7 Veerenaar kanstraks geld besparen op restafval Inwoners van de gemeente Veere kunnen vanaf 2021 geld besparen als ze weinig restafval aanbieden. De gemeente wil vanaf dat jaar een gedifferenti eerd tarief invoeren waarbij in woners minimaal 167,26 euro kwijt zijn als ze maar vier keer per jaar of minder de grijze con tainer met restafval langs de straat zetten. Een gemiddeld ge zin betaalt nu 231,99 per jaar voor het ophalen van huisvuil. Veere wil dat inwoners min der restafval aanbieden en wil dat ze het afval ook beter schei den. Gehoopt wordt dat het lukt per inwoner vanaf 2021 nog maar honderd kilo restafval aan te bie den. De afgelopen tijd zijn er op meerdere plaatsen in de ge meente proeven genomen met verschillende manieren om het afval te scheiden. Daaruit blijkt dat het betalen voor het aantal aanbiedingen van de grijze con tainer het beste werkt. Het dagelijks bestuur van de gemeente kiest er wel voor om per jaar minimaal vier aanbie dingen van de grijze container in rekening te brengen bij de inwo ners. Daarmee wil het voorko men dat ze hun restafval zelf gaan dumpen om een zo laag mogelijke financiële aanslag te krijgen. 5,43 euro Inwoners die zestien keer per jaar hun grijze container aan de rand van de straat zetten, zullen volgens een notitie van het col lege financieel net zoveel kwijt zijn als ze nu betalen via de af valstoffenheffing. Voor elke ex tra aanbieding wordt 5,43 euro in rekening gebracht. Door de con tainers te voorzien van een chip kan de gemeente vanaf 2021 pre cies bijhouden hoe vaak een ge zin restafval aanbiedt. Er wordt niet gekeken naar het gewicht van het restafval. Inwoners die geen grijze rol container hebben, en hun afval op een andere manier aanbie den, blijven een vast tarief beta len. Ook als het hen lukt per jaar een minimale hoeveelheid rest afval aan te bieden. Tijdens de proefperiode bleek dat het heel moeilijk is om toe risten te bewegen hun afval goed te scheiden. De gemeente wil dan ook aanvullende proeven bij de vakantieparken om te kijken op welke manier het wel lukt. DUITS ECHTPAAR KOMT AL 50 JAAR IN BADPLAATS Duits echtpaar komt al sinds de trouwdag, vijftig jaar geleden, naar Zoutelande en is van plan nog vaak terug te komen. Theo en Maria Engels keken gistermiddag verrast toen ze burge meester Rob van der Zwaag in het Beach Hotel in Zoutelande zagen staan. En ze waren nog meer verrast toen ze hoorden dat hij speciaal voor hen was gekomen. Want de twee vierden gisteren hun vijftigste hu welijksdag. Dat niet alleen. Ze vierden ook dat ze al vijftig jaar Zoutelande bezoeken. Wat hen betreft komen ze ook de komende jaren nog vaak naar Zoutelande. ,,Want het is hier goed", aldus Ma ria (72). ,,Heel goed", vult haar man (75) aan. Van der Zwaag weet dat de Walcherse hotelsector en de ka merverhuurders het voor veel meer dan de helft moeten hebben van trouwe klanten. ,,70 tot 80 procent van de klanten komt te rug." Dat geldt volgens hem zeker voor Duitsers. ,,Als ze het ergens goed hebben, dan zien we ze te rug." Dat gaat volgens hem ook op voor volgende generaties. ,,We zien dat kinderen, die met hun ou ders naar Veere kwamen, nu zelf terugkomen. En zij nemen ook weer hun kinderen mee." Michel Kloeg van het Beach Ho tel beaamt dat de toeristische branche op Walcheren gedijt bij de mensen die terugkomen. Vol gens hem moet je daar wel wat voor doen. „Kwaliteit leveren. Zor gen dat de bedden goed zijn, dat het ontbijt goed is, dat de bejege ning door het personeel goed is en dat je snel internet hebt." Dat laat ste is een niet te onderschatten factor. Hij maakt met grote regel maat mee dat klanten bij het in checken eerst de wifi-code vragen en daarna pas de sleutel. Theo en Maria Engels denken er niet over om ergens anders naar toe te gaan dan Zoutelande. Toen ze vijftig jaar geleden voor het eerst in het dorp arriveerden, op de bonnefooi, vonden ze geen ho telkamer. Hij: ,,Alles was volge boekt." Samen met zijn bruid bracht hij de nacht door in zijn De sfeer is hier goed. Mensen hier zijn zo vriendelijk, zo gastvrij auto, een Ford Capri. En de vol gende dag verwees de politie hen door naar een hotel in Veere waar toen nog één kamer vrij was. Maar vervolgens vonden ze toch ruimte in Zoutelande, het Walcherse dorp dat ze nu beschouwen als hun 'tweede Heimat'. De andere Wal- cherse dorpen en stadjes kennen ze ook, daar komen ze ook, maar in Zoutelande voelen ze zich echt thuis. Hij: ,,De sfeer is hier goed." Zij: ,,Mensen hier zijn zo vriende lijk, zo gastvrij." Ze komen nu jaarlijks zo'n drie tot vier keer naar Zoutelande. Zij: ,,Dan eens voor een lang weekeinde, dan weer eens voor een paar weken." En elke keer willen ze kamer 101. Hij: ,,Eerst hadden we een andere ka mer. Maar na de verbouwing van het hotel willen we altijd 101. Daar kan je genieten van én de ochtend zon en de avondzon." Ze hebben in de loop der jaren Zoutelande zien veranderen. Meer hotels, meer bebouwing, meer toeristen. Maar dat vinden ze niet erg. Volgens hen is de sfeer die ze in het dorp aantreffen nog steeds de sfeer waar zij destijds voor vie len. ,,De gemoedelijkheid, de vriendelijkheid." En ze blijven ook genieten van de wandelingen over het strand naar Vlissingen en te rug. Hij: ,,Niet in één keer, hoor. In Vlissingen gaan we altijd wat eten en drinken om daarna rustig terug te lopen naar Zoutelande." uitvaartzor Eenvoud in stijl Jannie Ruitenburg - den Ouden Karin Wouters - Kleinepier 0118-563209 Melsesweg 1 4374 NG Zoutelande www.compassieuitvaartzorg.nl zaterdag 19 oktober 2019 WA Emile Calon Domburg M Het Duitse echtpaar Theo en Maria En gels gaat al vijftig jaar op vakantie naar Zoutelande. ,,Het is hier goed." FOTO LEX DE MEESTER Zoutelande is de tweede Heimat voor Theo en Maria Emile Calon Zoutelande -Theo en Maria Engels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35