'Den Haag heeft geen boerenverstand meer' 5 oom die in 2005 naar Australië is geëmigreerd. Dat ziet hij zelf niet zitten, te ver weg en te eenzaam. Hij is op buitenlandstage geweest in Engeland. ,,En een klasgenoot was in Canada. Als je hem hoort, dan wordt de landbouw daar nog gerespecteerd. Daar hoor je ze niet over de regels voor de gewasbe scherming en de veehouderij. Ze hebben er ook minder haast dan hier, eventjes achter een tractor rijden is er geen probleem." Hij heeft het over vrijheid, ei gen ondernemerschap. Als kleu ter klom hij al op de stoel voor het raam om te kijken wat zijn vader aan het doen was. Of hij niet bang is voor regels die het vrije onder nemerschap kunnen dwarsbo men? „Natuurlijk, de regels zijn kei hard, daarvan ben ik me bewust. Het scheelt dat we hier vrij afgele gen zitten. Ik ken klasgenoten die in de omgeving van Rotterdam boeren. Die spuiten niet overdag maar 's avonds en dan krijgen ze nog een hoop reacties. Op Sirjans- land heb je maar driehonderd in woners, dat valt dus mee." Roulatie Sinds 2013 worden de akkers van Op 't Hof niet meer geploegd. Met uitgekiende roulatie van de ge wassen wordt geprobeerd meer bodemleven te genereren. Het is een poging om natuurlijker te boeren. Jan is er niet al te optimis tisch over: ,,Ik heb het gevoel dat we er niet veel mee opschieten. Zeker als we straks geen Round up meer mogen spuiten krijgen we te veel onkruid en zal de ploeg meteen uit de schuur worden ge haald." Biologische landbouw, er wordt hoog over opgegeven. Maar niet door Jan. Op Schouwen kan er niet worden beregend. Dat maakt echt biologisch boeren vrijwel onmogelijk. ,,Bovendien", zegt hij, heb je gezien hoe ze met bran ders het onkruid te lijf gaan? Alsof dat ecologisch is, daar vliegen heel wat gastanks doorheen. Het stuit me ook tegen de borst dat er veel Oost-Europeanen worden inge zet. Een goede maat van me werkt op een biologisch bedrijf, het stikt er van het personeel, via een uit zendbureau worden de busjes ge stuurd." Gedrieën Zonder dat ze met elkaar hebben overlegd, zijn de drie jonge boe ren het over één ding eens. Zelf doen ze alles om verantwoord te produceren. De verandering zal bij de consument en in de winkels moeten beginnen. ,,Wij moeten het hier maken", vat Jan op 't Hof de situatie samen. ,,Dat is niet makkelijk als mensen negen van de tien keer voor het goedkoopste product uit het bui tenland kiezen. Terwijl er wel duizend euro voor een telefoon wordt betaald. Dan moeten die paar euro voor regionale produc ten toch geen probleem zijn?" GO ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 Tom Vael (1998) uit Absdale (Ter- neuzen) zit op de Aeres Hoge school Dronten, afdeling agrifood en bedrijfskunde. Momenteel is hij in Ca nada, in de provincie New Brunswick in de buurt van Grand Falls om te kijken hoe het de boeren daar vergaat. In een uitgebreid appbericht vertelt hij dat hij graag het bedrijf van zijn ouders in de Riet- en Wulfsdijkpolder wil overnemen: ,,Mijn ouders hebben een mooi bedrijf opgebouwd waar ze trots op mogen zijn en waar ik ook trots op ben. Ik ben de zesde generatie van de familie Vael op dit bedrijf." Waarom oriënteer je je dan in Canada? „Drie jaar geleden ben ik tijdens mijn op leiding op het Groencollege Goes naar Canada geweest op buitenlandstage. Toen heb ik veel geleerd. Heel belangrijk is dat de boer in Canada niet wordt weg gepest door de overheid. Hier waarderen de overheid en de consument de boeren. Ik wil boer zijn en voedsel produceren voor de mensen die dit waarderen. Ook is dit gebied van Canada prachtig van natuur. Wat in Nederland helaas niet het geval meer is, met alle 'ge maakte natuurstukjes'. Het bouwplan is hier vele malen extensiever (er wordt minder ingegrepen in de natuur, red.) dan in Nederland, waardoor de boeren meer rust in hun dagelijkse werk ervaren. Dit is mogelijk doordat de boer in Ca nada gegarandeerd de kostprijs krijgt voor zijn geteelde product." Wat zou er in Nederland moeten veran deren? ,,Ten eerste moet de overheid eens stop pen met het continu maken van nieuwe regeltjes en extra vergunningen. De boer heeft bijna meer werk aan alle papieren dan aan het boeren. Het grootste pro bleem is dat de overheid haar boeren verstand verloren heeft en tegenwoordig puur op emotie beslissingen neemt." Wanneer beslis je over emigratie of in Nederland blijven? ,,In het laatste jaar van mijn opleiding wil ik mijn definitieve besluit nemen." Tom Vael uit Absdale is in Canada om te ervaren hoe het daar de boeren vergaat: „Hier waarderen de overheid en de consument de boeren." foto privé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53