i 10 NIEUWS Bioloog Jean Henkens (63) van Center Parcs kreeg dertig jaar geleden een lumineus idee. Als mensen niet ver weg kunnen reizen, halen we ver weg naar Nederland! Het subtropisch groen tiert sindsdien welig in de vakantieparadijzen, nu dertig in Europa. Bioloog en groenopzichter Jean Henkens is al bijna vier decennia verantwoor delijk voor het groen in de vakantieparken van Center Parcs. In zijn loopbaan is hij tot opmer kelijke inzichten gekomen. Zoals dat bomen eigenlijk 'zeer egoïstische we zens' zijn. ,,Om te overleven moeten ze bij het zonlicht komen en groter wor den dan de rest. Hun eigen kinderen, die groeien uit hun noten en zaden, nemen ruimte in en zijn daarmee hun grootste vijand. Bomen zijn dus in een constante strijd verwikkeld en dat ter wijl ze op ons juist rust uitstralen.'' We staan in een van Henkens' oudste creaties, de centrale Market Dome in Center Parcs De Kempervennen. Dat is niet zomaar een overdekte hal met wat restaurants en winkeltjes voor de va kantiegangers. Wie er binnenstapt, loopt een andere, intens groene wereld in. Overal waar je kijkt barsten planten, bloemen en struiken haast uit hun ste nen borders. Felblauwe vlinders flad deren boven de hoofden van de lun chende gasten. In een uitgestrekte vij ver naast het terras verdwijnt net een schildpad onder het spiegelgladde wa teroppervlak. Je zal niet snel een grotere liefhebber vinden van alles wat groeit en bloeit dan Henkens. Met bewondering en ontzag spreekt hij over het groen om ons heen. ,,Kijk toch eens'', wijst hij omhoog, naar een boom met brede stam en opvallende, rode vruchtjes. Hij geeft een liefdevol klopje op de bast. ,,Deze boom weegt zo'n 36.000 kilo. Toch overleeft hij hier in deze kleine, stenen bak. Hoe hij zich aan heeft we ten te passen aan een nieuw leven hier, daar sta ik soms van versteld.'' Het is nu de gewoonste zaak van de wereld, een hapje eten of een baantje trekken tussen de tropische planten, maar Henkens had het destijds niet makkelijk om zijn idee - een overdekte groene oase - van de grond te krijgen. ,,De aandeelhouders zagen het niet zit ten. Het was zo duur, die tropische planten importeren. Kon het niet met planten van hier? Maar alleen planten uit een warm klimaat hadden kans om in zo'n kunstmatige omgeving te over leven, wist ik.'' Uiteindelijk kreeg Hen kens toch groen licht. Hij reisde de we reld af op zoek naar geschikte soorten. De kolossale tropische bomen die zich drie decennia later uitstrekken tot net onder het glazen dak, heeft Henkens hoogstpersoonlijk naar Nederland ge haald. ,,Toen waren ze natuurlijk nog niet zo groot, anders pasten ze niet door de deuren. Als we ze niet zouden snoeien, zouden ze nu vele malen gro ter zijn. Per jaar halen we wel 20.000 kilo takken en bladeren weg.'' Lekker Henkens neemt ons mee naar zijn pièce de resistance: het subtropisch zwembad. Zodra we de kleedkamer door zijn, daalt een plakkerige hitte op ons neer. Lekker voor de planten, toch? Dat valt volgens Henkens tegen: ,,Voor hen is zo'n constante temperatuur ook niet normaal. In de natuur koelt het 's nachts af, heb je wind. Het duurt echt even voor ze gewend zijn aan deze om standigheden.'' Tot die tijd moet Hen- kens ze goed in de gaten houden en ex tra verzorgen. ,,Ik maak daar bijvoor beeld speciale voeding voor.'' Alles onder het glazen dak van de Market Dome en het zwembad is puur natuur, benadrukt Henkens. ,,Alles wat je ziet, is echt. Je kan deze zelfde bele ving niet krijgen met plastic rotsen of planten, vinden wij.'' Het groen is er overigens niet alleen voor het mooie. ,,Omringd zijn door de natuur heeft een ontspannend effect. En hoor je hoe stil het is? Er zijn wel tweehonderd mensen in het zwembad vandaag, maar de bladeren dempen het geluid.'' Nog steeds trekt Jean er regelmatig op uit om nieuwe planten te halen voor de verschillende parken, in Nederland en elders in Europa. Hij haalt zijn groen bij kwekers met oog voor het milieu of Net als wij moeten planten wennen aan een nieuwe plek redt bomen en planten van plekken waar geen plaats meer voor ze is. ,,Om- dat er bijvoorbeeld huizen moeten ko men, of akkers.'' Soms krijgt Henkens een bijzonder geschenk om voor te zor gen. ,,De Hortus Botanicus in Leiden zat met een boom die te groot werd. Ik heb contact met de onderzoekers daar en zij wisten dat we hier in onze par ken konden bieden wat die boom no dig heeft. Dus toen kregen wij hem. Nu staat er een prachtige boom van 260 jaar oud in park De Eemhof.'' Hoe goed Henkens ook voor 'zijn' planten en bomen zorgt, ze zijn nog steeds ver van huis. ,,Ik heb me altijd afgevraagd wat en hoe planten voelen en wat zij waarnemen van de wereld om hen heen. Het klinkt misschien gek, maar ik denk echt wel dat planten heimwee kunnen hebben. Net als wij moeten ze nu eenmaal wennen aan een nieuwe omgeving.'' Hij heeft het mee gemaakt. ,,Dan zijn de omstandighe den voor de plant perfect, maar wil hij simpelweg niet. Je denkt, dit wordt niks meer. Maar wacht je even, dan trekken ze vaak toch bij.'' Opvolger Henkens' pensioen nadert. Collega Bart Put gaat dan het stokje van hem overnemen. Flinke schoenen om te vullen, weet Put. ,,Jean is net een pra tende encyclopedie. Wat hij allemaal weet van de natuur, is onvoorstelbaar.'' Henkens heeft alle vertrouwen in zijn opvolger. ,,Bart leert graag, is een echt goede bioloog. Ik kan alles wat we hier hebben opgebouwd met een ge rust hart aan hem doorgeven.'' zaterdag 19 oktober 2019 Tussen het groen van Henkens voelt ook de schildpad zich thuis, Zó gewoon: subtropen in Nederland Priscilla van Agteren Westerhoven Alles moet puur natuur zijn in de kunstmatige oase, vinden Jean Henkens en Bart Put (r). Jean Henkens zorgt voor de groene oases bij Center Parcs. foto's KOEN VERHEIJDEN -Jean Henkens, bioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10