Zogezien Nog te vroeg om zout Volkerak af te zweren De maatschappelijke druk is groot. Toch verwijzen de overheden de plannen voor een zout Volkerak- Zoommeer nog niet naar de prullenbak. Daar is veel voor te zeggen. Een ondubbelzinnig 'nee' zou nu meer kwaad dan goed doen. Genoeg redenen om het voornemen tot verzilting opnieuw tegen het licht te houden Ik heb er nog altijd spijt van dat ik die mensen nooit echt heb bedankt' 11 dak verleend, tot 29 oktober toen Goes werd bevrijd. Ik heb er nog altijd spijt van dat ik die mensen nooit echt heb bedankt. Het is er nooit van gekomen. Ik hoop dat hun kinderen of kleinkinderen dit verhaal lezen. Dan weten ze nu hoe dankbaar ik ben. Ach, het waren zulke lieve mensen. Ze hadden een groot Zeeuws kabinet met in de middelste lade allemaal gebreide truien. Ik had alleen zomerkleren bij me. Toen het kouder werd mocht ik een trui van dochter Jannie van Duivenbode aan." Hanny kreeg heimwee naar huis. Haar zus wist raad. Ze vroeg het meisje van de overkant van de straat om langs te komen. ,,Dat was Trudy van Opstal, een leef tijdsgenootje. We schaatsten samen op de Veste, we gin gen naar de bioscoop. Ik heb altijd contact met haar ge houden. Vorig jaar is ze over leden. Ze was getrouwd met Nick van Ameijden. Haar zoon is Hein van Ameijden, de directeur van de scheeps werf in Vlissingen. Zo'n der tig jaar geleden ben ik met Trudy nog wel eens op bede vaart gegaan naar Goes. We liepen langs het huis waar ik was ondergedoken. Ik wist niet meer precies welk num mer." Pas op 15 november 1944 - haar moeders verjaardag - kreeg ze via het Rode Kruis een brief uit Nijmegen. Haar vader bleek gewond te zijn: ,,Nijmegen was frontstad. Vader kreeg een granaat scherf in zijn been toen hij de konijnen aan het voeren was. Ik heb de scherf hier in mijn letterkast bewaard." In januari 1945 zag ze kans om terug te keren naar huis. Ze kon meerijden in een Nij meegse vrachtwagen, die elke week op de Beesten markt arriveerde om aardap pels, uien en suikerbieten te laden. Op het politiebureau kreeg ze een vergunning voor haar reis: 'Permit to re turn to her parents as minor'. ,,Op 31 januari reed ik aan het einde van de middag weg uit Goes. Omdat Prinses Beatrix jarig was werd er veel ge vlagd. Eenmaal thuis vond ik mijn familie nog in de kelder. In hun pyjama's kwamen ze de keldertrap op. Daar stond ik, in mijn groene jas en met een soldatenbaret op." Nijmegen werd op dat mo ment overstroomd met 500.000 soldaten in het ka der van operatie Veritable. Op drie locaties in de stad stond er geschut te bulderen, gericht op Kleef. ,,Dat was me wat. 'Ik wil terug naar Goes' - dat heb ik toen wel eens gedacht." Na 8 februari 1945 keerde de rust terug. Begraafplaats Momenteel zit Hanny aan huis gekluisterd. Versleten knieën, gevallen in huis. Ze hoopt dat ze nog terug op de fiets kan geraken om naar de Canadese begraafplaats in Groesbeek te gaan. Daar heeft ze in 1946 het graf van de op 24-jarige leeftijd ge sneuvelde Roderique Audet geadopteerd. Al die jaren heeft ze het onderhouden, met een plantje, met een lichtje. Ze heeft lang gecor respondeerd met de broers en zussen van Roderique. ,,Het contact hield opeens op, zo'n vijfentwintig jaar geleden. De mensen zullen overleden zijn. Ik heb alles bewaard, het bidprentje, de brieven. Mijn kleinzoon Martijn is 33, hij neemt de zorg voor het graf over als ik er niet meer ben." Zr,,.:Z,i Vx-- x-- 'Vv^ - v^" f Zo zout hebben de tegenstanders het nog niet gegeten. Ruim 120 or ganisaties en bedrijven uit Zuid west-Nederland deden vorige week een dringend beroep om het Volkerak en het Zoommeer zoet te houden. Ondanks dit opvallend brede front werd deze week dui delijk dat de betrokken overheden, verzameld in het Gebiedsoverleg Zuidwestelijke Delta, er nog steeds rekening mee houden dat de wate ren op termijn zout worden. En dat terwijl zij zeggen 'al van oudsher een open en gestructu reerde samenwerking met stake holders in het gebied' te onder houden. ,,Onbeschofter kunnen wij het niet verzinnen", aldus de tegenstanders van een zout Volke rak-Zoommeer. ,,Dit Gebiedsover- leg is een heel gezaghebbend or gaan, maar negeert wederom de stem van de regio." Die reactie is begrijpelijk. Het voelt tegenstrijdig om in een tijd waarin de beschikbaarheid van zoet water hoog op de agenda staat, het veruit grootste reservoir in de omgeving op te offeren. Er zijn ook zeker goede redenen om het verzilten van het Volkerak- Zoommeer te heroverwegen, maar het dossier is inmiddels zo inge wikkeld geworden, dat niemand de wijsheid nog in pacht heeft. Getijloos Na de voltooiing van de Philips- dam in 1987 veranderde het Volke rak van brak getijdenwater in een getijloos zoetwatermeer, dat via het Schelde-Rijnkanaal recht streeks in verbinding staat met het Zoommeer. Handig voor de scheepvaart, goed voor de land bouw. Zo leek het. Want al snel ontstonden proble men met de waterkwaliteit. Het water vertroebelde door gebrek aan doorstroming en er kwam te veel stikstof en fosfaat in. Blauwalg zorgde jaarlijks voor stank en over last, waardoor waterrecreanten wegbleven en het water in som mige periodes niet door de boeren kon worden gebruikt. Op basis van een dikke stapel onderzoeken werd in 2014 dé op lossing bepaald: het Volkerak- Zoommeer moet weer zout wor den, inclusief beperkt getij, via een doorlaat in de Philipsdam. Daar mee ontstaat een verbinding met de Oosterschelde. t i-Lr iaV' v.f V *:Z- 1 Inmiddels is er nog al wat veran derd. Dankzij de quaggamossel, een uitheemse soort die zich won derwel thuisvoelt in het gebied, is de waterkwaliteit aanzienlijk ver beterd en is het probleem met blauwalg minder nijpend. Ook floreert de natuur in het gebied onmiskenbaar. Bovendien is na de recente droge zomers iedereen doordrongen van het belang van zoet water. Genoeg redenen om het voorne men tot verzilting opnieuw tegen het licht te houden. Veel belang hebbenden - zoals landbouwers, ecologen en natuurorganisaties - doen er meteen een schepje bo venop en willen dat de plannen in de prullenbak verdwijnen Ook bij de overheden groeit de twijfel. Minister Cora van Nieu- wenhuizen benadrukt dat 'nog niet besloten is of het Volkerak- Zoommeer zout zal worden'. Dat besluit valt pas als er een (nieuwe) milieu-effectrapportage ligt en alle kosten en baten van verzilting (wederom) in kaart zijn gebracht. Doorgespoeld Nog lang geen uitgemaakte zaak dus. Wat nu prioriteit heeft, is het verzekeren van de zoetwatervoor ziening. Het is de vraag in hoe verre het Volkerak-Zoommeer dat zeker op langere termijn is. Na tuurlijke verzilting ligt steeds op de loer. Daarom wordt het meer doorgespoeld met water uit het Hollandsch Diep. Als de rivieren in droge zomers te vaak en te lang droogvallen, kan het Volkerak- Zoommeer zijn functie als zoet watervoorziening tijdelijk niet vervullen. Daarom móeten er ook alterna tieven voor zoet water komen. En het liefst zo snel mogelijk. Er ligt een pakket aan maatregelen op ta fel, maar voor de uitvoering ervan is de medewerking van het Rijk nodig. Als de regio nu al ondub belzinnig nee zou zeggen tegen een zout Volkerak-Zoommeer, is het maar de vraag wat er overblijft van de aanvullende zoetwater maatregelen. En die zijn toch echt noodzakelijk. Of het meer nu zout wordt of niet. GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 Kloetingseweg een eindje voorbij de watertoren waren we wel welkom. De familie Van Duivenbode heeft ons enkele weken gastvrij onder- - ftrty Jan Willem van Duivenbode Geboren II november 1 &&8 Heinkenszand Overleden 11 auguslus 1962 Goes Adriana (Joane) van Duivenbode-Allewljn Geboren 6 januari 1890 NoMhgi Overleden 22 februari 1961 Goes Het echtpaar Jan Willem van Duivenbode en Adriana (Joane) van Duivenbode-Allewijn gefotografeerd begin 20ste eeuw. ROLF BOSBOOM De natuur in het Volkerak floreert onmiskenbaar. FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59