II verspeelt, tellen net zo hard 19 in de Kuip, is vooralsnog net zo wisselvallig als zijn club Feyenoord Zijn razendsnelle entree was symptomatisch voor de lastige start van Jaap Stam in de Kuip. De trainer voelde zich genoodzaakt om Ié al na één groepstraining te laten debuteren, als invaller in de tweede helft tegen FC Utrecht. ,,Dat ging heel snel, ja'', zegt Ié lachend. ,,Nee, ik kende lang niet al mijn ploeggenoten bij naam toen ik in de Kuip op het veld stond. Ik had iedereen de hand geschud, maar weet jij alle namen nog als je twintig mensen achter elkaar een hand hebt gegeven? ,,Of dat lastig was? Excuses tel len niet, je moet er staan. Het pu bliek kende mijn naam wel, dat was schitterend om mee te maken. Ze scandeerden voortdurend mijn naam, dat was compleet nieuw voor mij. 'Ie, Ie, Ie, Ie'. Dat voelde wel goed, ja. ,,Het maakt het uiteraard mak kelijker als je met elkaar kunt com municeren, maar dat is niet nood zakelijk om goed met elkaar te kunnen voetballen. Buiten het veld praat ik met Senesi, Botte- ghin, Fer, Sinisterra en Tapia. Die spreken of Spaans of Portugees. Spaans spreek ik uiteraard ook, omdat ik bij FC Barcelona en Vil- larreal heb gespeeld. Geen zorgen, ik vind mijn weg wel hier.'' Tackles op Messi Bij Barcelona speelde hij éénmaal in de hoofdmacht. Tegen Huesca in de Copa del Rey. ,,De belang rijkste wedstrijd in mijn leven'', zegt hij glimlachend. ,,Ik ben er nog steeds trots op. Ik trainde af en toe mee met de hoofdmacht. Nee, geen tackles op Messi, haha. Na tuurlijk niet. Als je nieuw bent, moet je jezelf terughoudend op stellen. ,,Iedereen begon er hier over dat ik ruim vijf jaar geleden in de re clamecampagne van Barcelona voor de introductie van het nieuwe thuistenue zat. Met Messi, Piqué, Xavi, Iniesta en Neymar en mijn teamgenoten Sergi Samper en Jean Marie Dongou van Barce lona B. Weet je wat het ergste is? Ik heb die foto niet eens thuis. Ik heb hem uiteraard wel van internet ge plukt op mijn mobiele telefoon.'' Bij de nationale ploeg van Por tugal kreeg hij eind 2017 een kans tegen Saoedi-Arabië. Onder het bewind van de huidige bonds coach Fernando Santos. ,,Ik mocht invallen voor Pepe. Laatst in de Kuip stonden we tegenover elkaar in het veld in de Europa League. Hij als speler van FC Porto en ik dus bij Feyenoord. Pepe stapte op mij af en vroeg hoe het ging in Rotterdam. Ik was heel trots dat wij wonnen. Onderschat die pres tatie niet hoor, FC Porto is een topclub. Vorig seizoen overwin terde het nog in de Champions League. ,,Die avond merkte ik wat ze bedoelden met een kolkende Kuip. Man, wat gingen de mensen te keer. We moeten er weer staan. Eerst Heracles, dan Young Boys en dan Ajax uit. Tegen Lille ben ik al naar de Arena gegaan. Om mijn oude ploeggenoten van Lille in de Champions League te zien spelen. Voor de zekerheid heb ik de capu chon van mijn trui maar over mijn hoofd getrokken op de tribune. Er waren supporters van Trabzon- spor die mij in het stadion herken den, haha. Mijn ploeggenoten in de Kuip vertelden dat het niet ge bruikelijk is dat spelers van Feyen- oord op de tribune zitten bij Ajax. Ach, voor een keertje kon het wel. Die ene wedstrijd voor FC Barcelona was de belangrijkste in mijn leven. Ik ben er nog steeds trots op Dit Feyenoord moet de komende maanden knokken. Zoals de trai ner. Als jongetje zag ik Jaap Stam de beuk erin gooien als topspeler.'' Ié glimlacht weer. En laat met het slaan van zijn vuist in de palm van zijn hand zien wat hij precies bedoelt. ,,De trainer ging erop, hoor, toen hij nog voetbalde'', voegt hij toe. ,,Hij komt met echte tips voor een centrale verdediger. Wanneer zit je kort, wanneer niet.'' Martins Indi Maar ook dat is geen garantie voor succes. Tegen Fortuna Sittard liet Ié te veel ruimte aan Bassala Sam- bou. Het betekende prompt de in leiding tot de 1-0 van de Limbur gers. ,,Dat is voetbal'', zegt hij. ,,Niet alles gaat goed, helaas. Er valt nog genoeg te verbeteren. Waar dit Feyenoord zal eindigen, is echt de vraag. Ik wil vooral dat de mensen op mij kunnen reke nen. Als de tweede jongen uit Gui- nee-Bissau bij deze club. Bruno Martins Indi was de eerste, be greep ik al snel nadat ik hier was gearriveerd. Al groeide Indi op in Portugal. Ik heb een vergelijkbare, maar andere weg afgelegd. ,,Rotterdam voelt goed. Rhoon is lekker rustig, ik kan mij er concen treren op mijn spel. De mensen zien mij daar zelden, mijn broer doet de boodschappen en ik rust vooral. Wat de toekomst brengt, weet niemand. In principe moet ik na de zomer 'gewoon' naar Trab- zonspor. Maar het zou niet aan voelen als een straf als ik bij deze club kan blijven. Integendeel.'' gen rondes ver bent. Anders gaan spelers elke wedstrijd onder stress het veld op, terwijl een seizoen lang duurt en er onderweg nog zoveel gebeurt en verandert. Neemt niet weg dat het wel heel belangrijke wedstrijden zijn die je nu speelt.'' Ook Leonid Sloetski boog zich deze week in Voetbal International Er lopen bij PSV nog vier spelers rond die vijftig miljoen op kunnen gaan leveren over het thema. Hij speelde met zijn club Vitesse al tegen Ajax en PSV. De Rus ziet ze als Manchester City en Liverpool in Engeland. Die gaven elkaar vorig seizoen in de Premier League zó weinig toe dat ze met 98 en 97 punten eindigden. Waarbij Liverpool tweede werd, ondanks slechts één nederlaag. Of kijk ook naar Portugal. Hoe het daar al jarenlang gaat in de strijd tussen FC Porto en Benfica. De ti telrace is daar één langgerekt psy chologisch gevecht van half augus tus tot diep in mei. In oktober een keer verliezen op bezoek bij mid denmoter Rio Ave? En in november gelijkspelen bij laagvlieger Gil Vi cente? Grote kans dat één van de twee titelkandidaten dan diep in maart nóg achter de feiten aan rent. ,,In Nederland worden de ver schillen erg groot. De kans dat een andere club van Ajax of PSV wint is al klein, ze allebei verslaan is bijna onmogelijk'', zegt Sloetski hardop. Hij ondervond het zelf. Ajax werd thuis op 2-2 gehouden, maar tegen PSV was Vitesse uit kansloos: 5-0. Sloetski: ,,Er zijn weinig landen waar het gat tussen de top 2 en de rest zo groot is. Ajax verkoopt twee spelers voor topbedragen aan Bar celona en Juventus, maar kijk ook naar PSV. Hirving Lozano is goed verkocht en er lopen zo nog vier spelers rond die straks vijftig mil joen kunnen gaan opbrengen op de Europese markt: Ihattaren, Malen, Bergwijn en Gakpo.'' zaterdag 19 oktober 2019 - Leonid Sloetski (Vitesse) Daley Blind probeert het schot van Donyell Malen te blokkeren tijdens de laatste PSV - Ajax. foto pim ras BRAINPOl ElNDHOtf'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19