Reaenbooa Titelrace: punten die je nu al Edgar Ié, sinds zijn entree een publiekslieveling 18 SJOERD MOSSOU Feyenoord moet morgen tegen Heracles opstaan, na de tik die Fortuna Sittard twee weken geleden met 4-2 uitdeelde. De Portugees Edgar Ié (25) leerde al jong hoe je na vallen telkens weer overeind moet komen. zaterdag 19 oktober 2019 Column @sjoerdmossou De aanvoerders in het betaalde voetbal dragen dit weekeinde een regenboog band. Vorig jaar deden ze dat ook, nieuw is dat de analytici van Fox Sports ook een regenboog speldje zullen dragen en dat de verslaggevers hun interviews afnemen met een regenboogplopkap. In zekere zin is de regenboog al gemeengoed ge worden in het voetbal. Vorig weekeinde nog speel den vele honderden aanvoerders van Nederlandse amateurteams met een regenboogband. De En gelse middenvelder Joey Barton droeg al in 2008 schoenveters in regenboogkleuren. De KNVB wapperde jaren geleden met de regenboogvlag in een bootje op de Gay Pride, met Louis van Gaal in een voortreffelijke, onvergetelijke hoofdrol. Voetballers die uit de kast kwamen, zijn niette min nog erg zeldzaam. De Duitser Thomas Hitzlsperger deed het, maar pas nS zijn carrière. John de Bever was lang geleden al openlijk homo, gewoon als actief profvoetballer, maar er zijn nu eenmaal weinig John de Bevers in de wereld, iets wat in meerdere opzichten jammer is. Lang heb ik gedacht dat één openlijk ho moseksuele Lionel Messi of Cristiano Ro- naldo de hele wereld zou bevrijden van ho mofobie en achterlijke vooroordelen. Waar schijnlijk is dat een misverstand. Niet om dat zo'n rolmodel in alle stadions zal wor den weggehoond en uitgescholden, zoals Tegenover elke stap vooruit, staat een exces dat de krant haalt, of juist klein verborgen verdriet vaak wordt aangeno men. (Pertinente onzin; hij zal veel liefde en be grip ontvangen, wat ik u brom.) Maar lhbt-acceptatie is geen knopje dat je aan of uitzet. Het is iets persoonlijks, iets cultureels en maatschappelijks tegelijk. Tegenover elke stap vooruit, staat een exces dat de krant haalt, of juist klein verborgen verdriet. Vorig jaar nog zei Johan Derksen dat homo's niet zo moeilijk moesten doen, en gewoon uit de kast moeten komen. Daar viel half Nederland overheen, maar in die lompe boodschap school ook waarheid. Slachtofferschap en geweeklaag gaan niet direct helpen. John de Bever roept het al jaren: je moet ook gezond schijt aan de wereld dur ven hebben. Dat kan niet iedereen, dat begrijp ik ook wel, maar het publieke debat mag best wat minder hypersensitief. Accepteer elkaars verschillen, zegt de regenboog, dus doe dat dan ook in alle denkbare richtingen. De voetbalkleedkamer en het voetbalstadion zijn soms bolwerken van machocultuur, van dom ge schreeuw af en toe, zeker, maar ook van vriend schap en gemeenschapszin. We zijn al oneindig veel verder dan twintig jaar geleden, dankzij regenboogvlaggen en campagnes, dankzij rolmodellen in het vrouwenvoetbal, en dankzij het simpele gegeven dat tijden veranderen. Dit weekeinde steekt het Nederlandse voetbal zijn hand uit, en dat moet het vooral tot in de lengte der jaren blijven doen, zichtbaar én stilzwijgend, want het is nodig gebleken. Net zo belangrijk: ga voetballen als je daar zin in hebt. Ga lekker naar het stadion. De wereld van het voetbal is verre van heilig, laat staan perfect, integendeel zelfs. Maar als er nou één sport van ie dereen is, dan is het voetbal wel. Miljard kijkers WK PSV Gerbrands tekent bij Het lijkt alsof hij de vraag niet heeft begrepen. Edgar Ié (25) staart voor zich uit en zwijgt opvallend lang. Het gaat over zijn jeugd in Guinee-Bissau, een straatarm land in het westen van Afrika dat het vooral moet hebben van de export van cashewnoten. De centrumver dediger van Feyenoord haalt dan maar zijn schouders op. ,,Daar is het niet zo makkelijk als hier in Europa, hè'', zegt hij. ,,Zonder geld is het overal moeilijk om te overle ven, maar vooral in Guinee-Bissau. Maar ik vind niet dat ik daar een soort overlevingsmechanisme heb ontwikkeld. Voor mijn gevoel heeft het mij aan weinig ontbro ken als kind.'' Het was al aangekondigd door zijn omgeving. Ié is geen prater en zeker ook geen klager. En de één malig international van Portugal is van het type 'het glas is halfvol'. Dat Feyenoord een uitermate moeilijke start van het seizoen beleeft, zit hem uiteraard dwars. Maar slapeloze nachten in zijn nieuwbouwhuis in Rhoon, nabij Rotterdam, heeft hij niet. ,,Die nederlaag tegen Fortuna Sittard was vervelend'', zegt hij. ,,Maar we moeten verder, zorgen dat het ge woon niet meer gebeurt. Een paar dagen eerder tegen FC Porto lieten we zien waar dit Feyenoord ook toe in staat is. Maar het moet dus veel constanter, dat is duidelijk.'' Het is het stempel dat hij zelf juist zo nadrukkelijk met zich meedraagt. Ié was een groot talent, maar te wisselvallig, te onstabiel. Als jeugdspeler van Sporting Lis sabon presteerde hij zo indruk wekkend dat FC Barcelona hem binnenhengelde. Dat een door braak in Camp Nou uitbleef, is ui teraard geen schande. Maar ook op 25-jarige leeftijd is Ié als speler nog zoekende. Uitgeleend ,,Bij Lille beleefde ik onder de Ar gentijnse coach Marcelo Bielsa een uitstekende periode'', zegt hij. ,,Maar Bielsa vertrok en nieuwe trainers veranderen dan weer na men en opstellingen. Ik werd uit geleend aan Nantes.'' Afgelopen zomer legde Trab- zonspor hem voor vier jaar vast. Maar Ié vloog niet eens naar Tur kije. ,,Ik heb Trabzon nog nooit gezien'', zegt hij. ,,Ik tekende in Parijs mijn contract. Vervolgens werd ik verhuurd aan Feyenoord.'' In de jaren dat Phillip Cocu trainer was bij PSV, ervoer hij altijd het zelfde. Dat het geen zin had om in de herfst van een seizoen met spe lers al te beginnen over een kampi oenschap in de lente van volgend jaar. ,,Voor de meeste spelers is dat te abstract, te ver weg'', legde hij eens uit. ,,Mijn ervaring is dat je er pas écht over kunt praten vanaf ja nuari. Een parkoers van drie, vier maanden tot aan de finish, dSt is voor iedereen te overzien. Dan wordt het tastbaar.'' Met die werkwijze vierde Cocu drie landstitels in vijf jaar in Eind hoven. En altijd was de tweede helft van een seizoen onder hem beter dan de eerste, met meer pun ten dan voor de winterstop. Opvol ger Mark van Bommel zit nu in de herfst van zijn tweede jaar. En het is de vraag of hij de focus nog steeds zo kan leggen. Vorig seizoen liet immers zien hoeveel punten er nodig kunnen zijn voor een kampioenschap. PSV en Ajax finishten toen op een bijna historisch totaal: Ajax kampioen met 86 punten, PSV viste met 83 achter het net. En dit seizoen gaan de twee al vanaf de start weer vol ledig gelijk op. Na de openingswed strijd hebben ze alleen punten ver speeld in het onderlinge duel (1-1). Ze lijken voorlopig als Federer en Nadal die elkaar in het tennis tref fen en weten dat één minibreak doorgaans al setverlies inhoudt. En dat een vijfde set zomaar kan door gaan tot 13-11, wat in juni nog ge beurde op Wimbledon. ,,Ik begrijp de insteek, maar toch kun je in ons geval niet anders den ken dan we doen'', zegt PSV-trainer Mark van Bommel. ,,Je moet altijd winnen, uiteraard. Maar niet éxtra voor het kampioenschap als je ne- GO VROUWEN Het WK vrou wenvoetbal in Frankrijk heeft ruim 1 miljard kijkers getrokken. Het WK van 2015 in Ca nada trok 764 miljoen be langstellen- den. De finale tussen Ne derland en de VS, met Megan Rapi- noe (foto), ging de boe ken in als best bekeken WK-wedstrijd ooit, met 263 miljoen kij kers. Toon Ger- brands (foto) blijft nog jaren alge meen direc teur van PSV. De 61-jarige Gerbrands heeft zijn contract tus sentijds met drie jaar ver lengd tot 2025. De ge boren Fries werkt al sinds 2014 als alge meen direc teur in Eind hoven. „Stabi liteit aan de top zorgt voor rust'', zei Gerbrands. 'Ik wil vooral dat de mensen op mij kunnen rekenen' Wilber Hack Mikos Gouka Rotterdam Ié, jagend op de bal in de wedstrijd tegen AZ. foto anp o a 0) De titelstrijd in de eredivisie? Die begint pas écht na de win terstop, zo luidt het cliché. Maar kunnen Ajax en PSV nog wel zo denken? Nu die twee zo sterk zijn, lijkt elk punt dat je in okto ber verspeelt al net zo belangrijk als puntenverlies in maart. Maarten Wijffels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18