Koerden trekken zich nog niet terug 4 INVAL NOORD-SYRIË De Turkse operatie in Noord-Syrië zorgt voor oorlogsgeweld daar én voor internationale onrust. De Turkse ambassadeur in Nederland, Saban Disli, vraagt om meer begrip voor Turkije. „Jullie hebben nooit geprobeerd ons te begrijpen.'' Schouten: 'Boer dwingen mag' Het Turkse leger trok afgelopen week Noord-Syrië binnen om een 'veilig heidszone' van 30 kilometer diep en 400 kilometer lang te creëren. Die is volgens de Turken nodig om Syrische vluchtelingen naar hun land te laten terugkeren en terroristen die het op Turkije hebben voorzien tegen te hou den. Donderdagavond kondigden Tur kije en de VS een staakt-het-vuren aan van vijf dagen. In die periode moeten W De Koerdische strijdkrachten zeggen dat Turkije het bestand heeft gebroken Koerdische strijders van de YPG-mi- litie zich terugtrekken uit het grens gebied. Turkije zegt dat die groep steun verleent aan de PKK, een Turks- Koerdische organisatie die op interna tionale terrorismelijsten staat. Die Koerdische strijdkrachten be schuldigen Turkije nu van het breken van het bestand. Ook stelde een woordvoerder dat er 'meer gesprekken met de VS nodig zijn' over de overeen komst. De Koerden hebben nog niet publiekelijk gezegd dat zij zich zullen terugtrekken, zoals de VS en Turkije willen. Europese leiders, bij elkaar op een top in Brussel, veroordeelden de Turkse inval gisteren hard. De Franse president Macron noemde het 'waan zin'. ,,Wat er de afgelopen dagen is ge beurd, is een serieuze fout van het Westen en de Navo.'' 3,7 miljoen Syriërs zijn tijdens acht jaar oor log de Turkse grens over gevlucht. We heb ben al 35 miljard euro aan de opvang uitge geven. Er zijn Turkse grenssteden waar in middels twee keer zoveel Syriërs wonen als Turken. Dus moeten wij een oplossing zoe ken.'' ,,Wij hebben gevraagd om samen met de internationale gemeenschap een veilig heidszone in te stellen. Wat was het ant woord?'' Hij maakt een gebaar dat leegte aangeeft. ,,We vroegen financiële hulp? Wat zeiden ze: hier heb je 3,3 miljard euro, waar van overigens 2,6 miljard euro echt is be taald. Maar dat geld hebben wij niet gekre gen. Het wordt verdeeld door mensenrech tenorganisaties van de VN. Turkije heeft 40 miljard dollar uit eigen zak betaald voor de opvang van die vluchtelingen. Alle me dische kosten voor de vluchtelingen zijn door onze belastingbetalers opgebracht. Hoe lang moet dit nog duren?'' ,,Nu er een overeenkomst is met de Ver enigde Staten zal de veilige zone worden geschapen en zal het Turkse leger voor de veiligheid zorgen. Wij zullen ook hier scho len bouwen, nieuwe ziekenhuizen, de hui zen herbouwen indien nodig en dan de vra gen we de Syriërs terug te gaan op vrijwil lige basis. Dit zal natuurlijk stap voor stap moeten gebeuren en het zal tijd kosten. Er is een miljoen Syriërs uit Noord-Syrië die de grens over zijn gegaan naar Turkije. Die mensen zullen teruggaan naar hun huizen. Die huizen staan er nog. Wat onze bondge noten niet begrijpen is dat er ook 300.000 Koerden onder die vluchtelingen zijn. Die onder inspanning van de Turkse ambassade in Nederland hadden de confrontaties tussen Koerdische en Turkse Nederlanders, afgelopen week in Rotterdam, veel erger kunnen uitpakken. De Rotterdamse politie nam vooraf contact op met de Turkse consul in de stad. ,,Ze hoorden dat Turkse jongeren via internet bezig waren elkaar naar dat gebied te krij gen. Wij hebben zoveel mogelijk van die jongeren gebeld voor zover we hun num mers konden achterhalen'', zegt Saban Disli, de Turkse ambassadeur in Nederland. ,,We hebben hun families gevraagd hun zo nen en dochters thuis te houden. Dat heeft geholpen.'' Saban Disli is opmerkelijk openhartig. Hij is dan ook geen carrièrediplomaat maar een ervaren Turkse politicus en een van de op richters van de AK-partij van president Er- dogan. Disli ging in op een interviewver- zoek van deze krant en beantwoordt de vra gen over de Turkse operatie in Noord-Syrië in zijn kantoor in de Turkse ambassade in Den Haag. Wat de ambassadeur zelf vraagt? Wat meer begrip voor de Turkse kant van een zaak die volgens hem te vaak wordt be licht vanuit Koerdisch perspectief. ,,Ons doel is duidelijk. Sinds het begin van deze crisis hebben we gezegd dat een veilig heidszone langs de grens noodzakelijk is. Minister Schouten van Land bouw geeft toe dat boeren de ko mende tijd toch gedwongen kun nen worden om te stoppen met hun bedrijf. Hoewel het kabinet dat niet wil, kunnen provincies hier wél voor kiezen. De afgelo pen weken ontstond veel ondui delijkheid over stikstofmaatrege len. Sommige provincies hante ren strengere stikstofregels dan andere provincies. ,,De provincie gaat over zijn eigen regels'', zegt Schouten. Een deel van de land bouw- en natuurvergunningen wordt afgegeven door de provin- cies: daar heeft het rijk niets over te zeggen. ,,Bij alles waar wij als rijk aan bijdragen, is vrijwillig heid het uitgangspunt'', aldus Schouten. ,,Als provincies eigen keuzes maken, dan kan ik niet zeggen: dat mag niet.'' Dit kan ook onteigening betreffen. Paas: aangifte tegen boeren Puigdemont bij rechter België Electrocutie met ladend mobieltje Verkeerde foto verhaal Albanië zaterdag 19 oktober 2019 GO A DEN HAAG Ondanks het door Tur kije en de VS aangekondigde be stand voor Noord-Syrië, werd er gisteren in het gebied nog wel de gelijk gevochten. Het Turkse leger en Koerdische strijdgroepen lever den strijd om de grensplaats Ras al-Ayn. De Koerden zijn nog niet van plan zich terug te trekkken. 'We willen niet dat het Moest dat op deze manier, was er geen internationaal overleg mogelijk? Turkije forceert nu zelf een oplossing, zegt president Erdogan. Maar hoe ziet de uitwerking eruit? Bob van Huët Cyril Rosman Den Haag Het Turkse leger is vorige week Noord- Syrië ingetrokken. De situatie verandert bijna dagelijks, momenteel is er een pauze in de gevechten. Wat wil Turkije nu met Noord-Syrië? DEN HAAG Minister Carola Schouten van Landbouw. foto anp GRONINGEN De commissaris van de Koning in Gronin gen, René Paas, doet aangifte van vernieling van de deur van het provinciehuis, zegt een woordvoerder van de provincie. Afgelo pen maandag reden boze boeren de deur met een trekker kapot. Ook sneuvelde een glas-in-loodraam en werd het pand be smeurd met eieren. De schade bedraagt vrijwel zeker meer dan 10.000 euro. BRUSSEL De Catalaanse ex- premier Carles Puig- demont heeft zich bij een Belgische rechter gemeld en gezegd dat hij zich niet overgeeft aan Spanje. Dat land heeft weer om zijn uit levering gevraagd. DINANT Een 30-jarige Fran- gaise is afgelopen weekend in het zie kenhuis van Dinant overleden ten gevolge van elektrocutie. De moeder van vier kin deren liet waarschijn lijk haar smartphone in bad vallen, terwijl het apparaat aan het opladen was. Het drama gebeurde vol gens de krant L'Arden- nais' in Aubrives, een dorpje in de Arden nen, net over de grens met België. RECTIFICATIE In de krant van giste ren is per abuis bij de reportage over het mogelijke EU-lidmaat- schap van Albanië een verkeerde foto af gedrukt. De foto van de houthakkers in hun zelfgemaakte tractor die door een winkel straat rijdt, hoort niet bij het verhaal. Het beeld was niet ge maakt in Albanië, maar in de stad Buja- novac, in het zuiden van Servië. Er is geen verband met Albanië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4