VAN DE BAAN 22 BAANWIELRENNEN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Harrie Lavreysen (22) is momenteel een van de hoofdrolspelers bij de EK baan- wielrennen in Apeldoorn. Het wonderkind van de Oranje-equipe geldt als medaillekandidaat nummer 1 bij de Spelen van volgend jaar. Balakov stapt op bij Bulgarije Apeldoorn Met de BMX naar de Olympische Spelen in Tokio. Het was dé jongens droom van Harrie Lavreysen toen hij een jaar of zeven geleden als een van de beste BMX'ers van Nederland de deur van zijn ouderlijk huis in Luyksgestel achter zich dichttrok en op zichzelf ging wonen op Papendal. Vanwege aanhoudende schouder blessures is de crossfiets noodge dwongen ingeruild voor een baan- fiets, maar de Olympische Spelen zijn niettemin dichterbij dan ooit. ,,Toen ik als BMX'er naar Papendal ging, zei mijn coach thuis: wil jij dat wel? Wil jij wel topsporter zijn? Wil jij wel zeven jaar lang toewerken naar Tokio? Toen dacht ik: zeven jaar is best wel lang. Intussen ben ik van sport veranderd, maar het is zó snel gegaan. Ik zie mezelf zo nog tien jaar doorgaan en zie een heel mooie toe komst voor me'', zegt Lavreysen op het middenterrein van de wielerbaan in Apeldoorn, waar deze dagen de Europese titels worden verdeeld. Op dag één van de EK won Lavrey- sen al goud op de teamsprint, door met Roy van den Berg en Jeffrey Hoogland in de finale de Britten naar plek twee te verdringen. En gister avond reed hij de individuele sprint finale. Het verrast niemand meer, want sinds Lavreysen met een fiets de baan op kwam, is hij begonnen hoofdprijzen en kampioenstruien te verzamelen. ,,Harrie heeft echt bijna geen zwakke punten. Dat is zo tof om te zien. Ik geniet daar van'', zegt Theo Bos. ,,The new big thing." Klappen En dan te bedenken dat Lavreysen pas iets meer dan vier jaar baansprin- ter is. Bij een wedstrijd in april 2015 op de baan in Valkenswaard viel zijn BMX-droom letterlijk en figuurlijk kapot. De zoveelste crash, weer zijn schouder uit de kom, de blessure waar hij al zo vaak aan geopereerd was. ,,Die laatste val was het bewijs dat Harrie moest stoppen met BMX'en'', zegt vader Peter Lavreysen, die zijn zoon die dag in de caravan opving. ,,Zijn lichaam was niet be stand tegen die klappen. Het was heel heftig, maar daarna is het ver schrikkelijk snel gegaan. Zaterdag viel hij zijn schouder uit de kom, op zondag besloot hij te stoppen. En op maandag had hij een afspraak met Steve McEwan, de talentencoach van de baanploeg, en kon Harrie gewoon doorschuiven. Dat hij op de wieler- baan een nieuwe passie heeft gevon den, is geweldig.'' Lavreysen is met zijn 22 jaar de benjamin van de Nederlandse ploeg, tegelijkertijd is hij toonaangevend. Gelijk al vanaf de eerste dag dat hij bij de baanselectie zit, vlak na de Olym pische Spelen van Rio de Janeiro. De Nederlandse sprinters waren toen al begonnen aan een ongekende inter nationale opmars, maar Lavreysen bleek het ontbrekende puzzelstukje. In meerdere opzichten. Hij is zowel concurrent als trainingspartner. Alle We liggen op dezelfde hotelkamer, maar in de wedstrijd is het een doodsstrijd sprinters zijn het erover eens: La- vreysen maakt iedereen beter. ,,Ik zie Harrie als een jongere versie van mezelf. We liggen op dezelfde hotelkamer, maar in de wedstrijd is het een doodsstrijd'', zegt Jeffrey Hoogland over de twee gezichten van Lavreysen. ,,Ik ben vaak jaloers op hem dat hij op zijn leeftijd al heeft ontdekt, wat wij in de loop der jaren pas ontdekt hebben. Hij is zo sterk. Dat maakt elke training superzwaar. We hebben Harrie ontzettend hard nodig.'' Bondscoach Krasimir Balakov van de Bulgaarse nationale voet balploeg is opgestapt. Hij volgt het voorbeeld van bondsvoorzit ter Borislav Michailov, die dins dag al afscheid nam. Balakov raakte in opspraak omdat hij aanvankelijk verklaarde dat het hem maandag niet was opge vallen dat donkere spelers van Engeland racistisch werden beje gend door Bulgaarse fans tijdens een EK-kwalificatieduel. De wedstrijd werd tweemaal stilge legd toen er apengeluiden vanaf de tribunes klonken. Sommige fans brachten ook de Hitlergroet. Balakov besloot woensdag alsnog zijn excuses aan Engeland aan te bieden. De Bulgaarse politie ar resteerde twaalf verdachten en verwacht meer aanhoudingen te verrichten. De UEFA is een on derzoek gestart. TENNIS Bekende namen voor DC-finale McLay verrast in Chinese ronde Matip langer bij Liverpool Mislukte ronde voor Luiten zaterdag 19 oktober 2019 GO Daan Hakkenberg M Harrie Lavreysen: ,,Ik zie mezelf zo nog tien jaar door gaan en zie een heel mooie toe komst voor me.'' FOTO HOLLANDSE HOOGTE Wonderkind - Jeffrey Hoogland (26) VOETBAL Krasimir Balakov is geen bondscoach meer. foto reuters Robin Haase, Tallon Griekspoor, Wesley Koolhof, Jean-Julien Rojer en Botic van de Zandschulp vormen de Nederlandse ploeg voor de Davis Cup Finals. Dat heeft cap tain Paul Haarhuis be kendgemaakt. Rojer en Koolhof spelen het dubbelspel. Van de Zandschulp is de derde single-speler en eerste vervanger van Haase of Grieks- poor. Er doen 18 lan den mee. WIELRENNEN De Brit Daniel McLay (27) heeft de tweede etappe in de Ronde van Guangxi gewon nen. Hij was verras send sterker in de massasprint dan Pas cal Ackermann en Fernando Gaviria. VOETBAL Joel Matip speelt ook de komende seizoe nen bij Liverpool. De 28-jarige verdediger ondertekende giste ren een nieuw meerja rig contract - volgens diverse Britse media tot 2024 - bij de kop loper uit de Engelse competitie. Matip kwam in de zomer van 2016 over van Schalke 04, waar hij acht jaar lang voet balde. Voor Liverpool kwam Matip tot dus verre tot 107 duels. GOLF Joost Luiten lijkt de kans op een goede eindklassering bij het Franse Open ver prutst te hebben. De Nederlandse golfer had 76 slagen nodig voor zijn tweede ronde en zakte met een score van +3 naar de gedeelde 67ste plaats. Luiten stond na de eerste ronde nog 25ste met 69 sla gen, twee onder par. Met een totaal van 145 slagen haalde hij nog net de cut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22