Gemeente dreigt voetpad af te sluiten Starterslening blijft razend populair in Goes 7 Jarig Stad en Lande trakteert zaterdag 19 oktober 2019 NISSE BAKKERIJ Het heeft veel langer geduurd dan gehoopt, maar nu is het bijna zo ver. Koek en Leut van stichting KIO opent op 8 november de deuren in Nisse. Passanten en dorpsbewoners kunnen dan weer aan de Ring terecht voor een kop koffie met wat lekkers of een broodje. Melita Lanting Nisse Bijna twee jaar geleden werd duidelijk dat Gors de bakkerij en tearoom in Nisse wilde sluiten. De verhuizing van voormalig Jikke- miene naar Goes duurde uiteinde lijk nog even, maar directeur Mary Korten zag gelijk een kans voor haar stichting KIO (Kind in Ont wikkeling). ,,We wilden daar een bakkerij beginnen. We konden zo leuk een verbinding maken met onze locatie in Ovezande", vertelt Korten. ,,We hebben daar een kok aan het werk en hier in Nisse een bakker. Dan kan in Ovezande de soep worden gekookt die we hier serveren. En de broodjes die ge bakken worden in Nisse kunnen we gebruiken op onze andere loca ties." In Koek en Leut wordt momen teel de laatste hand gelegd aan de inrichting. Schilderijen staan klaar om opgehangen te worden. Ven sterbanken wachten op planten die al in een hoekje klaarstaan. Op de nieuwe werkbanken in de bak kerij staan dozen met glazen en bestek die nog uitgepakt en schoongemaakt moeten worden. ,,De bakkerij is bijna helemaal op nieuw ingericht. Alleen de oven Begeleider Sammy Janse (links) en Enrico van Bezooijen zijn druk met het uitpakken van de nieuwe spullen. hebben we overgenomen", vertelt Korten. ,,Dat kostte veel tijd omdat het lang duurde voordat de appa ratuur werd geleverd." Maar ook in de rest van het pand is bijna alles nieuw en de winkel is weg. Daar kan je nu zitten om wat te eten of te drinken met uitzicht op de Ring. ,,Ik vind het belangrijk dat mensen van buiten kunnen zien dat je hier kan zitten", vertelt Kor ten. Naast de voorkamer, zijn ook de tuinkamer en het terras inge richt voor gasten. In de bakkerij komen ongeveer acht cliënten te werken. Een paar zitten nu nog in Ovezande, maar Ik vind het belangrijk dat mensen van buiten kunnen zien dat je hier kan zitten -Mary Korten, directeur KIO verkassen naar Nisse. Een van hen is Enrico van Bezooijen. ,,Ik ga hier drie dagen werken", vertelt hij trots. Zijn ogen stralen en hij weet al aardig de weg. Hij geeft een rond leiding aan Sammy Janse, een van de begeleiders. ,,Kijk, hier is de oven en hier kan de groente in zo dat we dat gemakkelijk kunnen pakken." Als de fotograaf binnen komt schiet hij overeind om de koffie te verzorgen. ,,Kom maar even kijken Johan wat we allemaal hebben." Koek en Leut begint in de win termaanden. Dat is in Nisse een stille periode. Dat vindt Korten geen probleem. ,,Kijk, we draaien natuurlijk vooral op de dagbeste ding", zegt ze. Met andere woor den: Koek en Leut is geen com mercieel bedrijf. Korten verwacht dat de cliënten voldoende werk hebben, aan ideeën ontbreekt het in elk geval niet. Veel producten worden gemaakt voor de eigen lo caties, daarnaast denkt ze aan koekjes bakken voor de verkoop. ,,En we kunnen kijken of het be drijfsleven spullen van ons af wil len nemen." Maar nu is het vooral zaak om te starten. De cliënten te laten wen nen en langzaam op te bouwen, zodat straks in de zomer, als het druk is met fietsers, iedereen ge wend is. ,,We beginnen eind okto ber met proefdraaien en we ope nen op 8 november de deuren." DREISCHOR Onder de noemer 'Stad en Lande in Concert' trak teert de 80-jarige heemkundige vereniging de inwoners van Schouwen-Duiveland op een avondje cultuur. De Adriaans- kerk in Dreischor is 2 november het toneel van poëzie en muziek. Het programma varieert van klassiek tot modern; met het Schouws Kamerkoor, saxofonist Holgerd Vachlis, singer-songwri ter Lukas Batteau en Anne en de Zeeuwse Kofferband. De in Zie- rikzee opgegroeide Dichter des Vaderlands (2017-2018) Ester Na omi Perquin draagt diverse wer ken voor. De avond begint om 20.00 uur. Gratis kaarten kunnen voor 31 oktober worden gereser veerd op stad-en-lande.nl. GOES De starterslening blijft onverminderd populair in Goes. Dit jaar zijn er alweer ruim twintig verstrekt. Daar door is het potje leeg. ,,Maar we vinden het belang rijk om starters een duwtje in de rug te kunnen blijven ge ven'', zegt wethouder Derk Alssema. ,,Het is een succesvol instrument. Daarom vullen we het potje weer aan met 850.000 euro.'' De startersle- ning is een extra lening die be ginners op de woningmarkt via de gemeente kunnen krij gen bovenop de maximale hy potheek die ze bij de bank kunnen krijgen. De startersle- ning is de eerste drie jaar rente- en aflossingsvrij. Het college heeft verder beslo ten om de zogeheten 'blijvers lening' als zodanig af te schaf fen. De lening was bedoeld voor aanpassingen in het huis om zo langer thuis te kunnen blijven wonen. Maar er is nooit een aanvraag ingediend. ,,Ook in andere gemeenten zien ze dat beeld'', weet Alssema. In Goes wordt hij nu samenge voegd met de 'duurzaam heidslening', bedoeld voor de verduurzaming van huizen als de aanleg van zonnepanelen. Rob Paardekam Kloetinge Als fietsers over het voetpad aan de Zomerweg in Kloetinge blijven rij den, wordt het helemaal afgesloten. Daarmee dreigt de gemeente. De Zomerweg is al een paar we ken helemaal afgesloten voor auto's en fietsers, omdat er werkzaamhe den worden uitgevoerd ter hoogte van de in aanbouw zijnde nieuwe school. Het voetpad is nog wel toe gankelijk, maar volgens de ge meente rijden er ook veel fietsers overheen. 'Hierdoor ontstaan ge vaarlijke situaties, waardoor we de veiligheid van de voetgangers niet langer kunnen garanderen', schrijft de gemeente in een brief aan de in woners. Maatregelen De gemeente zegt maatregelen te nemen om het fietsverkeer in de straat verder te ontmoedigen. Mocht dat niet helpen, dan wordt het hele voetpad afgesloten, wat voor voetgangers veel hinder zou opleveren. Fietsers worden geacht gebruik te maken van de omlei dingsroutes of af te stappen en met de fiets aan de hand over het voet pad te lopen. Het Vogelzangspad tussen Kloetinge en Goes is vanaf maandag sowieso afgesloten voor fietsers én voetgangers vanwege het vervangen van leidingen en kabels. BE Koek en Leut bijna klaar voor opening FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN I*EA 365

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140