O 8 NIEUWS De politie vermoedt dat vanuit het mondaine Dubai een paar van de grootste drugshandelaren ter wereld samenwerken. Zij zouden een groot deel van de Europese cokehandel in handen hebben. Onder hen ook de voortvluchtige Ridouan Taghi. DRUGSHANDEL SAMENWERKING A 1L et een gemiddeld ta rief van 24.000 dol lar per nacht is het Burj al Arab één van de meest exclusieve hotels ter wereld. Het zelfbe noemde zevensterrenhotel, dat als een gebold zeil uit de zee verrijst, biedt zijn gasten dan ook de luxe van een eigen helikopterdek, eigen Rolls-Royces met chauffeur en een opgespoten privéstrand voor de kust van Dubai. Maar agenten van de Amerikaanse drugsbestrijdings dienst DEA letten de 15de juli 2017 niet op de vergulde pilaren, de uit bundige mozaïeken en het fenome nale uitzicht. Zo onopvallend mo gelijk slaan ze gade wie in het hotel aanwezig is op de bruiloft van de Ierse topgangster Daniel Kinahan. Kinahan, in het verleden actief als bokspromotor, heeft volgens de Ierse politieorganisatie Gardai sinds enkele jaren het drugskartel van zijn vader Christy alias 'The Dapper Don' overgenomen. Vanuit Dubai zou Daniel de organisatie leiden en samenwerken met de voortvluchtige crimineel Ridouan Taghi. De DEA-agenten spotten in het hotel meer beruchte topcrimine len. Ze noteren de namen van Raf- faele Imperiale, een Italiaanse cri mineel die gelinkt wordt aan de Na- politaanse maffiatak Camorra. Tus sen de gasten menen ze ook Edin G. te zien, die volgens de DEA aan het hoofd staat van het 'Tito en Dino- kartel'. De DEA beschouwt dit als één van 's werelds vijftig grootste drugskartels, met vrijwel een mo nopolie op Peruaanse coke. G. zou de man zijn achter 14 ton cocaïne die de afgelopen jaren in beslag werd genomen. Geen toeval De Amerikanen geloven niet dat het contact tussen Kinahan, Impe riale en G. op toeval berust. Dubai geldt als een bekend toevluchts oord en witwasparadijs voor crimi nelen. Vanuit deze metropool in de woestijn van de Verenigde Arabi sche Emiraten werken de kopstuk ken van de internationale misdaad niet tegen, maar met elkaar. Tot de zelfde kring van drugssmokkelaars rekent de DEA ook Nederlands meest gezochte crimineel Ridouan REACTIES Daniel Kinahan (40) Raffaele Imperiale (44) Taghi. Ook Rico R., ook bekend als Rico de Chileen, zou tot dit net werk behoren. Deze uiterst brisante informatie stuurt de DEA op 13 augustus 2018 aan de Nederlandse politie. Dat is niet vreemd, want alle genoemde kopstukken hebben een link met Nederland. De Kinahans komen al jaren naar ons land, Raffaele Impe riale woonde jarenlang in Amster dam en Edin G. groeide zelfs op in Brabant. Zijn oom Mirza, die maar enkele jaren ouder is dan hij, bezit meerdere panden in Breda. Op basis van de DEA-stukken stelt de politie in Zeeland-West Brabant in juli van dit jaar een wit- wasonderzoek in naar de panden en bedrijven van Mirza G. en zijn vrouw Rosa. Uit dat onderzoek blijkt dat er grote geldtransacties en leningen tussen Nederland en Bos- nië-Herzegovina heen en weer gaan. De officier van justitie in Breda schrijft daarom een uitge breid rechtshulpverzoek aan dat land. In die brief neemt hij de DEA- informatie over. Dubai geldt als een bekend toevluchtsoord en witwasparadijs voor criminelen Maar dan gebeurt er iets waar de Nederlandse onderzoekers niet op rekenden. Terwijl het onderzoek nog in een pril stadium is, belandt de gevoelige informatie op straat. Onderzoeks journalist Avdo Avdic van de Bos nische krant Zurnal legt de hand op ondermeer het Nederlandse rechtshulpverzoek en bijbehorende justitiestukken. Hij brengt voor het eerst de samenwerking tussen de Europese cocaïnekartels naar bui ten. Deze krant heeft inmiddels ook tientallen pagina's van deze dos sierstukken in handen, waarvan politiebronnen bevestigen dat ze authentiek zijn. Opmerkelijk is dat vrijdag 18 oktober 2019 GO Bundelen cokekartels de krachten in Dubai? Yelle Tieleman Koen Voskuil Rotterdam 'iAv Leon van Kleef, advo caat 'Rico de Chileen': ,,Ik stel vast dat er op dit moment geen enkele aanklacht tegen mijn cliënt ligt voor wat be treft het bezit van drugs of de smokkel daarvan. Er is geen drugs-aan klacht. Niet in Amerika, Zuid-Amerika of in Eu ropa." Inez Weski, advocaat Ridouan Taghi: „Slechts kan worden geconsta teerd dat hier sprake is van de zoveelste reeks aan zeer onbepaalde en zo te zien niet onder bouwde berichtgeving." Menno Buntsma, advocaat Edin G.: Justi tie bevestigt dat cliënt geen verdachte is in deze affaire noch in Bosnië noch in Neder land en er is mondiaal geen enkele strafklacht tegen cliënt ingediend". Kopstuk van de gevreesde Kinahan- clan uit Ierland, en de zoon van de al even zo beruchte Christy Kinahan. Die vluchtte vanuit Ierland naar Spanje na een veroordeling wegens grootschalige fraude. De Kinahans raakten in een bloe dige drugsoorlog verzeild met een rivali serende bende, waarna Daniel zich ver schanste in Dubai. Zou volgens Ierse media beveiligd worden door ex-leden van een Russische elite-eenheid. Wapen- en drugshandelaar die gelinkt wordt aan de Napolitaanse maffiaorganisatie Camorra. Woonde jarenlang in Amsterdam, waar hij een coffeeshop bezat. Was de koper van twee Van Goghs uit een ge ruchtmakende inbraak in het Van Goghmuseum. De doeken keerden in 2017 terug. Imperiale leverde in 2004 wapens voor een vete in de gevreesde wijk Scampia in Napels. Hij zat in de drugshandel met cri mineel Rick van der Bunt, die in 2008 in Spanje werd geliquideerd. Toen Italië hem zocht, week hij uit naar het zevensterrenhotel Burj al Arab in Dubai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8