erover nadenk zijn Russen supermindful, al zullen ze zelf dat woord niet kennen. Televisie Af en toe stappen er mensen uit op plekken waar geen perron is, of zelfs maar een weg. Wel staat iemand ze dan op te wachten, soms op ski's, soms op een sneeuwscooter. Onze medereizigers hebben meestal on mogelijke objecten bij zich, zoals een deur, of een oled-televisie. Dan zie ik die oled- televisie op een slee verdwijnen achter de horizon. Waar komt hij straks terecht en wie gaan er naar die tv kijken? Op de perrons staan baboesjki met hun koopwaar: gefrituurde broodjes, die ze met veel zorg warm houden in een koelbox (het is buiten rond de -40). Als ik een broodje bij een van hen bestel, begint ze een tirade die bejaarde Russen al vele malen tegen mij hebben afgestoken. Het zijn variaties op een thema, maar de rode draad is altijd: ik voel me miskend. In dit geval is het: ,,Ik heb mijn hele leven aan de BAM gewerkt, en nu moet ik zien te overleven van een armzalig pensi oen, aangevuld met de verkoop van brood jes op dit perron. Je had hier moeten komen in de Sovjet-tijd! De treinen waren prak tisch gratis, iedereen kreeg in de zomer een vakantie naar een kuuroord in de Kaukasus cadeau.'' Enfin, het is allemaal de schuld van de westerse sancties. ,,Wil je ze thuis zeggen dat wij Russen vredelievende mensen zijn?'' De provodnitsa fluit, het is tijd om weer in te stappen. Ik reken snel af en ren de trein in. Op laatkomers wordt niet gewacht. Uit het raam zwaai ik naar het omaatje. Het broodje is nog warm. Uit thuis Vervoer Vliegen kan het best op Bratsk, deze stad ligt dicht bij het begin van de BAM-treinlijn in Taishet. Retour tickets zijn er vanaf 800 euro, meestal met een overstap in München. Treinkaartjes Tickets voor de BAM-route zijn te koop via tutu. travel/poezda. De route loopt van Taishet naar Sov- yetskaya Gavan, zonder uitstappen een rit van ruim drieënhalve dag. Prijzen variëren tussen de 8 en 225 euro. Overnachten Goedkoop over nachten kan op treinstations, waar slaapzalen zijn, oor spronkelijk bedoeld voor reizigers die tijd moesten over bruggen tijdens het overstappen. Het boek dat Jelle Brandt Corstius schreef over zijn treintocht heet BAM, Een reis van niets naar niets en is verschenen bij Das Mag (€18). Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vorm geving. ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129