Weer even thuis 9 ,,Ik heb een heel onbezorgde jeugd gehad. Tenminste, tot de politie hier op de stoep stond, in 1983." Jessica Buijs is weer even thuis in de Badhuisstraat in Vlissingen. 'De politie belde aan. Mijn moeder deed open en ik werd naar boven gestuurd' 'In de huiskamer kwam een pingpongtafel' We ontmoeten Jes sica Buijs (1969) bij de Leeuwen- trap, een grote, statige trap met wakende leeuwen, aan het einde van de straat, waarna je op de Boulevard Evertsen komt. ,,Ik ben geboren in het Sint J o- seph-ziekenhuis, bij de nonnen. Dat was het oude ziekenhuis in de Van Dishoeckstraat. Toen ik zes maanden oud was zijn we, mijn ouders, mijn zus en ik, verhuisd naar de Badhuisstraat, naar num mer 209. Een hoekhuis vlakbij de Leeuwentrap. Ik heb daar best lang gewoond, tot mijn 22ste." ,,Het was een fantastisch huis, met negen slaapkamers. Ik ben re gelmatig van slaapkamer gewis seld. Mijn ouders hadden er in de zomer Zimmer mit Frühstück. Er stonden dan tafeltjes in de woon kamer met ontbijt. Het was altijd gezellig, mensen om ons heen. Er was voor ons huis geen aparte op gang en de badkamer deelden we ook met de badgasten. Ik leerde al vroeg Duits. Dat is trouwens wel handig, dat Duits. In het ADRZ, waar ik nu werk, is in het toeris tenseizoen dertig procent van de patiënten Duits." Ome Jo Het gezin bleef in de zomer thuis. Het park tegenover het zieken huis was dé plek om te spelen. Ook het nabijgelegen strand en de boulevard oefenden een grote aantrekkingskracht uit op Jessica en dan vooral 'ome Jo', die een ki osk had met snoep. ,,Hem vroegen we om kapotte stukken snoep. Mijn vader was marktkoopman en kon niet weg. Hij had een kraam met luxe- en huishoude lijke artikelen. Een soort Blokker zeg maar. In de winter konden we goed verstoppertje spelen in ons huis. Mijn moeder had een mak kelijke instelling. Alles mocht." Jessica zat op drie lagere scholen in Vlissingen. De Juliana van Stol- bergschool ging failliet, waarna ze naar de Oranjeschool in de Bloemenbuurt ging. Die school verhuisde vervolgens naar een an der gebouw. De middelbare school doorliep ze op de Prins Willem Alexander-mavo. En toen, toen werd het 1983. Jes sica was 14. Het jaar 1983 was een keerpunt in haar leven. ,,Mijn va- der had een vriend met een sport vliegtuigje. Hij mocht mee naar een vliegshow in Lelystad. Maar het vliegtuig verongelukte tijdens de show. De NOS was er ook bij en heeft het wrak gefilmd. Het toestel was in disbalans en tijdens de landing raakte een vleugel de grond. Er waren drie inzitten den, mijn vader heeft het als enige niet gered. Hij heeft nog een maand in coma gelegen." Jessica kan zich de dag van het vliegtuigongeval nog levendig herinneren. ,,Het was op een zon dag. De politie belde aan. Mijn moeder deed open en ik werd naar boven gestuurd. Zo ging dat toen. Later vertelde ze wat er ge beurd was. Mijn moeder is hals overkop naar het VU in Amster dam vertrokken. Al die tijd zijn mijn zus en ik opgevangen door familie." Op de oude foto bij het artikel staat Jessica met haar vader bo venaan de Leeuwentrap. Ze koes tert het beeld, want het is één van de weinige foto's van haar en haar vader. Ze moet een jaar of zes, misschien zeven zijn geweest. Ondanks het drama ging het le ven van Jessica gewoon door ,,Als puber is het - denk ik - makkelij ker om maar gewoon door te gaan met muziek en vriendinnen en giebelen. Ik denk dat het des tijds mijn 'copingmechanisme' is geweest. Ik heb dat best lang ge had, de confrontatie vermijden." Door het overlijden van haar vader veranderde het huis van traditioneel en redelijk streng naar wat zij noemt 'een vrouwen- stalletje'. In Jessica's puberteit kreeg het gezin studenten in huis, die een kamer huurden met ge bruik van keuken en badkamer. Bezocht Jessica in haar jeugd nog de kerk en de zondagsschool, na het wegvallen van haar gerefor meerde vader veranderde dat. Op zondag stond niet langer Studio Sport aan in huis, maar de Flying Doctors. ,,In de huiskamer kwam een pingpongtafel en op een gege ven moment aten we hier ook aan en maakte ik daar mijn huis werk." Het huis werd een zoete inval. Seventy-Seven Jessica vertelt vrolijk over de waarde van vriendschap en mu ziek. ,,Ik heb zelfs nog even in een hardrockband gespeeld. Als ach tergrondzangeres. We hebben zelfs nog een plaatje uit gebracht. Uiteindelijk koos de band voor een andere setting en werden wij zangeressen vrien delijk bedankt. En toen kwamen de jaren 90 en Seventy-Seven in Middelburg. Daar was het te doen. Ik ging de verpleging in, net als m'n zus. En als ik een late dienst had gehad, ging ik gelijk door naar de Stadsdanszaal (nu de Spot). Ik werkte ook in de horeca. En de volgende dag deed ik weer een late dienst. Sindsdien ben ik in Middelburg blijven hangen. In de Badhuisstraat verhuurde mijn moeder het huis ondertussen aan zakenlui." GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 Terug naar de plek van je jeugd Jessica koestert de foto met haar vader LIESBETH LABEUR Jessica met haar vader bovenaan de Leeuwentrap. repro ductie DIRK-JAN GJELTEMA Jessica Buijs bij de Leeuwen- trap in Vlissingen. foto dirk-jan gjel- TEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57