1 23 Bezoek aan olympisch organisator Tokio: alles is op tijd klaar én duurzaam De Spelen van Tokio beloven een strak georganiseerde show te worden. Een kijkje in en rond de stad waar het over 279 dagen allemaal begint. ,,Dat hiërarchische, dat is soms lastig voor ons.'' Tokio Als Roelof Bouw meester zijn oranje Team NL-fiets voor de koffietent in Eno- shima parkeert, laat hij de grote sporttas gewoon op de pakkendrager liggen. Anderhalf uur later is de tas onaangeroerd. Een zekerheidje in Japan, zegt de coach en broer van zeilkampioene Marit. Toch was Bouwmeester een tijdje geleden zijn fiets kwijt. Toen hij hem voor de derde keer net buiten het parkeervak had gestald, vonden de handhavers het welle tjes en namen hem mee. Ook dat is Japan. Tot in de puntjes geregeld, maar voor enige buigzaamheid moet je hier niet zijn, hebben de Bouwmeesters na zo'n 150 trai- ningsdagen in het land wel ge merkt. Roelof heeft nog een voorbeeld. ,,Door de tyfoon Hagibis, die hier flink tekeer ging, konden we vorig weekeinde twee dagen niet varen. Dat wilden we graag inhalen op dinsdag. Maar dan is de haven al tijd gesloten. Nou, zie dan maar eens een uitzondering te regelen. Alsof je tegen een deur praat. Die botsing van culturen, dat hiërar- chische, dat is soms lastig voor ons.'' Even later schuift Marit aan, ze heeft na de training gegeten en gerust in haar appartement met uitzicht op de zee waar ze volgend jaar haar olympisch goud wil pro longeren. Zij maakte het wel gek ker mee, toen ze hier in 2016 twee maanden na de vorige Olympische Spelen voor het eerst kennismaak te met Enoshima, het kustplaatsje op een uur treinen van Tokio. ,,De sportschool hier bleek alleen toe gankelijk voor Japanners. Als ik er naartoe wilde, moest ik bij de bur gemeester om toestemming vra gen. En je mocht niet langer dan veertig minuten op één bepaald toestel. Waarom? Geen idee. Het lijkt soms of er elke dag een regel bij komt.'' Achtertuin De oplossing werd overigens snel gevonden. Er werd een container ingevaren, Bouwmeester heeft nu haar eigen gym in de achtertuin van wat de afgelopen jaren het tweede huisje van de 31-jarige Friezin is geworden. Begrijp hen niet verkeerd. Het feit dat alles perfect georganiseerd is, altijd, heeft grote voordelen. Het is hier veilig, schoon, en de Japanners zijn vriendelijk en be leefd. Op een aantal fronten een verademing na de Braziliaanse praktijken in 2016. Met de chaos in Brazilië konden de vrijzinnige zei lers en surfers goed overweg ('Al les kon en mocht, fijn juist'), maar het was altijd uitkijken geblazen. Bouwmeester werd, twee jaar voor de Spelen, in Rio tijdens het hardlopen met een mes bedreigd door drie jongeren. Een andere keer werden haar tas met kleding die aan de fiets hing gejat. Dat soort praktijken zijn hier uitgeslo ten. „Ironisch", zegt ze over de ver schillen. ,,In Rio zou een nieuwe haven komen. Die is er nooit geko men. Kom ik hier in Japan twee maanden na die Spelen, staan er al vier hijskranen. Dat zegt alles. ,,Toch vind ik het hier pittiger om al die weken te verblijven. De cultuurverschillen maken het uit dagender. Bijvoorbeeld ook het eten, alles met rijst en vis. Super- gezond, je ziet ook nauwelijks dikke Japanners, maar ik moet echt moeite doen om op gewicht te komen.'' Als ze in de trein of metro zit, of meestal staat, moet Marit vaak denken aan 'Leef, alsof het je laatste dag is' van André Hazes junior. ,,Ik zie geen leven in de ogen van Ja panners, het zijn niet echt feest nummers. De meesten zijn geob sedeerd door werk.'' Om dat vol te houden, grijpen ze elk moment aan voor een powernap. Broer Roelof (34) wijst naar een paar studenten die even hun oor op het huiswerk hebben gelegd. Toch is Enoshima wel een pret tige uitvalsbasis. Bouwmeester is bezig aan naar eigen zeggen een obsessieve voorbereiding. Om straks niet te worden verrast, wil ze alle mogelijke weersomstandig heden ervaren en in kaart bren gen. Het eiland in de Sagami Baai, waar de bootparken liggen, is van wege de vele tempels en fraaie lig ging een toeristische trekpleister. De garnalenspiesjes liggen op de gril en de rij voor de rijstcrackers gemaakt van inktvis is lang. Het contrast met wolkenkrabber- paradijs Tokio is enorm. Daar is het overal druk, en toch nergens chaotisch. Zelfs op het drukste kruispunt ter wereld (bij elk groen licht steken 2500 voetgangers over) zijn geen verkeersleiders nodig. De stad draait haast op de automa tische piloot, alles gaat vlot en effi ciënt. Bij Starbucks krijg je in de rij al een menukaart om je koffie te kiezen. Wisselgeld komt in win kels afgemeten uit de kassa gerold. Taxi's lijken soms weliswaar veer tig jaar oud, met de iPad op de ach terbank kies je je favoriete muziek. De geïnteresseerde pers krijgt deze week een rondleiding langs zeven van de olympische stadions in de stad. In het land van if* De lokale P sportschool V bleek alleen w** toegankelijk voor Japanners. Ik moest bij de burgemeester toestemming vragen de technische hoogstandjes ver wacht je wellicht hypermoderne arena's. Die komen er ook. Maar de organisatie denkt ook aan duur zaamheid en wil een duidelijke link maken met het verleden. Neem het fraaie Yoyogi Stadion, waar Ada Kok en Erica Terpstra bij de vorige Spelen van Tokio in 1964 zwemmedailles wonnen. Straks is dit het terrein van Estavana Pol man en Tess Wester, als de hand- balsters zich weten te plaatsen. De karakteristieke duiktoren is eruit gehaald en het gebouw is de afge lopen jaren aardbevingsbestendig gemaakt, maar het ademt nog al tijd historie. Zoals ook het Metropolitan Gymnasium (toen met turnen en straks met tafeltennis) 56 jaar later wordt gebruikt. En het prachtige Nippon Budokan natuurlijk, de judotempel waar wijlen Anton Geesink sporthistorie schreef. Het Olympisch Stadion van toen staat ook nog op dezelfde plek in het bruisende hart van de stad, maar was al onherkenbaar toen Ajax er in 1995 de wereldtitel won ten koste van Gremio. Hier wor den de ceremonies en de atletiek gehouden. Meestal zijn de plan tenbakken het slotstuk van een olympische verbouwingsoperatie, hier staan ze al met duizenden naast elkaar, op elke verdie- V ping. Aan de turnhal, groten deels gemaakt van Japans hout, wordt de laatste hand gelegd. Het kolossale zwem bad is van binnen nog één grote bouwput, maar niemand die zich zorgen maakt. Op een persbriefing wordt dui delijk dat ook zaken als techniek, veiligheid, communicatie en transport geheel naar Aziatisch gebruik geen probleem gaan wor den. Het enige punt van zorg is de hitte. Afgelopen zomer werd het 40 graden in Tokio en omgeving. De marathon wordt mogelijk ver plaatst naar het net wat koelere Sapporo. Toch zal het uitschuif- bare dak van het mooie Ariake Colosseum gewoon geopend zijn voor het tennistoernooi. Er wordt gewerkt aan 'hitteoplossingen', zegt de gids van dienst, meer kan hij er nog niet over zeggen. Verdwalen Met tienduizenden aangemelde vrijwilligers wordt het hoe dan ook moeilijk om te verdwalen in olympisch Tokio, volgend jaar. Op sommige plekken, zoals het nieuwe turnstadion, hangen bor den met hoeveel uren er al, zonder ongelukken (dat wordt er steeds bij gezegd) aan gewerkt is. Het zijn er 1.309.925 om precies te zijn. Nog 'maar' 58.075 te gaan. Maar óf de Japanners dat gaan halen, is na tuurlijk geen vraag. zaterdag 19 oktober 2019 GO 'Het lijkt of er elke dag een regel bij komt' Rik Spekenbrink Het Yoyogi Stadion, waar Ada Kok en Erica Terpstra bij de vorige Spelen van Tokio in 1964 zwemmedailles wonnen. foto getty images -Zeilster Marit Bouwmeester Een persvoorlichter laat in Tokio aan zijn bezoek zien hoe het Olympische Stadion achter hem er over 279 dagen uitziet. FOTO GETTY IMAGES I Associates JV Courtesy of JSC Design works and Construction Works of Taisei Corporation, Atusa Sekkel Co., Ltd. and Kengo I 'The renderings are intended to show conceptual image at completion and may subject to cha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23