i ^jjj SCHRIJVER LEEST RECENSIE Ouders worden personages Van Liselotte Stavorinus (52) verscheen onlangs haar tweede thriller, De verleiding. I Iha3 'Bij het lezen van Een klein leven hield ik het niet droog' Ik lees nu Verslonden in mijn jeugd BpNNA miiTT EEN KLEIN IHANÏ Het boek dat ik zelf had willen schrijven Het boek dat ik zou willen herlezen Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het resultaat is Vaderliefde (Prometheus, €20); moeder komt er wel aan te pas, maar niet in een gunstig daglicht. 'Mijn moeders leidraad was haar opportunisme. Ze had geleerd haar kansen af te wach ten, als een hond op de stoep voor de slagerij.' Vaderliefde schetst haar belaste jeugd, als dochter van een zatlap die het fortuin erdoorheen joeg en vroeg stierf, waardoor haar struisvogelstrategie begrijpelijk wordt. Maar de uitkomst blijft keihard, en knap geformuleerd. Maatschappelijke omstandig heden, tijdgeest en beweegrede nen van de personages komen soepel en overtuigend samen. Het familiesprookje over de Frans-adellijke afstamming brengt humor in het verhaal, de verhouding tussen vader en zoon ook onverwachte warmte. Dat vader als jongeman, in een Duits werkkamp vernederd voor zijn verzetsdaden, geknakt was, maakt voor de volwassen Thomése duidelijk waarom hij met al zijn talent niet vooruit was gekomen in het leven, en ook zijn kinderen had klaarge stoomd voor het verleden, niet voor het heden. 'Zijn conserve ring van het verleden was voor hem geen nostalgie, maar noodzaak. Hij keerde naar zijn voortijd terug zoals een ver dwaalde wandelaar terugkeert naar een open plek in het bos.' Kippenvelproza. —Esther Wils wm. TEKST PETER SIERKSMA The party Elizabeth Day ,,Een meeslepend verhaal over twee Engelse vrienden, Ben en Martin. Samen delen ze een groot geheim uit de tijd dat ze op kost school zaten. Hoewel Ben van goede komaf is en Martin uit een arbeidersgezin komt, heeft dit hun vriendschap nooit in de weg ge staan. Als de aristocratische Ben veertig jaar wordt, geeft hij een ex travagant feest. En meteen voel je dat gaat fout. Het verhaal, verteld door het cynische buitenbeentje Martin, is niet alleen spannend maar ook humoristisch. Best zeld zaam voor een thriller.'' Sjakie en de chocoladefabriek Roald Dahl ,,Ik was een jaar of tien toen ik het las. En nadat ik de avonturen van Sjakie met zijn gouden wikkel mee beleefd had, wist ik: ik wil schrij ven, net als Roald Dahl. Wat mij fascineert zijn de psychologische twists die hij in zijn plots verwerkt. Met altijd een spannend einde. Dat kan hij als geen ander.'' DE VERBORGEN GESCHIEDENIS wffw» w»""; otse«e" I YjSNAGIH De verborgen geschiedenis Donna Tartt ,,Wat een debuut was dat. Hier weet je vanaf regel één dat er iets vreselijks is gebeurd, alleen niet hoe of wat. Het knappe van Tartt is dat ze naast alle fenome nale natuurbeschrijvingen en sociale observaties de span nende ondertoon die het hele studentenverhaal kleurt, meer dan zeshonderd bladzijden lang weet vol te houden.'' Een klein leven Hanya Yanagihara ,,Dit is zo prachtig, iedereen moet dit lezen. Net als bij Tartt staat het thema vriendschap centraal. Alleen draait het hier om een viertal oude studie vrienden in New York die pro beren het leven van de duistere Jude, die de verschrikkelijkste dingen heeft meegemaakt, op de rails te houden. Ik huil niet vaak bij een boek, maar nu hield ik het niet droog.'' Tonio A.F.Th. van der Heijden ,,Een kind verliezen is de angst van iedere ouder. Als ik me voorstel hoe mijn dochter van 19 jaar 's nachts in de buurt van het Vondelpark in Amsterdam fietst, begrijp ik hoe verschrik kelijk dat moet zijn. Met Tonio heeft Adri van der Heijden een prachtig en liefdevol eerbetoon aan zijn zoon gebracht. Hij heeft hem tijdens het schrijven beter leren kennen en dat geeft je als lezer de kans om mee te rouwen en mee te leven met dat grote verlies.'' ROMAN P.F. Thomése Vaderliefde Ze zijn er niet meer, de ouders van P.F. Thomése. In de nala tenschap vond de schrijver - klassiek - documenten die een nieuw licht wierpen op de ge schiedenis. Dat riep de drang op hun levens te beschrijven. ZATERDAG 19 OKTOBER 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123