Finals raken uit zicht voor Bertens 20 Veelwinnaar begint zijn vijftiende seizoen als prof weer met Zijn vijftiende seizoen als schaatsprof is voor Sven Kramer (33) met fikse tegenslag begonnen. Hij baalt, moet wéér terugknokken, maar wil dat ook. Niets liever dan deze winter weer winnen. ,,Ik word wel op de proef gesteld.'' Mihajlovic op trainingsveld Vormer mist drie CL-duels 'Clasico' nu op 18 december Inzeil onderdagoch- tend stapte Sven Kramer in Thialf het ijs op, voor het eerst sinds hij in Inzell door een auto werd ge schept. ,,Het houdt nog niet over'', meldt hij een paar uur later. ,,Het is gewoon bewegen aan de hand van de pijn. Kijken wat kan, wat niet kan en daarna kijken hoe de reactie is. Of er nog meer vocht in de knie komt, of niet.'' Zijn knie, dat is het probleem. Een impressiebreuk aan de bin nenkant van het gewricht. Het bot is twee millimeter ingedeukt. ,,Ik word wel op de proef gesteld'', zegt Kramer. ,,Weer moet ik terug- knokken. En ik kom terug. Alleen kan ik nog niets zeggen over het tijdsbestek. De World Cup-selec tie over twee weken wordt krap, zo reëel moet ik zijn.'' Zijn vader Yep belandde een paar dagen eerder al in het zieken huis, nadat hij tijdens een ronde op zijn racefiets op een bus was gebotst. ,,Hij heeft een zwaarder ongeluk gehad. Drie scheuren in zijn nekwervels. Gelukkig was en is zijn situatie stabiel. Maar hij heeft vergeleken met mij een lan gere weg te gaan. Het was een bi zarre week.'' De vraag is nu: krijgt Kramer zijn knie en ook zijn al jaren op spelende rug onder controle? Er is lastig peil op te trekken. Vorig jaar ging zijn voorseizoen de mist, na dat hij zich had vertild aan een koffer. Een moeilijke winter volgde voor de schaatser met de oneindige erelijst (onder meer viervoudig olympisch kampioen, negenvoudig wereldkampioen all round, twintigvoudig wereldkam pioen bij de WK afstanden, tien voudig Europees kampioen all round). De winst op het EK all round in Collalbo was zijn uit schieter. ,,In het verleden was het voor mij heel simpel. Had ik goed ge traind en was mijn conditie goed, dan was het gewoon kassa. Zo simpel is het niet meer. Dat komt omdat de concurrentie beter is ge worden. En omdat ik zelf kwets baarder ben geworden.'' ,,Soms wel. Maar incidenteel. Ik ga nooit met tegenzin trainen. An ders zou ik stoppen. Want voor wie moet ik dit nog doen?'' ,,Het was niet altijd bevredigend. Het EK gaf heel veel voldoening, zeker omdat niemand het meer had verwacht. Dat vind ik extra mooi. Maar zo'n seizoen is niet be vredigend genoeg voor wat ik ge wend ben. Anderen zouden er een moord voor doen, zo is het natuur lijk ook. Je moet het ook in een be paald perspectief kunnen zetten.'' ,,Nou, dat vind ik moeilijk met mijn staat van dienst. Maar dat hoort er ook bij. Wat ik zeker weet: het vuur brandt nog. Anders zat ik hier nu niet.'' En dus wordt dit alweer zijn vijf- tiende seizoen als prof. Kramer plaatste onlangs twee foto's op zijn Instagram-pagina. Eén uit 2004, het jaar dat hij als junior al Nederlands kampioen werd bij de senioren, en één uit 2019, recent genomen in Inzell. Van onbevan gen rookie naar ervaren prof. ,,Die onbevangenheid van toen ik 18 was en nog schijt aan alles en ie dereen had en door een betonnen muur zou lopen, heb ik niet meer. Ik heb gewoon heel veel meege maakt, dat vormt je als mens en ook als sporter. Die rugzak wordt steeds zwaarder en die neem ik elke dag mee het ijs op.'' En hij is vader. Kae wordt later deze maand één jaar. Kramer vond jarige Westlandse werd in de kwartfinales van het toernooi van Moskou uitgeschakeld door de Fran^aise Kristina Mladenovic: 6-4 2-6 6-1. Bertens kan op de ranglijst van dit jaar Serena Williams niet meer passeren en blijft zo buiten de top 8. De beste acht speelsters van 2019 mogen meedoen aan het lucratieve eindejaarstoernooi dat van 27 okto ber tot en met 2 november in de Chinese stad wordt gehouden. Ze ven van de acht deelneemsters zijn al bekend. Van Williams is ondui delijk of ze wel wil meedoen in Shenzhen. De 38-jarige Ameri kaanse kwam sinds de US Open niet meer in actie en heeft al vaker de WTA Finals laten schieten. Bertens moest de finale in Mos kou halen om Williams voorbij te gaan. Daarnaast is ze ook nog af hankelijk van het resultaat van de Zwitserse Belinda Bencic, die in de Russische hoofdstad de Neder landse kan verdringen van de ne gende plaats. Bencic moet dan van daag in de halve finale wel winnen van Mladenovic. In dat geval gaat ze overigens ook Williams voorbij en is ze hoe dan ook geplaatst voor Shenzhen. Net als bij de moeizame zege in de tweede ronde op Kaia Kanepi uit Estland speelde Bertens wisselval lig. Ze verloor halverwege de eerste set haar opslagbeurt en kon die ach- terstand ondanks meerdere kansen niet repareren (6-4). In de tweede set domineerde Bertens en brak ze met aanvallend spel drie keer de service van de Fran^aise: 6-2. Een slechte game bij aanvang van de derde set leidde de nederlaag van de Nederlandse in. Ze verloor haar opslagbeurt nog drie keer en zag Mladenovic uitlo pen naar de winst. Bertens kwalificeerde zich vorig jaar wel voor de WTA Finals en be reikte zelfs de laatste vier. Daarin verloor ze in drie sets van de latere toernooiwinnares Elena Svitolina. Mocht Bertens het dit jaar niet ha len, dan is er wel de kans om mee te doen aan de WTA Elite Trophy in Zhuhai. Bij dat evenement was ze in 2016 al eens present. zaterdag 19 oktober 2019 VOETBAL Sinisa Mihajlovic heeft zich weer laten zien op het trainingsveld van Bologna. Voor het eerst sinds bij hem acute leuke mie is geconstateerd, half juli, leidde de Serviër de training van zijn Italiaanse ploeg. Mihajlovic zat wel al weer een paar keer op de bank bij wedstrijden van Bologna. De 50-jarige Ser viër heeft al twee chemo- kuren achter de rug. Tus sendoor herstelt Mihajlovic bij zijn familie in Rome. Bij Bologna spelen Mitchell Dijks, Stefano Denswil en Jerdy Schouten. VOETBAL Ruud Vormer (foto) mag drie Europese duels niet voor Club Brugge uitkomen. De UEFA heeft de middenvelder be straft voor de twee gele kaarten die hij op 1 oktober kreeg in de uitwedstrijd tegen Real Madrid in de Champions League. De straf is hoog uitgevallen omdat Vormer ook de arbi trage zou hebben uitge scholden. Vormer kreeg zijn tweede gele kaart in de 84ste minuut. Een minuut later maakte Casemiro ge lijk voor Real (2-2). Vormer mist twee groepsduels met Paris Saint-Germain en de uitwedstrijd bij Galatasaray. VOETBAL FC Barcelona en Real Madrid willen op 18 december tegen elkaar uit komen. Beide clubs gingen op zoek naar een nieuwe datum, omdat het duel op 26 oktober niet kan door gaan in Camp Nou. De 'Clasico' tussen beide riva len moest verplaatst wor den vanwege aanhou dende onlusten in Barce lona na celstraffen voor negen leiders van de Cata laanse onafhankelijkheids strijd. De Spaanse voetbal bond had Barcelona en Real Madrid tot maandag de tijd gegeven om met een nieuwe datum te komen. Nu moet La Liga, de organiserende instantie van de Spaanse competi tie, nog akkoord gaan. PC Sven Kramer voelt: Pim Bijl Zoek de verschillen op de twee door hemzelf geposte foto's: boven Kramer in 2004 en onder in 2019. FOTO'S INSTAGRAM Bederft dat het plezier? Vorig seizoen moet moeilijk zijn geweest. Lukt jou dat? MOSKOU Tennisster Kiki Bertens heeft zich niet op eigen kracht kunnen kwalificeren voor de WTA Finals in Shenzhen. De 27- Kiki Bertens schopt gefrus treerd een bal weg. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20