II Koningin is blij met de baard van haar man 5 Saban Disli zaterdag 19 oktober 2019 Nederland? Wat zou er overblijven van al die vreedzame harmonie hier, van al die politieke harmonie? Wat zou de impact zijn?'' Maar waarom gooit president Erdogan dan olie op het vuur door te dreigen dat hij de grenzen open zet voor een vloed golf aan vluchtelingen die dan doorgaat naar Europa. Dat helpt toch niet? „Waarom denkt u dat hij dat zegt? Niemand helpt ons. We proberen dit op te lossen en niemand helpt. Jullie snappen niet dat wij al duizend jaar samen wonen met de Koer den. We vechten alleen tegen terroristen.'' „Hebben jullie ons gewaarschuwd dat ze eraan kwamen? IS is onze gemeenschappe lijke vijand. We hebben ook mensen tegen gehouden en teruggestuurd. We hebben in formatie gedeeld met Europa en Amerika. Wij zullen in Noord-Syrië de verantwoor delijkheid nemen voor de IS-gevangenen. We zullen ze vasthouden, maar we vragen onze vrienden ook met een oplossing te ko men.'' ,,Het zijn jullie burgers. Als jullie denken dat ze schuldig zijn, moet je ze in de gevan genis stoppen. Anders kunnen jullie YPG- vrienden ze misschien vrijlaten?'' ,,We hebben daarover gehoord. De com mandant van die groep heeft gezegd dat ze het onderzoeken. Schuldigen zullen wor den gestraft. Dit zijn Syrische milities die ook door Nederland zijn bewapend. Wij werken met ze samen omdat ze veel kennis hebben van het gebied.'' gaan ook terug naar hun huizen en die mensen zullen wij ook beschermen.'' ,,We hebben met de Amerikanen afgespro ken dat ze veilig kunnen terugkeren. We gaan dit ook met de Russen bespreken. Pre sident Erdogan reist daarvoor naar Sotsji voor een gesprek met president Poetin. Ook is er overleg met de Syrische oppositie en NGO's. Wij zijn deze oorlog niet begonnen. Europeanen en Amerikanen hebben dit probleem geschapen. Ze hebben het huis van onze buren in brand gezet. Vroeg of laat zouden ze zich terugtrekken en dan is het aan ons om te voorkomen dat het vuur overslaat naar ons eigen huis.'' ,,Wij hebben altijd gezegd dat je terroristen niet moet bevechten met terroristen. Er zijn genoeg documenten die aangeven dat de PKK (de Koerdische Arbeiderspartij die door de Europese Unie op de zwarte lijst van terroristische organisaties is geplaatst, red.) wordt geholpen door de YPG. Ze had den 90 kilometer ondergrondse tunnels. Door die tunnels zijn Amerikaanse wapens van de YPG naar de PKK in Turkije gesmok keld. Met die wapens worden onze burgers gedood. Denkt u niet dat de Nederlandse media erg partijdig zijn in deze kwestie? Heeft u ooit empathie aan de dag gelegd voor Tur kije? We vechten tegen de PKK, tegen an dere marxistisch-leninistische terreurgroe pen, we vechten tegen IS, we proberen die verschrikkelijke poging tot staatsgreep te boven te komen. Jullie hebben nooit gepro beerd ons te begrijpen. Stel je voor dat een fractie van dat alles in Nederland zou spe len. Wij hebben bijna vier miljoen Syrische vluchtelingen opgevangen. Laten we eens aannemen dat slechts 10 procent daarvan naar Nederland kwam. 400.000 Syriërs in We wonen al duizend jaar samen met de Koerden. We vechten alleen tegen terroristen PASPOORT Koning Willem-Alexander kijkt stralend in het rond. Zo'n persge- sprek is altijd een wat merkwaar dige bijeenkomst. Vol vragen over het zojuist bezochte land (Wil lem-Alexander: India is eigenlijk een continent, je kunt het niet he lemaal kennen), een blik vooruit op de komende agendapunten (Willem-Alexander: heel bijzon- der om volgende week bij de in- tronisatie van de nieuwe Japanse keizer Naruhito te zijn) én over zoiets als een baard. Want daarover ging de vraag die Willem-Alexander liet stralen en die aan Maxima gesteld werd: wat vindt u van de baard van uw man? Antwoord: ,,Het staat hem heel goed, ik ben er positief over.'' Dan Stikstofproblematiek is een uitdaging die we met z'n allen moeten oplossen de stralende Willem-Alexander: ,,U denkt toch niet dat ik een baard zou hebben als mijn vrouw het niet goed zou vinden?'' En er is serieuze gespreksstof. Zoals de positie van de vrouw in India. Hoewel het koningspaar de afgelopen week prachtige initia tieven en hoopvolle ontwikkelin gen op dat gebied zag, zeggen ze allebei blij te zijn dat hun drie dochters in Nederland opgroeien. Zo sprak Maxima in Mumbai een vrouw die zelf ongeletterd is, maar wier dochter aan de universiteit gaat studeren. ,,Zo'n enorme ont wikkeling in één generatie tijd.'' En ze lieten zich uit over het meisje Insiya, over wie al jaren een juridische strijd wordt gevoerd tussen haar in Nederland wo nende moeder en haar in India wonende vader. ,,Hartverscheu- rend voor een moeder om zo lang haar dochter te missen'', aldus de koning. Koningin Maxima: ,,Ik niet zou weten hoe je dit drie jaar lang kunt volhouden.'' Dan de boeren, in zijn eigen ko ninkrijk, met hun grootschalige protesten. Wat vindt de koning van hun acties? Hij ontwijkt de vraag, maar gaat wel in op de stik stofproblematiek. ,,Dat is een uit daging die we met de hele samen leving moeten oplossen.'' wat koningin Maxima vindt van des konings baard GO vuur naar ons huis overslaat' In Europa zegt men ook: Turkije heeft in het begin van de Syrische oorlog zelf duizenden Europese jihadisten door la ten reizen naar Syrië, waarom zouden ze daar dan nu tegen vechten? Is Turkije van plan hen te veroordelen, zoals al is gebeurd met tientallen Euro pese jihadisten in Turkije? Wat vindt u van de gruwelen en moord partijen door Syrische milities die op trekken met het Turkse leger? Kijk op de site bij /video De Turkse ambassadeur roept Turken en Koerden in Nederland op om de rust te bewaren. De realiteit is dat veel Syriërs niet terug willen, omdat ze bang zijn voor represail les van het Syrische regime. U zegt dat dit een humanitaire actie is maar internationaal regent het veroorde lingen. U valt ook de Koerden aan van Sy rische YPG-militie (hoofdonderdeel van de Syrische Democratische Strijdkrach ten die in de Syrische burgeroorlog sa men met het Westen tegen IS strijden), dezelfde Koerden die het Westen zo heb ben geholpen in de strijd tegen Islamiti sche Staat (IS). - Saban Disli, ambassadeur van Turkije in Nederland Saban Disli (61) is sinds 31 oktober 2018 de Turkse am bassadeur in Neder land. Disli is een van de oprichters van de Turkse AK-partij, de politiek partij van pre sident Erdogan. Ook zat hij voor die partij in het Turkse parle ment. Tussen 1996 en 2002 woonde hij ook al in Nederland, toen als directeur van de Demir Halk Bank. Saban Disli in zijn kantoor in Den Haag. ,,We proberen dit op te lossen en niemand helpt.'' FOTO PIM RAS Als afsluiting van hun vijfdaagse staatsbezoek door India keken koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima terug op hun reis, sprak de vorst over de stikstof- problematiek en dé baard. Jeroen Schmale Kochi -Koning Willem-Alexander Koning en koningin tijdens een cruise in Aleppey. foto anp Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5