'Soms loop ik tegen de cultuur aan' 'De kunst is niet te snel te willen' 'Het is voor veel mensen hier nog steeds ondenkbaar om geen eigen auto te hebben' „Lochem is ongelooflijk uit gestrekt. Als je als tiener naar school moet of als oudere naar een winkel of het gemeente huis, ben je soms tientallen kilometers onderweg. Veel regionale bus- en tramvoorzie ningen zijn gestopt omdat ze niet rendabel bleken. Voor dit probleem hebben we elektri sche deelauto's bedacht. Met een app kun je er een bestellen. En als je dat te ingewikkeld vindt, kun je ons ook gewoon bellen. Dan rijdt er een auto met chauffeur voor, tegen een schappelijk tarief. We doen kleine stapjes; zo hebben we net een nieuwe auto aan ons wagenpark kunnen toevoegen. Maar pionieren gaat nooit zonder slag of stoot. Soms loop ik tegen de cultuur hier aan. Het is voor veel men sen nog steeds ondenkbaar om geen eigen auto te hebben. Als hun kind 18 wordt, kopen ze direct een nieuwe auto. Ook als al die auto's dagenlang onge bruikt voor de deur staan. Die cultuuromslag kost tijd. We werken doorgaans goed samen met de overheid, maar de pro vincie en gemeente verwachten soms dat iets meteen een succes is. Dan trekken ze hun investe ring alweer terug voordat die heeft kunnen renderen. Terwijl je jarenlang moet 'evangelise ren' voor je resultaat ziet.'' lochemenergie.net DE GROENE EVANGELIST DETERUGKEERDERS „Toen we de boerderij hier overnamen, zijn we stap voor stap alles anders gaan doen. Mijn ouders wonen nog op het erf en we wilden hen niet voor het hoofd stoten. Zo hadden ze al tientallen jaren een band met de lokale Rabobank, die in hun bedrijf had geïnvesteerd. Het is best een stap om dan van bank te wisselen. De kunst is om niet te snel te willen en tegelijker- 30 Tonnie Tekelenburg (59) uit Lochem Waarom plattelandspionier? Hij houdt het buitengebied van Lochem bereikbaar door de elektrische deelauto te introdu ceren. V Rick en Ajuna in 't Veld (30) uit Lettele Waarom plattelandspionier? Ze transformeerden de oude boerderij van Ricks vader tot een 'melkbrouwerij'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 118