Op sluizencomplex Terneuzen komt nog een tijdelijke weg Sluis denkt aan fonds voor monumenten 7 ZEEMEERMINZWEMMEN ERVARING Waar ben ik aan begonnen? In stilte vervloek ik mezelf als ik mijn voeten in de staartvin wurm. Zwemmen als een zeemeermin, wie bedenkt zoiets? De staart aantrekken is het moeilijkste on derdeel, vertelt in- structrice Marleen Kingma van sport centrum De Vliegende Vaart in Terneuzen. Daarna wordt het leuk, stelt ze me gerust. ,,Je zult merken dat zeemeerminzwemmen blij maakt. Je voelt je straks helemaal vrolijk en uitgelaten." Op de rand van het instructie- bad van de Vliegende Vaart zitten Ragna Robben uit Overslag, Ma riska Pierssens uit Axel en moeder en dochter Arianne en Korine Herrebout uit Terneuzen net als ik klaar om het te proberen: zee meerminzwemmen. Voor het eerst voor tieners en volwassenen. Het is al langer enorm populair onder jonge meisjes. De Vliegende Vaart biedt sinds drie jaar zee- meerminclinics, -lessen en -kin derfeestjes aan. Zes zweminstruc- teurs zijn opgeleid om les te kun nen geven aan al die meisjes (en enkele jongen) die op Ariël willen lijken. De laatste tijd hoorde Mar leen Kingma steeds vaker van vol wassenen - vaak moeders van de zwemstertjes - dat ze het ook wel eens wilden proberen. ,,In ieder van ons zit nog een kind verbor gen." De dolphinkick heet de slag waarmee je pijlsnel als een dolfijn door het water schiet. Tenminste, als je het zeemeerminzwemmen een beetje onder de knie hebt. Als je, zoals ik, geen waterrat bent en liever je haren niet nat maakt, valt dat niet mee. Proestend kom ik bo ven. ,,Jullie moeten dieper dui ken", roept Marleen vanaf de kant. ,,Het is veel zwaarder als die staart elke keer boven het water uit steekt." ,,En je knieën mogen niet buigen", voegt ze eraan toe. Als een zeeleeuw (net zo log, maar minder soepel) schuif ik op de kant. Even uitblazen. Mariska (41) blijkt een natuurta lent. Niet verwonderlijk, want ze is wekelijks 3 a 4 keer in het Ter- Ik was liever met kieuwen geboren dan met longen neuzense zwembad te vinden. Ze voelt zich als een vis in het water, van kinds af aan al. ,,Ik was liever met kieuwen geboren dan met longen", lacht ze. Al een tijdje keek ze jaloers naar die meisjes met die fraaie staarten in alle kleuren van de regenboog. Afgelopen voorjaar wilde ze het al eens proberen, maar toen 'mocht' ze nog niet. Nu ze met een burn-out thuiszit, komt deze clinic speciaal voor vol wassenen als geroepen. ,,Ik moet alleen maar leuke dingen doen. Nou dat zit hier wel goed." Teenslippers Korine (13) wilde heel graag een eigen zeemeerminstaart. Haar moeder Arianne (52) knutselde er deze zomer zelf één in elkaar van lycrastof, ducttape en teenslippers. Maar dat was toch een beetje be helpen. ,,Toen heb ik ons maar op gegeven voor deze les." De oefeningen volgen elkaar rap op: op je zij zwemmen bijvoor beeld, of duiken naar diamanten en parels (kleurige steentjes), zee wier (gele linten) en schelpen. Een handstand maken en flippe ren met je staart of een koprol on der water. En voordat ik het weet, is het uur om. Doodop ben ik, dat wel. Maar wat is het gaaf om een keer gedaan te hebben. ,,Dit meet zich met een flinke work-out", weet Marleen Kingma. Dat be aamt Ragna (bijna 18), die na de enthousiaste verhalen van haar jongere zusjes, niet wilde achter blijven. ,,Ik voel mijn buikspieren nu wel!" Op het sluizencomplex komt tus sen de Oost- en Middensluis nog een tijdelijke weg, de bypass Oostsluis, nadat er eerder één bij de Westsluis is aangelegd. De werkzaamheden beginnen maandag. De tijdelijke weg is no dig om alvast te kunnen begin nen met de bouw van de defini tieve wegen op het Terneuzense sluizencomplex, met het oog op de opening van de Nieuwe Sluis in de loop van 2022. De bypass komt op het grasveld direct ten oosten van de huidige weg tussen de Oost- en Middensluis. Veel hinder wordt niet ver wacht bij de werkzaamheden. De bypass wordt tussen 11 en 22 no vember op de bestaande weg aan gesloten. Fietsers worden dan omgeleid. Van 29 november tot 13 december zal overdag één rijbaan afgesloten zijn om een extra aan sluiting te maken. Zeespiegelrijzing De tijdelijke weg gaat volgens planning 22 november open en zal tot halverwege 2022 in gebruik blijven. Het werk vindt nu al plaats, omdat de aanleg van de definitieve wegen rond de Nieuwe Sluis heel wat tijd vergt. De definitieve wegen komen een paar meter hoger te liggen dan de huidige. Extra grond moet daar voor worden aangebracht die eerst moet inklinken. Het pro jectteam Nieuwe Sluis houdt met het hoger aanleggen van de we gen alvast rekening met de ver wachte zeespiegelrijzing de ko mende honderd jaar. Over de voortgang van het werk aan de straks grootste sluis bij Terneuzen (427 meter lang, 55 meter breed en 16,44 meter diep) is dinsdag 29 oktober van 18.00 tot 21.00 uur weer een inloop avond. Die wordt zoals gebruike lijk in bezoekerscentrum Portaal van Vlaanderen aan de Benelux- weg 101 gehouden. Sluis Sluis bekijkt of er een onderhouds- fonds voor gemeentelijke monu menten kan komen. Als een parti culier pand 'ineens' monumentaal wordt, kan dat beperkingen en ex tra kosten voor de eigenaar met zich mee brengen. Het college besloot in 2015 om bijzondere gebouwen of objec ten aan te wijzen als monument, om die beter te beschermen. Op de lijst kwamen eerst 28 gebouwen die eigendom zijn van de gemeente Sluis. In fasen worden daar particu liere eigendommen aan toege voegd. Deze week praatte de ge- meenteraad over een plan om hui zen van architect Bedaux, kerken en militair erfgoed zoals bunkers aan te wijzen als monument. Er komen nog twee rondes aan, waarbij agra risch erfgoed en woningcomplexen aan de beurt zijn. Niet alle eigenaren zijn daar blij mee: een pand met monumenten status mag niet zomaar verduur zaamd of verbouwd worden. Voor rijksmonumenten is er subsidie om een pand in goede staat te houden, maar dat is er nog niet voor ge meentelijke monumenten. De ge meente kijkt naar de mogelijkhe den voor een onderhoudsfonds, liet wethouder Peter Ploegaert deze week weten. zaterdag 19 oktober 2019 VL 'In ieder van ons zit een kind verborgen' Pascalle Cappetti Terneuzen - Mariska Pierssens, deelneemster Harmen van der Werf Terneuzen Sophie Stockman Zeemeerminzwemmen, Korine Herrebout, Mariska Pierssens, Ragna Robben, Arianne Herrebout en verslaggeefster Pascalle Cappetti (vlnr) probeerden het uit. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142