75 jaar Bevrijding 10 Dit is het veertiende deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Hanny Schoonwater-Schell (1929) uit Nijmegen over haar gedwongen vakantie in 1944 in Goes: ,,Een man zag het jachtvliegtuig aankomen en riep 'ga liggen'. Mijn zus deed dat meteen, met haar baby'tje onder zich. Retteketet hoorde je, er werd op de locomotief gemikt." 'De familie Van Duivenbode heeft ons enkele weken gastvrij onderdak verleend' PASPOORT Hanny Schoonwater- Schell kwam met haar gezin vaak op vakantie in Zeeland. Vorig jaar was ze nog in Westduin. ,,Ik noem Zeeland mijn tweede vaderland. Omdat we door heel de provincie hebben ge fietst weet ik vaak meer van Zeeland dan de Zeeuwen zelf." Dat de Nijmeegse Hanny Schell tij dens de oorlog in Goes terecht kwam, dat heeft alles te maken met haar elf jaar oudere zus Ria. Die trouwde in 1942 met Sjaak Hendrikx, een machinist op een stoom locomotief. Hij werd in Goes gestationeerd. Dus verhuisde Ria mee vanuit Nijmegen naar het verre Zeeland. Hanny: ,,Ze zijn op 30 juni getrouwd, in augustus ging ik er al logeren. Het was een lange reis. Mijn twee jaar jongere broer Wim ging ook mee. Het was onze eerste kennismaking met Zee land. We waren zes uur on derweg, in Roosendaal moes ten we een uur wachten." In de zomer van 1943 ging ze weer. Op 8 augustus van dat jaar beviel zus Ria van haar eerste dochter, die ook Hanny werd genoemd. Aan het eind van de zomervakantie reisde Ria met baby en zus Hanny met de trein naar Nijmegen om de pasgeborene aan haar ouders te laten zien. Hanny: ,,We waren nog maar net ver trokken uit Goes of de trein werd beschoten. Er was een man in de coupé, waarschijn lijk een politieman. Hij zag het jachtvliegtuig aankomen en riep 'ga liggen'. Mijn zus deed dat meteen, met haar baby'tje onder zich. Retteketet hoorde je, er werd op de locomotief gemikt. In Zeeland wisten de mensen dat al langer, ze lieten de eerste wagon na de loco motief altijd vrij. We zijn uit gestapt. Pas dan merk je hoe hoog een perron is, we moes ten springen. In een boom gaard hebben we gewacht tot er een nieuwe locomotief kwam en we verder konden. De reis begon om 7 uur 's och tends, om 3 uur 's middags waren we in Nijmegen. Het was maar goed dat mijn zus nog borstvoeding gaf. Voor mijn ouders was het span nend. Die stonden op het sta tion in Nijmegen en wisten niet wat er aan de hand was." En dan 1944. Thuis in Nij megen hadden ze een land kaart van Europa aan de muur hangen waarop de vorderin gen van de geallieerde troepen werden bijgehouden. Hanny wist dus dat er vanuit Frank rijk troepen richting Neder land oprukten. Toch ging ze gewoon op vakantie in Goes: ,,Er was in de oorlog verder niet zo veel te doen. De baby van Ria was voor mij een le vende pop, ik kon met haar uit rijden gaan. Daarom wilde ik ook tot het eind van de vakan tie in Goes blijven." De 17e september was de dag van de geallieerde lucht landingen bij Arnhem en Groesbeek, de beroemde en mislukte Operatie Market Garden. Een groot deel van het spoorwegpersoneel legde het werk neer. Ook haar zwa ger Sjaak, de machinist, staakte. Hij dook onder. ,,Al gauw ging het gerucht dat fa milie van stakers gevaar liep opgepakt te worden. Toen be sloot mijn zus met mij en de baby ook onder te duiken. We klopten aan bij kolenboer Pik in de Lange Vorst. Drie van zijn zonen zaten in het verzet. Zij bezorgden ons een adres in 's-Gravenpolder. We zijn er heen gelopen en meldden ons met het wachtwoord 'invasie'. Dat eerste onderduikadres was geen succes, de mensen waren niet ingesteld op een huilende baby en luierwas. Op een nieuw adres aan de ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 GO Hanny Schoonwater-Schell beleefde de bevrijding in Goes. foto paul rapp JAN VAN DAMME Hanny Schell werd op 20 december 1929 ge boren in Nijmegen. Haar vader was timmerman, haar moeder was een schippersdochter. Na de mulo werkte ze zes jaar als telefoniste en telex- iste bij een groothandel in huishoudelijke artike len, ijzer, staal en ge reedschap. In 1954 is ze getrouwd met Theo Schoonwater. Ze kregen vier kinderen: een dochter en drie zoons. Haar tweede zoon Frank (1967) volgde de Zeevaartschool in Vlissingen. Hij is loods en woont nog altijd in de Scheldestad. Er zijn zes kleinkinderen en één achterkleinkind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58