Ik was denk ik een jaar of acht. Op zondagochtend, als mijn zussen en vader nog lagen te slapen, sloop ik de trap af naar de woonkamer. Ik pakte mijn favoriete boek waarin ik zou blijven bladeren tot mijn zussen wakker werden en we aan onze andere favoriete zondagochtend activiteit begonnen: deeg maken en dat rauw opeten terwijl onze vader sliep. Mijn favoriete boek was De grote geïllus treerde Bosatlas uit 1983. Uren kon ik weg dromen bij de landkaarten, personages verzon ik er zelfbij. Eén kaart verdiende mijn volle aandacht en fantasie: de kaart van Siberië, toen nog gelegen in de Sovjet Unie. Aan de rand van de kaart kon je West Europa zien liggen, met steden en wegen die vochten om de beperkte ruimte. In Siberië was ruimte zat. Alleen langs de Trans-Siberische spoorlijn lagen wat steden, de rest van de kaart was bijna leeg. Slechts hier en daar stond een stipje met de naam van een dorp, dat nooit zou zijn afgebeeld in de drukte van West-Europa. Dorpen met exotische namen als Oergal. Hoe zouden de huizen daar eruitzien? Hoe houden de bewoners zich warm in de winter? Zouden er muggen zijn in de zomer? En hoe zou het zijn om daar te wonen? Zouden de Oergallers zich een zaam voelen, zo ver van alles vandaan? Spooksteden In een tekstje op de Siberië-pagina las ik dat daar verandering in zou komen. De Sovjets werkten aan een nieuwe spoorlijn, dwars door Siberië, ruwweg parallel aan de Trans- Siberische spoorlijn, maar dan 700 kilome ter noordelijker. Die lijn, de BAM (Bajkal- Amour Magistrale), zou over een paar jaar af zijn. Dat betekende, tot mijn opwinding, dat al die afgelegen dorpen per trein bereik baar zouden zijn tegen de tijd dat ik van de middelbare school kwam. Ik nam me voor er dan beslist heen te gaan. Het duurde uiteindelijk zeventien jaar voor de lijn af was (op een tunnel na). Tragisch, want in die tijd stortte de Sovjet Unie in elkaar. Niemand kon meer naar Siberië worden gelokt voor een hoger loon en een Lada. Er was geen reden meer om Vleesmes Jelle Brandt Corstius (tweede van rechts) en reisgenoten Aldo van den Broek en Fabian Hahne bezoeken een slager op de markt in Tynda. ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 127