Koerdi sche nieuwjaar Newroz, volgens de legende de dag dat de Koerden in een ver verleden hun onder drukker versloegen. Toen wél. Mijn broer en ik luisteren tijdens Newroz nog steeds Koerdische volksmuziek van Hassan Zirak, allemaal liedjes van weemoed en verlangen. Toen ik twee zomers geleden een bezoek bracht aan Koerdistan, besefte ik hoezeer ik nog steeds verbonden ben met mijn Koerdi sche geboortestreek. Het ritme en temperament van Suleimaniya, de luidruchtige Koerdische gast vrijheid en de chaos in alle facet ten van het dagelijks leven. Die zomer sprak ik avonden achter elkaar urenlang met een goede vriend van mijn vader, Fer had, die ik 'mame' (Koerdisch voor oom) noem en die al 22 jaar peshmergastrijder is. Hij vertelde me aangrijpende verhalen over de massamoorden op onze volksge noten. Ferhad vocht onder andere te gen de troepen van Saddam, net als de meeste van zijn broers, ne ven en andere mannen in zijn uit gebreide familie. Ferhad vertelde dat de Koerden van zijn leeftijd in het verleden zo vaak gevlucht zijn voor geweld, dat ze de tel zijn kwijtgeraakt. Gruwelijke moorden Hij sprak over de gruwelijke moorden in de jaren 80. Toen het Iraakse leger 200.000 Koerden doodde, in een poging een einde te maken aan de Koerdische vrij heidsstrijd. Hij vertelde over Koerden die een autoband om zich heen kregen, met benzine werden overgoten en levend ver brandden. Zijn kameraden die het bevel kregen om voor hun fami lies de stad uit te wandelen, waar zij op de grote weg voor de ogen van hun geliefden door tankge- schut werden vernietigd. Ferhad is nu 58, maar hij lijkt met zijn doorgroefd gelaat, witte haren en gebarsten handen veel ouder. Jaren van oorlog en gevan genschap hebben hun sporen ach tergelaten. Zijn schoonzoon is strijdend tegen IS overleden. Met de komst van de Amerikanen koesterde hij nog de hoop dat de internationale gemeenschap de Koerden, die in een coalitie met het Westen tegen IS hebben ge streden, zouden bijstaan. Ik reali seerde me dat mensen die alles hebben verloren, zoals Farhad, zichzelf gaande houden door deze manier van wishfull thinking. Wat moeten ze anders? Geen vrienden Het doet vreselijk veel pijn om te zien hoe de VS, die ooit onder de indruk was van onze strijders, de onverschrokken peshmergasolda- ten, ons nu opnieuw laat vallen. Voor de zoveelste keer. Dat wij Koerden 'geen vrienden hebben' wordt ons van jongsaf, en van ou der op kind, voorgehouden. Des te verdrietiger is het dat we toch steeds weer op een positief scena rio hopen. Sommige familie, vrienden en kennissen die we in Koerdistan achterlieten, hebben in de strijd tegen IS oog in oog gestaan met IS-strijders. Ondertussen vreet dat verleden van verraad aan de ziel van iedere Koerd, voor wie vrede blijkbaar alleen een pauze tussen de wreedheden en oorlo gen in is. Van een veilige afstand kijk ik met schuldgevoelens toe hoe de Turken en de pro-Turkse islamis- tische milities opnieuw Koerden verslinden. Ik volg het nieuws over Syrië op de voet, de hele dag ben ik ermee bezig. De kringen onder mijn ogen zijn het bewijs dat de Turkse militaire operatie me al dagen uit mijn slaap houdt. Mijn vader, samen met Ferhad de grootste optimist die ik ken, verwachtte dat het na al die jaren van terreur eindelijk beter zou worden voor alle Koerden. Maar ook hij is nu extreem somber. ,,Wat heeft die zogenaamde bondgenootschap ons opgeleverd nu wij noch politiek, noch econo misch door het Westen worden geholpen?" vraagt hij me aan de telefoon. Ik durf hem niet te vra gen hoe het met Ferhad gaat. GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 Boven: Naz met haar familie in Iran, waar ze in 1991 naartoe vlucht ten. Rechtsonder: Ferhad, vriend van de familie, en Naz' oom Fa- raydun, als jonge peshmerga's. Links: Ferhad nu. fotos afp en privéfotos Naz Taha op haar balkon in Rotter dam. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65