Piet Schop Werk komt stil te liggen als er te veel chemische stoffen in de bodem zitten 1.PUSH HUTTON TO OPEN DOOR 2PULL R I NO OUT TUUT TO JU TT I SON f: ANO P Y Best lastig dat Nederlands Zorgmedewerkers uit Spanje krijgen les Rayn Sloot (11) vindt het mooi om een straaljager van zo dichtbij te bekijken. De Vlissinger was gisteren samen met zijn vader Patrick aanwezig bij de Lasloods in Vlissingen waar de stichtingen Wings to Victory en Festung Walcheren een tweedaags evenement houden. Bedoeld om onder de aandacht te brengen welke offers er zijn gebracht om Zeeland zeventig jaar geleden te bevrijden. In de Lasloods zelf staat veel materiaal dat gebruikt werd tijdens de Tweede Wereldoorlog. En buiten staat een heuse F16, ter beschikking gesteld door de Luchtmacht. -B werkte zeven jaar aan boek over Scheldebeker De rijksoverheid stelde deze zomer een tijdelijke maatregel in voor de omgang met poly- en perfluoral- kylstoffen (pfas) bij grond-, weg en waterwerken. Dat deze stoffen sterk vervuilend zijn en gezond heidsrisico's voor mensen en die- ren kunnen vormen, is nog niet zo lang geleden vastgesteld. Pfas-stof- fen zitten onder meer in brand- blusschuim, en worden gebruikt bij de productie van antiaanbakpan nen en in veel chemische proces sen. Pfas-normen Opdrachtgevers van grond-, weg en waterwerken zijn verplicht eerst vast te stellen of de tijdelijke pfas- normen niet worden overschreden. Als aan de normen wordt voldaan, kan iedereen gewoon aan de slag. Zo niet, dan mag er voorlopig niets gebeuren. In het geval van de Hedwigepol- der is het nog niet zo ver. Richard Rozemeijer, projectleider namens Als niet aan de normen wordt voldaan, mag er voorlopig niets gebeuren de provincie, laat weten dat er mo menteel onderzoek wordt gedaan naar de aanwezigheid van pfas- stoffen. Dat gebeurt in overleg met de gemeente Hulst als vergunning verlener. De verwachting is dat de resulta ten binnen zes a acht weken be kend zijn. Rozemeijer heeft goede hoop dat de uitkomsten voor het project gunstig zijn. Pfas-stoffen komen in water en lucht voor. De Hedwigepolder is in 1907 ingepol derd. Verontreiniging kan er alleen via de lucht in gekomen zijn. Dat verkleint de kans op vervuiling. Dijken Zo lang het onderzoek gaande is, mag grond uit de Hedwigepolder niet worden gebruikt voor bijvoor beeld de aanleg van nieuwe dijken. Dit werk is ook nog niet gepland. Een aanneemcombinatie is al wel geselecteerd:de Belgische bagger en bouwbedrijven DEME, De Nul en Aertssen die eerder een deel van de naastgelegen Prosperpolder heb ben ontpolderd. Overal in Nederland hikken op- drachtgevers tegen de pfas-normen aan, zo ook bij de bouw van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Zestig duizend ton grond mag voorlopig niet in de Westerschelde worden gestort. Een tijdelijk opslagdepot is inge richt in een naastgelegen polder waar vrachtwagens de grond heen brengen. Woordvoerder Harm Ver beek kan nog niet zeggen voor hoe veel extra kosten dit zorgt. Het wachten is op definitieve pfas-normen. Onbekend is wan neer die komen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is ermee bezig. De tijde lijke normen zijn streng, om zo het zekere voor het onzekere te ne men. Historie van de Scheldebeker- wedstrijden f1930 tot 1969) zaterdag 19 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND2 C.hBIN FOTO LEX DE MEESTER ZEELAND12 Tegenslag ontpoldering Hedwige Een tegenvaller dreigt voor de instanties die bezig zijn met de voorbereidingen voor de ontpol- dering van de Hertogin Hedwi- gepolder in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Uit onderzoek moet blij ken of er niet te veel kunstma tige chemische stoffen, afge kort pfas, in de grond zitten. Harmen van der Werf Emmadorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29