Konikpaarden naar Krammerse Slikken VSBfonds wil geld geven aan regio IN DE REGIO 6 Jongeren opgeleid ïïii M MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 19 oktober 2019 Marcel Modde Zierikzee TROTS staat voor Thuiszitters- Reïntegreren-Opleiden-Terug in de Samenleving. Deze nieuwe loot aan de boom van Van Kleeff (zorgboer derij De Stelle en Stichting O Jee ADHD), begint zijn vruchten af te werpen. De eerste drie jongeren hebben het werk-leertraj ect afgelo pen zomer met een diploma op zak afgesloten. Ze gaan verder in een re- Ik ben geschrokken van hoeveel armoede er nog is op Schouwen-Duiveland guliere baan. Zo stapt kok Martin Weijermans met zijn leermeester chef-kok Kees Visser mee over naar het restaurant van hotel Mondra- gon, dat in december opent. Het vertrek van Visser gaf Van Kleeff de ruimte om haar TROTS- concept voor de locatie Lammer markt na twee jaar pionieren verder door te trekken. ,,Het restaurant wordt nu een écht leer-werkbedrijf voor de keuken en de bediening." TROTS gaat uit van een '24-uurs be trokkenheid over alle levensdomei nen', legt Van Kleeff uit. ,,Het is ge woon een heel andere manier van begeleiden. Wij richten ons niet op één specifiek probleem. Een jongere kan bijvoorbeeld niet leren als hij geen veilige woonomgeving heeft. Soms moet je daar dus eerst achter aan, voor je aan scholing toekomt." De formule wordt ondersteund door de gemeente en heeft ook lan delijk de aandacht getrokken, ver telt Van Kleeff. Ze is gevraagd een presentatie te geven voor de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. ,,En TROTS staat nu als product op de lijst van zorginkopers." Geldproblemen Door de intensieve begeleiding van de jongeren krijgt Van Kleeff ook een inkijkje in thuissituaties. Veelal loopt ze daar tegen geldproblemen aan. Huiswerk maken is soms lastig, omdat er geen geld is voor internet. In sommige gevallen is ook dage lijks warm eten niet gegarandeerd. ,,Ik heb me daar verder in verdiept en ben geschrokken hoeveel ar moede er nog is op Schouwen-Dui- veland. Zo is eigenlijk het idee voor de TROTse Tafel geboren. Onze jon geren leren in de bediening en de keuken het horecawerk en voor 7,50 euro kan iedereen aanschuiven voor een vers bereide warme maaltijd. Ook wanneer je geen zin hebt om te koken of omdat je het fijner vindt om samen te eten." De TROTSe Tafel biedt straks plek aan z'n dertig gasten per keer. Van Kleeff verwacht de deur aan de Lammermarkt binnen enkele we ken te kunnen (her)openen. i*-* ''-v 1 OUDE TONGE Dertien konik- paarden uit de Oostvaardersplas- sen zijn overgebracht naar de Krammerse Slikken. De dieren gaan helpen met het kort houden van de vegetatie in het ongeveer 160 hectare grote buitendijkse na tuurgebied zuidelijk van Oude- Tonge. De paarden zijn donderdag overgebracht uit het 5600 hectare grote gebied in Flevoland. Bos- wachter Ilona Noorlander van Staatsbosbeheer zag dat het transport zonder problemen ver liep. Na het uitladen gingen de paarden gelijk op weg om hun nieuwe leefgebied te verkennen, aldus de boswachter. De Oost- vaardersplassen worden de ko mende vijfjaar opnieuw inge richt. Ongeveer de helft van de talrijk aanwezige paarden, runderen en herten moet weg. De grote gra zers hebben hun werk té goed ge daan, waardoor het natuurgebied tussen Almere en Lelystad te kaal wordt en aan diversiteit ver liest. Ook is er zo te weinig voed sel voor alle dieren tijdens de winterperiode. Die situatie was de afgelopen jaren aanleiding tot heftige protesten van dierenacti visten, die vonden dat Staatsbos beheer de dieren moest bijvoeren. ZIERIKZEE Het landelijke VSBfonds gaat zich nadrukkelijker richten op sociale en culturele pro jecten in de regio. Medewerkers van het vermogensfonds trekken het land in, op zoek naar projecten die een financieel steuntje in de rug verdienen. Donderdag 31 okto ber komen ze naar Zierikzee. Iedereen met een idee voor een sociale of culturele activiteit op Schouwen-Duiveland, kan 's mid- dags in de bibliotheek aanschui ven bij één van de VSB'ers om hun plannen voor te leggen. Daar wordt direct duidelijk of het pro ject in aanmerking komt voor een aanvraag en kans maakt op een bij drage uit het fonds. Tot voor kort werd het grootste deel van het jaarlijkse donatiebud get opgeslokt door activiteiten in de Randstad. Projecten in de pro vincies grepen daardoor vaak naast de pot. Door de regio's in te trek ken, wil de instelling een betere spreiding over het hele land sti muleren. Het VSBfonds is één van de grootste particuliere vermogens fondsen van Nederland. Het be staat sinds 1990 en heeft elk jaar 26 miljoen euro donatiebudget be schikbaar om te investeren in de kwaliteit van de Nederlandse sa menleving. Halloweendag JorFytaal Herdenking Zaterdag Zondag SD TROTSe Tafel kookt voor prikje Aan de Lammermarkt in Zierik- zee opent binnenkort De TROTSe Tafel, een restaurant voor mensen met een smalle beurs. Het personeel bestaat hoofdzakelijk uit jongeren die met extra begeleiding een di ploma halen. Initiatiefneemster Astrid van Kleeff wil zo twee vlie gen in één klap vangen. -Astrid van Kleeff, initiatiefnemer 4 Dertien konikpaarden uit de Oostvaardersplassen zijn verhuisd naar de Krammerse Slikken bij Oude-Tonge. foto ilona noorlander GEERSDIJK De Pompoenwinkel in Geersdijk houdt van daag een Halloweendag. De boerderijwinkel is in Halloweensfeer. Belang stellenden zijn van 10.00 tot 16.00 uur welkom aan de Geersdijkseweg 20 in Geersdijk. De toe gang is gratis. ZIERIKZEE JorFytaal begint maan dag met de cursus 'Her stel lage rugpijn' in de Driehoek in Zierikzee. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten die alle te maken hebben met de onderrug. Alle in formatie zal meegege ven worden op papier en ontspanningsoefe ningen worden inge sproken ontvangen. Er kunnen maximaal zes personen deelnemen aan de cursus. Aanmel den kan via jorinde@ jorfytaal.nl. Zie ook jorfytaal.nl. VLISSINGEN In de Marnixkerk in Vlis- singen wordt vandaag een herdenkingsavond rondom Slag om de Schelde gehouden. Er wordt speciale aandacht Pompoenen horen bij Halloween. foto robin utrecht besteed aan joodse bur gers die zijn omgeko men in vernietigings kampen. Er worden beelden getoond en ver halen voorgedragen uit deze periode. De avond wordt muzikaal omlijst door het vocaal ensem ble Voice Four en het Christelijk Samenge steld Mannenkoor Zee land. Aanvang 19.30 uur, gratis toegang. BURGH-HAAMSTEDE Excursieschuur bos- wachterij, 10.00-17.00 uur: Boswachters dag, 11.00 uur: Strandjutten; Par keerterrein Krieke- meet, 9.00-12.00 uur: Inzameling oud pa pier; NOORDGOUWE Driekoningenkerk, 19.30 uur: Zeeland Zingt in Noordgouwe; RENESSE Centrum, 10.00-17.00 uur: Ok- toberfestmarkt, 12.00-21.00 uur: Ok- toberfest; SCHARENDIJKE Informatiecentrum Grevelingen, 11.00 uur: Perfect Earth Animals Kids Excur sie, 13.30 uur: Excur sie Paddenstoelen; ZIERIKZEE Graven steen, 14.30 uur: Rondleiding oudste gevangenis van Zee land; ZONNEMAIRE Café Bommenede, 20.00 uur: Optreden Sur render; Haven van Bommenede, 11.00 uur: Excursie de Grote Vijf van de Grevelingen, Zee hond en Ree; BURGH-HAAMSTEDE Boswachterij Wes- tenschouwen, 13.30 uur: Excursie; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familierondvaart Laagwater; OUWERKERK Wa tersnoodmuseum, 11.00 uur: Lezing Thema hij/zij na de Watersnoodramp; RENESSE Blikmu seum, 12.00-17.00 uur: 'Hoe kwamen wij vroeger de winter door?'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137