O) CD II 12 ZEELAND Erwin Mesu gaat toch weer verder ATB-circuit start in Middelharnis Bouwens staat met Oranje in EK-finale Forza herstelt zich van oorwassing Goesenaar heeft na zeven jaar zijn 520 pagina's tellende boek over de roemruchte zwemtocht over de Westerschelde af. ZWEMMEN SCHELDEBEKER Het leek een marathonseizoen zonder de broers Mesu te worden, maar op de valreep is daar verandering in gekomen. Erwin Mesu heeft een nieuwe ploeg gevonden en keert toch terug op het ijs. Hij gaat uitkomen voor Douma Staal in de beloftendivisie. Niels Mesu is al enige tijd ziek en daardoor af wezig in het peloton. Eerder dit jaar kondigde zijn broer Erwin een (tijdelijk) afscheid aan. De Middelburger had afgelopen seizoen geen team, reed voor de vangnetploeg van de schaatsbond en koos er na het seizoen voor te gaan reizen met een camper. Vanavond start het neuwe seizoen in Amsterdam, met de eer ste wedstrijd voor de KPN Marathon Cup. In Middelharnis wordt vandaag de eerste wedstrijd in de Zeeuwse ATB Wintercompe titie gereden. Het circuit bestaat uit tien koer sen. In vergelijking met vorig seizoen is de wedstrijd in het Belgische Zelzate verdwenen; daartegenover staat een nieuwe wedstrijd in Ossendrecht. Op zaterdag 23 november is de wedstrijd in Burgh-Haamstede aangemerkt als Zeeuws kampioenschap. De laatste race staat gepland op zaterdag 11 januari in Krui- ningen. Elke wedstrijd start om 12.30, de man nen en vrouwen starten om 15.15 uur. Titelver dediger bij de mannen is Thijmen van de Vrede en bij de vrouwen Rosita Reijnhout. De Jong Korfbalster Willemijn Bouwens heeft met Oranje onder 21 de finale bereikt van het Eu ropees kampioenschap. In het Tsjechische Prostëjov won Nederland de halve finale riant met 36-10 van Duitsland. In de finale treffen Bouwens en haar teamgenoten - zoals ver wacht - België. Dat land won zijn halve finale ook zonder zorgen; Engeland werd met 33-11 teruggewezen. Die eindstrijd wordt vandaag gespeeld. Bouwens, die bij TOP Arnemuiden speelt, werd met Oranje onder 19 jaar al eens Europees kampioen. Nu is Nederland ook fa voriet. Opvallend is dat België in deze leef tijdscategorie de titelverdediger is. De volleyballers van Forza pakten na de oor wassing tegen koploper Next Volley Dor drecht 4 de goede draad in de promotieklasse op. Dat ging niet zonder slag of stoot. Forza zette in de derby tegen De Moriaan Symma- chia Roosendaal 2 een 1-2-achterstand om in een zwaarbevochten zege: 3-2. De vrouwen van Bok legden het af tegen het op de tweede plaats geklasseerde Spie/De Burgst Breda: 3-1. De eerste nederlaag voor de ploeg van Ton Begijn. ,,Zij stonden steeds op de juiste posities'', zei de trainer. Rugby Rillandia Het is een lijvig boek geworden. Monumentaal mag je bijna wel zeggen. Een boek dat past bij de heroïsche zwemwedstrijd over de Westerschelde, tussen Vlissingen en Breskens. Zeven jaar is Piet Schop er mee bezig geweest. On der zijn handen is het meer ge worden dan enkel een geschied schrijving van de Scheldebeker zelf. ,,Het boek laat de hele ont wikkeling van het Zeeuwse zwemmen zien.'' Schop (69) was een Zeeuwse topzwemmer in de jaren zestig. Nog altijd is de Goesenaar actief, als Masterzwemmer in de catego rie 65+ en hij heeft tal van records op zijn naam staan. Toch was het zwemmen pas zijn tweede liefde. „Waterpolo vond ik het leukst.'' Zelf nam Schop deel aan de Scheldebekertocht in 1966, uitge rekend in het jaar dat gekozen werd voor een andere locatie. Van de Veerse Dam naar Veere ging het toen, over een afstand van 5 kilometer. Schop heeft er goede herinneringen aan. Het zwem men naar het historisch stadsge zicht van Veere, het grote feest na afloop in het stadhuis, met cham pagne en al. Mooie winnaar ook, de Engelsman Tony Milton. De historicus in Schop lepelt zonder moeite de overige details op. Milton was een absolute top per en nam deel aan de Olympi sche Spelen. Diens vader Fred eindigde in 1933 als tweede in de Scheldebeker, achter de be roemde Kanaalzwemmer Edward Temme. Schop heeft gemengde gevoelens bij die editie van 1966. ,,Het was natuurlijk geen échte overtocht. Je miste de natuurele- Herinneringen zijn altijd persoonlijk gekleurd en spreken elkaar soms tegen problemen de overkant. ,,Ik vond het een makkie. De weersom standigheden waren ook ideaal, hoewel er lange tijd een onweer- slucht te zien was.'' Schop houdt sinds jaar en dag een soort van ar chief bij over het menten, de stroming, dat soort zaken.'' De Veerse variant kwam er vanwege het alsmaar drukker wordende scheepvaartverkeer op de Westerschelde. De traditie eindigde in 1964. Schop moest wachten tot 2014, voordat hij een herkansing kreeg. Na vijftig jaar werd de legendarische zwem tocht opnieuw georganiseerd, ter gelegenheid van de aansluiting van Zeeuws-Vlaanderen bij Zee land, op dat moment precies twee eeuwen geleden. In die voorlopig laatste editie werd de klassieker gezwommen van Vlissingen naar Breskens, met Wietse Beerens als winnaar. Ook Schop behoorde tot de 90 geselecteerde deelnemers en haalde zonder veel zaterdag 19 oktober 2019 GO SCHAATSEN MOUNTAINBIKE KORFBAL VOLLEYBAL Wielrenner Timo de Jong uit Goes werd gisteren 30ste in de tweede rit van Olympia's Tour. Daarmee zakte hij in het algemeen klas sement van de zesde plaats naar de twintig ste plaats. 15. De rugbyers van Oemoeme- noe spelen vandaag de eerste thuis wedstrijd in de Trophy Poule. Om 15.00 uur is Amstelveense RC de tegen stander. Van de laatste vijf duels met deze ploeg wonnen de Middelbur gers er vier. 15. Voetbalclub Ril- landia gebruikt zijn vrije zater dag om een feestje te bou wen. Met het huidige eerste elftal treedt het aan tegen een team van oud spelers van de club uit de eer- steklassetijd. De aftrap is om 15.30 uur. Schop duikt onder o O a Titelverdediger Thijmen van de Vrede. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Ben van den Aarssen Goes Piet Schop met zijn levens werk. Zeven jaar werkte hij aan zijn boek over de Scheldebeker. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Piet Schop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40