Dromen zijn soms slecht 'Foute' vrouwen op Schouwen-Duiveland Dramakonijnen Interview van vier uur met Frank van der Meijden 2 TRAGEL NEDERLANDSE LESA f 2oTJ <2/1 U&tyn 4 Qfomwoiico y zaterdag 19 oktober 2019 Commentaar De ontdekking van een kluizenaarsgezin in Ruinerwold roept interessante vragen op. Hoe gemakkelijk kun je je afzonderen? Het lijkt eenvoudig. Een man duikt met een aantal van zijn kinderen onder in een boerderijtje. Alleen omdat een van hen naar buiten komt, worden zij ontdekt. Is zo veel ruimte om je eigen plan te trekken gevaarlijk? Ja. Twee oudere mannen hebben in Ruinerwold een groep kin deren zeer ernstig beperkt in hun ontwikkeling. Vrijwel zeker is er ook sprake van vrijheidsberoving en mishandeling. Is het daarom altijd ongewenst dat mensen zich kunnen afzonderen? In Ruinerwold is de wens om buiten de maatschappij te leven uit de hand gelopen. Als je kind zegt dat 'daglicht slecht is', dan ben je als opvoeder gevaarlijk ver verdwaald. Maar dit is geen reden om mensen niet vrij te laten. In Nederland zijn ver schillende alternatieve gemeenschappen. Die zonderen zich vaak ook een beetje af. Daar is niets mis mee. Het wordt pas een probleem als de vrijwilligheid verdwijnt en als het voor kin deren een gevangenis is die hen misvormt. De stelregel: als het de openbaarheid niet kan verdragen, is het meestal verkeerd. Voor sommige vrije geesten is Ruinerwold een verademing. Zelfs in het land van het naoberschap is de sociale controle niet sluitend en kun je je eigen gang gaan. Maar Ruinerwold blijft in de eerste plaats een waarschuwing dat je in het naja gen van je droom gevaarlijk kunt doorslaan. Pvda houdt Burgercafé Ruinerwold is waarschuwing dat je gevaarlijk kunt doorslaan in het najagen van je idealen ZIERIKZEE Mannen die als vrouw verkleed gaan en andersom; het is iets van alle tijden, vond Ilja Mos- tert in het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland. Al werd der gelijk gedrag vroeger in het geheel niet getolereerd en riskeerde je strafvervolging. Onder de noemer Van travestiet tot toverkol, Schouwse vrouwen over de schreef geeft Mostert 23 oktober in het Stadhuismuseum een inkijkje in de wereld van toen. De archief medewerker gaat in op de motie ven, publieke opinie, straffen en volksliedj es over vrouwen in mans kleren. Barbara Adriaens Mostert neemt onder andere de in Brouwershaven geboren Barbara Adriaens als voorbeeld. Zij werd in 1632 in Amsterdam veroordeeld, omdat ze zich had voorgedaan als ALMANAK man. In die hoedanigheid trouwde Barbara zelfs een jonge vrouw, Hil- letje Jans. Barbara werd verbannen uit Amsterdam. Toch werd ze en kele jaren later in Groningen voor eenzelfde vergrijp opnieuw veroor deeld. Barbara deed zich voor als man, trouwde zelfs met een jonge vrouw en werd verbannen Naast de gevallen van travestie haalt Mostert ook nog een aantal heksen en (zelf)moordena- ressen voor het voetlicht. De twee konijnen van de Hul ster journaliste hebben gevoel voor drama. Als de drukbezette verslaggeefster wat minder aan dacht heeft voor Plato en Kafka en de snoepjes en brokjes af en toe wat later worden geserveerd, worden ze nukkig. De ochtend nadat zij laat thuis was na een vergadering, krijgen ze hun bakje voer dan ook iets later. De langoren pikken het niet. Alsof ze het hebben afgesproken, schuiven beide nijnen het schaaltje naar het trapgat van hun hok en gooien het, met brokjes en al, naar beneden. 'Dat zal haar leren!' Corry Damen is nieuwe voorzitter voedselbank Goed Ontmoet Frank van der Meijden is op dit mo ment 'artist in performance' in de ZB. Zo'n vijftig werken van hem zijn te zien in het gebouw. Van der Meijden woont en werkt in Vlissingen en Gorinchem. Hij begon ooit als onderwijzer, maar al snel trok de muziek aan hem. Hij was onder meer manager van Doe Maar, De Dijk, het Goede Doel en van 1998 tot 2008 was hij manager van Bl0f. 'Beeldverhalen' Toen hij tien jaar geleden afscheid nam, stortte hij zich op een nieuwe passie. Hij wilde verhalen vertellen, maar dan op een humoristische en vaak surrealistische manier. Sinds dien maakt Van der Meij den 'beeld verhalen' met poppen, kralen en andere snuisterijen. Het interview door De Graaff en Slager duurt van 19.00 tot 23.00 uur. Van der Meijden vertelt over zijn muzikale en artistieke leven, afge wisseld met door hem gekozen fragmenten en muziek. Aanmelden via secretariaat@dezb.nl Tholen Bevrijdingsdiner met oorlogskost Mosselen waren in Hoofdplaat vaste kost in oorlogstijd. De dorpsraad houdt daarom op zater dag 26 oktober een mos selmaaltijd om de bevrij ding te vieren. Vanaf 17.00 uur wordt de vrij heidsmaaltijd geserveerd in het dorpshuis. Mee- eten kost 10 euro per persoon, inclusief één consumptie. Aansluitend is er een feestavond met een live band. De muziek past binnen het thema, er komt muziek van 75 jaar geleden voorbij, zoals van The Andrew Sisters. Opgeven via dorpsraadhoofdplaat@ gmail.com. Het is geen makkelijke taal, dat Nederlands. Zeker niet als je uit Valencia komt en in no- time de taal machtig moet zijn om te kunnen communiceren met verstandelijk gehandicapten. De Spaanse medewerkers van zorginstelling Tragel krijgen twintig weken lang Nederlandse les. „'Bezoek' lijkt op het Spaanse woord voor 'tonijn'." II KAPELLE De PvdA in Kapelle houdt op woensdagavond 23 oktober een Burgercafé. Inwoners van de ge meente Kapelle kunnen daar in gesprek met onder anderen gedepu teerde Anita Pijpelink en wethouder Annebeth Evertz. Tijdens het Bur gercafé komen onder werpen aan bod als de aanpak van schulden en armoede, de klimaat adaptatie in Zeeland en wat dat betekent voor Kapelle en de kinderen in de gemeente die gebruik maken van de jeugdzorg. Het Burgercafé vindt van 20.00 tot 22.00 uur plaats in De Vroone. HOOFDPLAAT Wielen? Is Docente Marieke de Pooter schrijft het programma op. De lezing kost 4,50 euro en be gint om 19.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl Voedselbank Goed Ont moet heeft sinds kort weer een voorzitter. Corry Damen heeft per 1 oktober deze functie op zich genomen. Stichting Goed Ontmoet heeft uitgiftepunten in zes gemeenten: Tholen, Roosendaal, Halder- berge, Steenbergen, Bergen op Zoom en Woensdrecht. Corry Damen, woonachtig in Bergen op Zoom, is naast het nieuwe ge zicht van de organisatie ook vertrouwensper soon binnen Goed Ont moet. Televisiepresentatrice Dione de Graaff en Bl0f-basgitarist Peter Slager interviewen kunstenaar Frank van der Meijden. Dat ge beurt op woensdag 30 oktober in de ZB aan de Kousteensedijk in Middelburg. Ab van der Sluis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30