'Ik geef mijn vogels elke dag een lauwwarme douche met shampoo' IN DE REGIO 6 Alarmbel klinkt luider MIJN DORP, MIJN STAD Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente. Zowel de kosten voor j eugdzorg als voor maatschappelijke ondersteuning (WMO) stijgen dit jaar met elk twee miljoen euro. Het college van B en W noemt de situa tie 'onbeheersbaar' maar kondigt wel een 'actieplan sociaal domein' aan in een poging toch greep te krij gen op de problemen. Dat de nood hoog is, bleek in juni al. Toen waarschuwde wethouder Johan Aalberts (financiën) dat de miljoenentekorten de gemeente richting een faillissement duwen als er geen verandering in komt. Zelfs de hogere bijdrage die het Rijk toezegde aan de gemeenten zou on voldoende zijn. Middelburg krijgt 30 miljoen euro maar is aan jeugd zorg en WMO 40 miljoen kwijt. Dat maakt het nieuwe overzicht dat het college nu verstrekt des te ernstiger. De uitgaven stijgen nu naar 44 miljoen per jaar en het lukt niet om die ontwikkeling te keren. Bij de jeugdzorg stijgen de kosten doordat het aantal cliënten toe neemt en doordat zij ingewikkel dere en duurdere zorg nodig heb ben. Er zijn meer jongeren die on der toezicht gesteld moeten worden omdat zij of hun ouders een beper king hebben. Ook belanden meer jongeren na crimineel gedrag in de jeugdreclassering. Bovendien zijn er meer jongeren die specialistische geestelijke gezondheidszorg nodig hebben en zij hebben die zorg ook langer nodig. Probleem is tevens dat een groot deel van de kosten naar een kleine groep gaat. De zorg aan tien cliënten kostte de afgelopen drie jaar 3,2 miljoen euro. Wie welke zorg nodig heeft, wordt in ruim de helft van de geval len niet bepaald door de gemeente maar door onafhankelijke deskun digen zoals huisartsen, medisch specialisten, rechters en jeugdbe- schermers. Dat betekent dat de ge meente maar weinig mogelijkhe den heeft om de stijging van de zorgkosten bij te sturen. Dat probleem doet zich eveneens voor bij de kosten voor maatschap pelijke ondersteuning. Ook daar is bijsturen vrijwel onmogelijk omdat de oorzaken buiten de invloed van de gemeente liggen. Zo zijn er meer mensen die met recht een beroep doen op de WMO. Dat komt mede doordat de eigen bijdrage die zij moeten betalen bij de WMO lager is dan bij hulp via de Wet Langdurige Zorg. Dat leidt tot een 'aanzuigende werking' op de WMO, stelt het col lege. Verder zijn er meer mensen die psychische zorg krijgen maar nog wel thuis wonen. Voor deze vorm van hulpverlening krijgt de ge meente geen geld van het Rijk. Die moet de gemeente dus zelf betalen. Bezuinigingen op de zorg zijn al langer geleden aangekondigd, maar nu is een actieplan noodzakelijk, zegt het college. Daar wordt in no vember met de gemeenteraad over gesproken. Hij heeft twee kampioenen én een stelletje kleine barmsijsjes dat gekozen is tot 'best of show' van de Internationale Vogeltentoonstelling in Arnemuiden. ,,En dan moet je weten dat ik mijn beste vogels gewoon thuis heb zitten", lacht Wim Moerland (foto). ,,Die zitten te broeden op de vogels voor volgend jaar." De vogeltentoonstelling in ver enigingsgebouw De Arne vindt al 34 jaar plaats. Met duizend vogels in de wedstrijdklasse en twee honderd voor de verkoop is dit de grootste show van Zeeland en zelfs groter dan het provinciaal kampioenschap dat later dit jaar in Nieuw-Namen wordt gehouden. Moerland kweekt ruim veertig jaar vo- M gels maar doet nog geen tien jaar mee aan shows. De eerste keer leverde hij meteen een kampioen in Arne muiden én op het provinci aal kampioenschap. Hij verzorgt zijn vogels dan ook met veel liefde. ,,Ik zie mijn barmsijsjes zich hier krabben en schoonma ken. Dat doen ze thuis nooit. Ik geef ze namelijk elke dag een douche met lauwwarm water en wat shampoo. Dat vinden ze heerlijk." Moerland is ringcommissaris en tweede penningmeester van de vogelvereniging Zanglust Arne- muiden, die de show organiseert. De laatste vijfjaar is het aantal deelnemers aan de tentoonstelling stabiel en ook de vereniging blijft met 120 leden op ni veau. ,,We hebben best nog wat jeugd", stelt Moerland tevre den vast. „Landelijk loopt het terug, maar hier vinden jongeren het nog een mooie hobby als alternatief voor bijvoorbeeld sport en uitgaan." Lineke Blijdorp Repair Café Herdenking Zaterdag Zondag Sof ie, Merel en Tijn (vlnr) op de vogeltentoonstelling in Arnemuiden. foto lex de meester zaterdag 19 oktober 2019 Tekort op zorg stijgt in Middelburg De alarmbel over de miljoenen tekorten op de zorg rinkelde in juni al luid in Middelburg. En het wordt alleen maar erger. De kos ten blijven stijgen - dit jaar met vier miljoen - en daar is amper iets aan te doen. Maurits Sep Middelburg Maurits Sep Arnemuiden De Internationale Vogeltentoon stelling in Arnemuiden is zater dag nog te zien van 10.00 tot 17.00 uur in verenigingsgebouw De Arne. VLISSINGEN Advocate Lineke Blij dorp spreekt morgen tij dens een samenkomst in Zuidpoort city church in Vlissingen. Lineke Blij dorp is advocaat binnen asiel- en arbeidsrecht. Belangstellenden zijn om 10.30 uur welkom bij Go(o)dtimes Centrum, Voltaweg 3 in Vlissingen. MIDDELBURG In Middelburg wordt vandaag weer een Re pair Café gehouden. Vrijwilligers repareren onder andere fietsen, kleding en apparaten. Alleen de materiaalkos ten worden berekend. Belangstellenden kun nen terecht bij Bowling en Partycentrum De Kruitmolen. Van 10.00 tot 14.00 uur is iedereen welkom. Meer informatie via repaircafemiddelburg.nl. VLISSINGEN In Vlissingen wordt van daag een herdenkings avond rondom Slag om de Schelde gehouden. Er wordt speciale aan dacht besteed aan joodse burgers die zijn omgekomen in vernieti- Repaircafé. foto lex de meester gingskampen. Er wor den beelden getoond en verhalen voorgedragen uit deze periode. De avond wordt muzikaal omlijst door het vocaal ensemble Voice Four en het Christelijk Samenge steld Mannenkoor Zee land. De herdenkings avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in de Marnixkerk in Vlissingen. De toegang is gratis. AAGTEKERKE Gale rie BNK, 12.00-17.00 uur: Expositie Anne- Marie Vermazen ARNEMUIDEN De Arne, 10.00-22.00 uur: Internationale Vogeltentoonstelling; MIDDELBURG Gale rie Gerritse, 13.00 17.00 uur: Zeeuwse Landschappen; Hoofdingang Toor- envliedt, 13.30 uur: Rondleiding; Biblio theek, 14.30 uur: Ver telvoorstelling voor blinden en slecht zienden; Koorkerk, 19.30 uur: CD-pre- sentatieconcert Wal- chers Jongerenkoor; Middelburgs mini- theater, 20.00 uur: 'De Sunshine Boys' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.00 11.30 uur: Dynamic tennis; Terra Maris, 13.30-15.30 uur: 'Kor ren en Zeeschuimen' RITTHEM De Ver wachting, 20.15 uur: Cabaretavond De Fransse Eijkel VLISSINGEN Wal- straat en Schelde- plein, 08.00-15.00 uur: Versmarkt; La- sloods, 10.00-18.00 uur: 'War, Wings Concrete'; Sint Ja- cobskerk, 20.00 uur: Trio Rodin MIDDELBURG Kou- dekerkseweg 139, 13.30 uur: Jeu de Boules bij CJBM; OOSTKAPELLE Kas teel Westhove, 10.30 uur: Excursie door het kasteel; Terra Maris, 13.30-15.30 uur: Herfstwandeling door de Manteling RITTHEM Fort Ram- mekens, 14.00 uur: Wandelexcursie door Staatsbosbeheer. iÊMk|)||

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34