0) \^m Aflossingsvrije hypotheek populair Centrum van de zorgtechnologie ligt in Best 14 Hoe kunnen we longkanker sneller ontdekken én sneller behandelen? Hoe kan de tijd worden verkort die een patiënt in een MRI moet liggen? Medici en technici werken op de Philips-campus in Best aan antwoorden op die vragen. Kort Transportbedrijven eisen miljarden van truckbouwers De schadeclaim die transportbedrijven tegen vrachtwagenbouwer DAF hebben ingediend, valt veel hoger uit dan verwacht. Branchevereniging TLN spreekt van 'onge veer 4 miljard euro'. Eerder was dat nog de helft. De claim is gebaseerd op verboden prijsafspraken die vrachtwagenfabrikanten DAF, Volvo, Renault, MAN, Daimler en Iveco tussen 1997 en 2011 hadden. Trans portbedrijven die toen vrachtwagens koch ten, willen het te veel betaalde bedrag terug. Volgens TLN-advocaat Jeroen van Velzen gaat het gemiddeld om zo'n 8000 euro per truck. Daar bovenop komt nog rente. Lagarde officieel benoemd De EU-leiders hebben Christine Lagarde definitief benoemd tot voorzitter van de Europese Centrale Bank (ECB). De 63-jarige Fran^aise volgt op 1 november Mario Draghi op. Eerder had het Europees Parlement al groen licht gegeven voor de unanieme voordracht van de EU-ministers van Finan ciën van de eurozone, de Eurogroep. 'KPN houdt concurrentie met opzet klein' KPN dwarsboomt de aanleg van glasvezel netwerken door gebruik te maken van zijn dominante positie. Dat stelt Autoriteit Markt Consument (ACM) op basis van een marktstudie. Volgens de toezichthouder 'houdt KPN zijn concurrenten opzettelijk klein' en dat zet een rem op het verdere uitrollen van glasvezelnetwerken. STRATEGIE WERPT VRUCHTEN AF Hogere omzet Coca-Cola Coca-Cola profiteert van zijn strategie om minder suiker in zijn frisdranken te doen. De omzet steeg het afgelopen kwartaal met 8 procent tot 9,5 miljard dollar. Qua volumes was sprake van een groei met 2 procent. In de VS verdubbelde alleen al de omzet van Coca-Cola Zero op jaarbasis. Beter Bed Arcelor Mittal Galapagos Kiadis Pharma Een belangrijk medicijn dreigt niet te worden goedgekeurd in 2020. Verscholen tussen de naaldbomen, langs de snelweg tussen Tilburg en Eindhoven, ligt een van de belangrijkste fabrieken van Philips ter wereld. Wie goed kijkt, ziet tussen de bo men de blauwe letters staan, die vroeger het dak van een Philips- gebouw in het centrum van Eind hoven sierden. Een kudde Kem- pische heideschapen 'maait' er al jaren het gras. Officieel is het grondgebied van de gemeente Best, maar bij Philips spreken ze van de 'bossen bij Eindhoven'. Philips staat nog altijd bekend als de maker van gloeilampen en tv's. Maar televisies maakt het bedrijf al jaren niet meer en het laatste plukje Philips Licht werd vorige maand verkocht. Daarmee zijn alle banden met waarmee het voor Philips in 1891 allemaal begon, definitief doorgesneden. Philips-tv's zijn nog wel te koop, maar de maker is het Chinese bedrijf TP Vision. Philips legt zich ondertussen al jaren toe op de medische wereld. In Best ontwikkelt en maakt het bedrijf CT- en MRI-scanners. Het lijkt er soms één groot ziekenhuis. In de fabriekshallen zijn hele ope ratiekamers nagebouwd. Zelfs de artsen ontbreken niet, al komen die er vaak vooral over de vloer om nieuwe apparatuur aan te schaffen. Vandaag is longarts Erik van der Heijden er niet om te kopen, maar om te vertellen over de techno logie. Hij is verbonden aan het Radboud Universitair Medisch Centrum in Nijmegen en univer sitair hoofddocent interventio- nele longziekten. Hij staat bij een medisch apparaat met een grote c-boog: de Azurion. Het gevaarte kan vlekjes op de longen snel op sporen door bloedvaten van meer dere kanten tegelijk te scannen. ,,Dit soort hoogtechnologische ontwikkelingen zijn belangrijk om longkanker in een vroeg sta dium te detecteren'', aldus Van der Heijden tijdens zijn presenta tie in de Philips-testomgeving. Wereldwijd krijgen ruim twee miljoen mensen per jaar de diag nose longkanker. ,,De laatste schattingen gaan uit van een verdubbeling van dat aantal in de komende twintig jaar. In Nederland komen er nu 12.000 longkankerpatiënten per jaar bij. We verwachten dat dat aantal te gen 2040 is gestegen naar 20.000'', zegt Van der Heijden. ,,Het komt vooral door roken, maar 10 tot 15 procent van de patiënten heeft nooit gerookt. En dat percentage wordt steeds groter. Het heeft vermoedelijk met luchtkwaliteit te maken, fijnstof bijvoorbeeld, maar er is nog onvoldoende dui delijkheid.'' Het begint meestal met een vlekje op de longen. ,,Bij een ver moeden van longkanker gaan pa tiënten vaak naar de dokter of spe cialist. Maar als je klachten hebt, is het eigenlijk al te laat. Van heel kleine tumoren heb je geen klach ten.'' Als uiteindelijk een CT-scan wordt gemaakt, is de oorspron kelijke foute cel met een bescha- digde kern al heel vaak gedeeld, 1 miljard cellen vormen dan een vlekje zo groot als een dubbeltje. ,,Die moet een arts zoeken op een long die, je als je 'm zou gladstrij ken, zo groot is als de oppervlakte van een half tennisveld.'' Beeldgestuurd Om longkanker vast te stellen, kunnen artsen een biopt nemen, een 'hapje' uit de longen. De arts gaat dan via de luchtpijp met een katheter het lichaam in. Omdat er geen grote operatie nodig is, kun nen patiënten sneller naar huis. ,,Door dat holle buisje kunnen we een grijpertje naar binnen brengen en het verdachte brokje weefsel pakken'', legt de longarts uit. De technologie waarmee hij werkt, ,,Dit is een ontwikkeling van de laatste maanden'', zegt hypo- theekdeskundige Marga Lankrei- jer-Kos van Independer. „Onge veer 10 procent kiest er al voor.'' De interesse van klanten is ont staan door de extreem lage rente. Voor een rentevastperiode van tien jaar ligt die bij de meeste banken onder de 1,5 procent. De goedkoopste hypotheken voor dertig jaar rentevast zitten al onder de 2 procent. ,,Als je min der rente betaalt, kun je ook minder aftrekken van de belas ting. Daardoor worden hypothe ken waarbij je geen recht hebt op aftrek vanzelf aantrekkelijker.'' Rabobank bevestigt de trend. Ook De Hypotheekshop merkt dat de interesse toeneemt voor gedeeltelijk aflossingsvrije hypo theken. Banken mogen maxi maal 50 procent van een hypo theekbedrag aflossingsvrij hou den. ,,Vooral doorstromers kie zen daarvoor'', zegt Martin Ha- gedoorn van De Hypotheekshop. „Starters willen vaak nog ge bruikmaken van Nationale Hy potheek Garantie (NHG). Dan is een annuïteitenhypotheek met volledige aflossing verplicht.'' Er kleeft wel een gevaar aan een rentevastperiode van bij voorbeeld tien jaar, waarschuwt Lankreijer-Kos. ,,Na tien jaar kan de rente omhoog gaan. Je betaalt dan wél de hogere rente, maar hebt nog steeds géén recht op hypotheekrenteaftrek. Boven dien los je minder af, waardoor de maandelijkse lasten fors kun nen stijgen. En aan het einde van de looptijd houd je een deel van je schuld over, die je moet kun nen aflossen of herfinancieren.'' KARTEL MAAKTE TRUCKS VEEL DUURDER OPVOLGSTER DRAGHI IS ER KLAAR VOOR TOEZICHTHOUDER HAALT VERBAAL UIT O +47% De beddenver koper verkoopt zijn distributie centrum in Uden. zaterdag 19 oktober 2019 GO Het staalbedrijf sloot de beurs- week af met een klein plusje. 4% De biotechno- loog moest een adviesverlaging van Bernstein in casseren. o Toekomst van Bart-Jan van Rooij Eindhoven/Best Dankzij de lage rente is de hypotheekrenteaftrek minder interessant voor een groei ende groep huizenkopers. Zij kiezen weer vaker voor een aflossingsvrije hypotheek. Stefan ten Teije Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14