Sven Wisse valt bij rentree met neus in de boter II Historie ZEELAND 13 tot f969 „Overdreven", noemt Wisse zijn tegen Yerseke opgelopen rode prent. ,,Het was de 90ste minuut, de stand was 0-0. Zij konden er nog één keer uitkomen. Ik wilde op de bal tackelen, maar de scheids liep schuin achter mij en dacht dat het van achter was. Zelfs de speler die ik tackelde, Axel Kos ter, zei achteraf dat het geen rode kaart was.'' ,,Ja! Ik heb er echt veel over ge hoord. Er is veel sfeer, soms wat akkefietjes, veel kaarten. Volgens mij betekent het veel voor beide ploegen. Wij gaan in ieder geval vol voor de overwinning. Zeker thuis, met het publiek erachter. Ze leven er hier echt voor.'' ,,We willen voor een periodetitel gaan. We hebben een heel jonge groep, dus zullen te maken krij gen met wisselvalligheid. Maar het is wel een talentvolle groep.'' ,,Vooral tijdens trainingen dacht ik: ik wil een stap maken. Ik heb bij Oostkapelle twee gesprekken gehad en kende Harro Hazelaar (de trainer, red.) al van JVOZ. Vlissingen heeft mij ook bena- derd, maar vooral het zondagvoet bal trok mij niet. En het zat al meer in m'n hoofd dat ik naar Oostkapelle wilde. De kans om te spelen was hier ook groter.'' ,,Mijn persoonlijke doelen zijn wel echt alles spelen - op de afge lopen twee wedstrijden na - en zoveel mogelijk assists en goals le veren. Dat laatste kan nog wel be ter. Vroeger scoorde ik vaak, dus het zit er wel in. Als je eenmaal van de nul af bent, gaat het meestal wel lopen.'' Wij gaan voor de overwinning. Ze leven er hier echt voor ,,Ja, ik geef elke zondag personal training. Dan train je groepjes van vier, met spelers die beter willen worden. Dat is top. Je hoeft hen niet meer te motiveren. Skills Control groeit; er komen steeds meer spelertjes trainen. Ik heb m'n TC 3-diploma via het Cios ge haald en wil misschien TC 2 gaan doen. Maar we trainen nu drie keer per week. Vorig jaar trainde ik VCK onder 11, een talentvol teampje. Maar daar heb ik nu ook geen tijd meer voor.'' ,,Ik speel wel echt meer op gevoel, al probeer ik er wel over na te den ken hoe we iets kunnen verande ren wanneer het niet loopt.'' ,,Het wordt denk ik een lastige wedstrijd, maar uiteindelijk 2-1 voor ons.'' van foto's.'' Voor Schop, opgeleid in de civiele technieken maar lange tijd werkzaam als fysiothe rapeut, werd het boek over de Scheldebeker een soort van le venswerk. Hij zette door, ook toen er geen uitgever voor het standaardwerk te vinden was. ,,Ik doe het in eigen beheer.'' Het boek van 520 pagina's bevat wed strijdverslagen van alle 22 Schel- debekerwedstrijden, compleet met uitslagen, de voorgeschiede nis en vele andere facetten. Maar ook plaatst Schop de ontwikke ling in historisch perspectief, met een ambitieuze burgemeester die Vlissingen als havenstad op de kaart wilden zetten. ,,Een zee zwemtocht paste daar perfect bij en was het ideale uithangbord.'' Ook was de Scheldebeker voor de zwembond KNZB een interes sant vehikel om in Zeeland voet aan de grond te krijgen. ,,Het is al lemaal begonnen als een soort van clandestiene oversteek, een wilde zwemtocht. Pas later moest je lid zijn van een club om te mo gen deelnemen. Zo heeft de Scheldebeker mede een impuls gegeven aan de groei en bloei van Zeeuwse zwemverenigingen.'' En passant maakt Schop in zijn boek uitstapjes naar andere Zeeuwse zwemevenementen, van vroeger tot nu. Een apart hoofdstuk vormt de strijd om de Westerschelde, beschreven van uit de oorlogsbelevenissen van Scheldebeker-betrokkenen. ,,Mooi dat het nu ineens samen valt met de actualiteit.'' Naast 330 foto's bevat het boek de complete lijst aan deelnemers, statistieken en andere wetenswaardigheden over zwemmers en het Zeeuwse zwemmen uit die periode. ,,Het is zeker geen vlug boek geworden, eerder een naslagwerk. Ik wilde eerst en vooral documenteren, en daarnaast het hele verhaal van de Scheldebeker vertellen.'' Het Scheldebeker-boek wordt morgen gepresenteerd in het res taurant van het Vrijburgbad in Vlissingen, na de ZLW-zwem- training (10.30-11.30 uur). Op za terdag 26 oktober volgt een tweede presentatie in Oostburg, bij een zwemwedstrijd voor Masters. Zeeuwse zwemmen in het alge meen, en de Scheldebeker in het bijzonder. Dat archief, en zijn persoonlijke netwerk, was het vertrekpunt bij het schrijven van het boek. Ook dook Schop in oude kranten en struinde hij de Beeldbank Zeeland af. Door al zijn connecties haalde hij soms uniek materiaal boven water. ,,De albums van nazaten van deelne mers leverden bijvoorbeeld een schat aan verhalen en foto's op.'' In het boek zijn ook circa 60 portretten van oud-deelnemers en andere sleutelfiguren opgeno men. ,,Daar zitten soms juweelt jes tussen.'' Schop sprak bijvoor beeld nog met de onder tussen overleden Jopie van Fraassen-Jongman, vele jaren lang de spil van de organisatie. ,,Een bijzonder interview.'' Stad en land reisde Schop af, om te spreken met alle betrokkenen. ,,Ik heb de uren niet geteld.'' Soms prikte hij ook mythes door. „Her inneringen zijn altijd persoonlijk gekleurd en spreken elkaar soms tegen.'' Van alle kanten kreeg Schop steun tijdens zijn monnikenwerk, zijn broer Hans in de eerste plaats. ,,Van het redigeren van teksten heb ik geen kaas gegeten. Net zo min als van het digitalise ren zaterdag 19 oktober 2019 Sven Wisse (20) maakt van middag zijn rentree in de wed strijdselectie van tweedeklas ser Oostkapelle/Domburg. De van VCK overgekomen mid denvelder moest twee duels brommen wegens een rode kaart, maar hoopt uitgerekend tegen aartsrivaal Arnemuiden weer in de basis te staan. Stefan Maas Oostkapelle Vanmiddag mag je weer aan de bak. Weet je wat duels tussen jouw ploeg en Arnemuiden bete kenen? Jullie hebben in de eerste vier competitieduels acht punten ver zameld. Waar zijn jullie dit sei zoen toe in staat? Je verliet VCK deze zomer op jonge leeftijd. Aan wat merkte je dat je toe was aan een nieuwe prikkel? Wat wil je dit seizoen op per soonlijk gebied bereiken? - Sven Wisse Ook als trainer van voetbal- school Skills Control timmer je aan de weg. Denk je in het veld ook al als een trainer? Laten we afsluiten met een voor spelling. Wat gaat het worden tij dens de derby? in Scheldebekers Middenvelder Sven Wisse keert tijdens de derby tegen Arne muiden terug bij Oostkapelle/Domburg. foto dirkjan gjeltema M De start in Vlis singen van de laat ste Scheldebeker in 2014 en de win nende finish enkele uren later in Bres- kens van Wietse Beerens. foto lex de MEESTER EN PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41