Nico de Frel had niks met 'gangstermethode' BARRY VAN DER HOOFT Selectie Hoek iets verder uitgedund Nico de Frel 1936-2019 ZEELAND 15 Lieven Gevaert vertrok gisteren al met zijn spelers richting het oosten van Nederland. Vandaag wacht een uitduel met Excelsior'31, dat in vorm is. zaterdag 19 oktober 2019 Barry van der Hooft Hoek Lieven Gevaert was van plan om donderdagavond wat beelden te la ten zien van Excelsior'31, om daarna op het veld nog wat tactische zaken te trainen. Maar tot een training kwam het niet, omdat de helft van de selectie in de file stond vanwege de tijdelijke afsluiting van de Wes- terscheldetunnel. ,,We hebben de spelers een individueel looppro gramma gegeven'', zei de trainer. ,,Dat hebben ze netjes afgewerkt.'' Vier Belgische spelers - Rik Im- pens, Alexander Embrechts, Seppe Vereecke en Robin Nelis - liepen hun rondjes in Hoek, tweede doel man Nicholas Skverer trainde met het tweede elftal mee. Doelman Jordi de Jonghe en Fabian Wilson waren om uiteenlopende redenen afwezig, de rest stond in de file. De verrichtingen van de spelers van Walcheren en Beveland die niet in Hoek konden komen en zelf moes ten lopen, waren te volgen via de apps van Strava en Polar Flow for Coach. Daardoor kon Gevaert pre cies zien wie wat had gedaan. ,,Ze hebben het allemaal netjes opge volgd. Als je met je sport bezig bent, doe je dat ook gewoon.'' De voorbereiding op de uitwed strijd tegen Excelsior'31 werd dus wel enigszins verstoord, maar Ge- vaert wil zich daar niet achter ver- Sven Mbikulu. We moeten verder bouwen op de wedstrijd tegen Barendrecht -Lieven Gevaert schuilen. Gisteravond vertrok hij al met zijn selectie naar het oosten van het land, waar de selectie en staf van Hoek in Lochem over nachtten. ,,We brengen dus veel tijd samen door en ik kan de beel den nog gewoon laten zien'', aldus Gevaert. ,,Excelsior'31 is een goede ploeg, die offensief veel mogelijk heden heeft. Als ik het bekerduel met Dongen meereken, hebben ze uit de laatste vier duels tien punten gepakt. Dan zit je wel in een flow.'' Thuis pakte de Overijsselse ploeg in vier duels pas één punt, uit pres teert het een stuk beter. Gevaert: ,,Wij moeten ons niet te veel op de tegenstander focussen. Vorige week hebben we tegen Barendrecht (0-4, red.) een prima resultaat neergezet. Daar moeten we op verder bouwen. We willen in de komende twee du els zes punten pakken, daarna spe len we de bekerwedstrijd tegen PEC Zwolle. Voor de mentale ge moedsrust zou het lekker zijn, als we daar met een goed gevoel aan kunnen beginnen.'' Vernauwd lieskanaal Gert-Jan van Leiden en Kim van den Bergh ontbreken nog door blessures. De derde speler in de zie kenboeg is Sven Mbikulu, die de af gelopen jaren al vaker met blessu releed kampte. ,,Sven is dinsdag avond in België naar een arts ge weest'', legt Gevaert uit. ,,Hij heeft geconstateerd dat Sven een ver nauwd lieskanaal heeft. Er is een spuit in gezet en nu moet hij twee tot drie weken rusten. Daarna zou het beter moeten zijn. Als dat niet het geval is, kan het zijn dat Sven geopereerd moet worden. Ik vind het heel vervelend voor hem, want hij was echt goed bezig en zat heel dicht tegen een basisplaats aan.'' Voor het duel in de KNVB beker tussen Hoek en PEC Zwolle zijn in middels al zo'n zeshonderd kaarten verkocht. De zitplaatsen op de tri bune zijn bijna allemaal weg. Hoek moet 35 tribunekaarten reserveren voor PEC Zwolle, de sponsors van de Zeeuws-Vlaamse club nemen 250 zitplaatsen af. Column @Barryvdh9 Y~ Dat Ruud Pennings deze zomer bij Goes aan de slag ging als trainer, was vanuit zijn oogpunt logisch. De Vlissinger heeft nooit onder stoelen of banken gestoken in de derde of zelfs tweede divisie ac tief te willen zijn en na twee sei zoenen bij Halsteren was dit een uitgelezen mogelijkheid. Binnen de Zeeuwse voetbalwereld waren er wel veel twijfels. Want na de jonge, vernieuwende en ontzet tend ambitieuze Rogier Veenstra (32), was de overgang naar de ge louterde Pennings (nu 58) best groot. Dan hebben we het toch over een andere generatie, ook op trainersgebied. De afgelopen tijd werd dui delijk dat de beleidsbepalers eerst in hadden gezet op een te rugkeer van John Karelse. De oud-doelman vertrok in de zo mer van 2017 niet op een prettige manier bij Goes. Maar hé, één goed gesprek en dan zouden de plooien wel weer worden gladge streken. Zo ver kwam het niet, want de technische commissie koos - na het afhaken van onder anderen Jurriaan van Poelje en Jasper de Muijnck - voor Ruud Pennings. Het nieuwe huwelijk strandde deze week, na een maand of drie. De echte klik met de spelersgroep ontbrak, vertelde de trainer nadat hij zelf was op gestapt. Zelf was opgestapt inder daad. Dan krijg je als trainer geen centen mee en daarom wachten veel oefenmeester tot ze er door de club uitgetrapt wor den. Ik zou op deze plek een me ning kunnen hebben over de keuze van de technische com missie van Goes. Wat ik veel in- Het zou wel van visie getuigen teressanter vind, is wie de vol gende trainer wordt van Goes. Toeval of niet, maar zaterdag zat bij Barendrecht-Hoek links van me op de tribune Henk Schou ten. De zeventiger werkte in Zee land bij Duiveland en heeft nu geen club. Goed, hij is op leeftijd, maar de ervaren Schouten is ze ker niet te lief. Dat is Pennings wel, zei aanvoerder Ruben Holle mans deze week. In het geruchtencircuit werd ook al een andere optie geop perd. Vorige week zondag ging een filmpje rond van Ruud Pen- nings, die de bus van zijn oude club VC Vlissingen uitzwaaide voor de uitwedstrijd bij CVV Zwervers. Vlissingen is matig ge start onder leiding van Kevin Hollander, die vorig seizoen voor de cursus Uefa A een heel sei zoen meeliep bij Goes. De sug gestie? Pennings naar Vlissingen, Hollander naar Goes; zou dat 'm worden? De werkwijze van Hol lander lijkt wel op die van Veen- stra. Eén nadeel: Hollander heeft geen verleden als profvoetballer. En dat was de afgelopen jaren toch een belangrijke voorwaarde om trainer van Goes te kunnen worden. Misschien stappen ze daar nu vanaf bij de club. Het zou in ieder geval van visie getuigen. Op 83-jarige leeftijd is Nico de Frel dinsdag overleden. Hij genoot bekendheid in het Zeeuwse voetbal als trainer en als actief voorman van de trainersvakbond VVON. Wie Nico de Frel zegt, zegt WHS. Hij was in totaal zo'n twintig seizoenen hoofdtrainer van de voetbalclub uit Sint-Annaland. Daarvan waren er tussen 1961 en 1977 zestien op eenvolgend. Geen trainer was zo lang, aaneensluitend trouw aan één Zeeuwse club. In die periode loodste hij de club van de eerste klasse in de afdeling met drie pro moties naar de tweede klasse van de KNVB. Dat was destijds het tweede ama teurniveau van Nederland in het zaterdag voetbal. WHS was daarin de evenknie van Arnemuiden en De Meeuwen. De Frel boekte met doorsnee spelersma teriaal opvallende prestaties, constateerde de PZC in 1980. ,,De welbespraakte trainer gaat ervan uit dat met name kleine club jes, met beperkte mogelijkheden, niet zit ten te wachten op academische betogen en ingewikkelde spelpatronen.'' Sfeer en spelvreugde waren kernbegrippen bij De Frel. Behalve bij WHS was De Frel in Zee- land ook trainer van Yerseke en Bruse Boys; die laatste club loodste hij eveneens naar de tweede klasse van het zaterdag voetbal. In Brabant was hij onder meer trainer van MOC'17, Virtus (die club trainde hij parallel aan WHS) en Dosko. De Frel - wiens zoons John en Lion ook trainer werden - waagde zich wel eens aan een vergelijking tussen voetballers uit beide provincies. ,,Zeeuwen zijn zulke enorme knokkers'', zei hij in 1975 in de PZC. ,,Ze gaan tot het laatste door, terwijl Brabanders het tegen het einde vaak opge ven.'' Hij zat sowieso nooit verlegen om een pittige uitspraak. Hij zei bijvoorbeeld dat hij liever degradeerde dan dat hij toe- stond dat een speler niet hoefde te trainen. En hij vond het prima als zijn spelers een tegenstander vloerden met shirtje trek ken. ,,Ik propageer dat boven de gangster methode van de schoppers naar de en kels.'' In 2008 werd De Frel benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn jarenlange verdiensten bij de trainers vakbond VVON. Hij was 15 jaar voorzitter van de landelijke afdeling en 20 jaar van de regionale afdeling. Dat leverde hem ook de titel erevoorzitter op. Met zijn nuchtere inborst streed hij voor verbetering van de positie van trainers en de voetbalsport. Behalve in het voetbal verdiende De Frel zijn sporen ook in zijn werk als militair sportinstructeur. Hij zette zich in voor de invalidenorganisatie De Krabben in Ber gen op Zoom en organiseerde jaarlijks een internationaal zitvolleybaltoernooi. Daar voor kreeg hij in 1986 een gouden ereme daille met de zwaarden verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Rudy Boogert PM Nieuwe tegenslag voor Sven Mbikulu Oovolae FOTO TONNY PRESSER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43