'Mijn ouders noemden het een wonder dat ik de bittere tocht Koerden al bijna eeuw opgejaagd m 16 'Bij een collega van mijn moeder werd de tong uit zijn mond gesneden' m van uitputting, dorst en honger, werden achtergelaten. De oud oom van mijn moeder kwam om door een beroerte. Mijn ouders begroeven zijn lichaam naast een beekje ergens in de bergen van Iran. Nog steeds voelt mijn moe der zich daar schuldig over. 52 dagen We hebben dagenlang door ber gen gezworven voordat we einde lijk in Iran een vluchtelingen kamp bereikten. Daar was het zo erbarmelijk, dat elke dag vele tientallen families besloten hun biezen te pakken en toch weer te rug te keren naar Irak. Per dag stierven naar schatting tweedui zend Koerden door honger, kou en uitputting. Hoeveel mensen er door Saddams troepen bruut wer den vermoord, weet niemand precies. Het moeten er erg veel zijn. In Koerdische ziekenhuizen werden zelfs patiënten afgeslacht. Wij bleven 52 dagen in het kamp, voordat we terugkeerden naar Iraaks Koerdistan, waar onze Koerdische regering zich voor zichtig had verzoend met Bagdad. Het verlangen om weer in ons ei gen huis te wonen won het van de angst voor de Iraakse politieagen ten op Koerdisch grondgebied. Terug in Suleimaniya pakten we de draad van ons oude leven op. Mijn ouders drukten mijn broer en mij op het hart om nooit iets negatiefs over Saddam Hussein te zeggen. Ze waren als de dood dat een buurman, vriend of kennis ons zou verklikken. Er was een systeem van angst, je kon overal over praten behalve over Saddam Hussein en over politiek of religie. De binnenlandse veiligheids dienst hield ons in de gaten. Mijn moeder was docent op een mid- delbare school. Een collega van haar werd door Saddams geheime dienst uit de klas gesleept en voor de ogen van scholieren werd op de stoep z'n tong uit zijn mond gesneden. Er waren verhalen over gevangenen die elke dag zagen hoe mensen uit de cel verdwenen om vermoord te worden. De man van mijn tante was peshmerga en moest twee maanden de gevange nis in. Hij vertelde ons later dat opgepakte peshmergastrijders in zulke volle cellen zitten, dat ze al leen maar tegen elkaar kunnen staan of op elkaar liggen. Bewa- kers sloegen gevangenen met me talen kabels. Er werden peuken op ze uitgedrukt. Elke dag werd één willekeurig gekozen persoon ge ëxecuteerd, de rest moest toekij ken. Europa Midden jaren 90 laaiden gevech ten tussen Koerden en het Iraakse leger weer op. Tegen het decor van dat verscheurde Koerdistan brok kelde ook het huwelijk van mijn ouders beetje bij beetje af. In 1996 besloot mijn moeder dat ze ge noeg had van alle ellende. Ze nam mijn broer en en mij mee naar Europa, waar we asiel aanvroegen. Mijn vader bleef achter. Mijn ou ders beloofden ons toen dat mijn vader ook ooit onze kant op zou komen, maar bij het afscheid zei den we niet 'tot ziens', maar 'Ik hoop dat ik je terugzie'. Diep van binnen wisten mijn broer en ik toen al dat ons leven als 'com pleet' gezin voorgoed voorbij was. Mijn moeder was vastberaden. Ze wilde een beter leven voor ons, ver weg van Saddam Hussein. De man onder wiens regime de cel len nooit vol raakten door de mas- 1 C* ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 3&L Iraakse Koerden op de vlucht in 1991. Veel mensen raak ten hun kinderen kwijt tijdens de tocht, veel ouderen bezweken. Zwarte Zee Koerdisch leefgebied Ankara TURKIJE -M r»r Qamishli Rojava 1 SYRIË Teheran Suleimaniya w Damascus De Koerden zijn een et nische groep van bijna 30 miljoen mensen met eigen talen, cultuur en geschiedenis. Ze wor den ook wel de grootste stateloze etnische groep ter wereld genoemd. Ze zijn veroordeeld tot vier 'gastlanden': Turkije, Syrië, Irak en Iran. De geschiedenis van de vluchtende en mis bruikte Koerden is al bijna een eeuw oud. Het laatste hoofdstuk is voorlopig de aanval van president Recip Erdogan van Turkije, die twee weken geleden zijn sol daten naar Noord-Syrië stuurde nadat de VS zijn troepen daar terugtrok. In een noordelijke strook in Syrië wil Erdogan de Koerden verdrijven om een bufferzone te creë ren. Het gebied zou dan kunnen worden bevolkt door miljoenen Syrische vluchtelingen die Turkije heeft opgevangen. Turkije onderdrukt de Koerdische droom. Dat heeft alles te maken met de guerrillaoorlog van de Turkse Koerden, ver enigd in de Koerdis- taanse Arbeiderspartij (PKK). Voor Erdogan zijn alle Koerden 'terroristen', ook de Syrische Koer- den in Noord-Syrië. In de historie zijn de Iraakse Koerden het hardst getroffen. Na tientallen jaren van ver volging en etnische zui vering door Saddam Hussein, lukte het de Iraakse Koerden begin jaren 90 om enige zelf standigheid te bevech ten. Dat gebied staat nu bekend als de Koerdi sche Autonome Regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64