KPN verbindt bellers 113 door naar zelfmoordhulplijn 7 Uiterlijk 1 december moet er duidelijkheid zijn over stikstofmaatregelen Niemand in politiek Den Haag weet hoe de stikstofcrisis te lijf moet worden gegaan. Kabinet en provincies nemen meer bedenktijd, terwijl de coalitiepartijen een wapenstilstand sluiten over de veestapel. Minister Carola Schouten van Landbouw wilde gistermiddag dol graag 'op één lijn' komen. In het statige Kasteel Groeneveld in Baarn praatte ze een uur lang met de ge deputeerden van twaalf provincies. Inzet: overal dezelfde stikstofregels, waardoor boeren in de ene provin cie niet strenger worden aangepakt dan in de andere provincie. Maar het lukte niet om het eens te worden. Na massale boerenpro testen trokken Friesland, Drenthe en Overijssel hun nieuwe stikstof- regels in. Sommige andere provin cies zwakten de regels af. Maar an deren, zoals Groningen, houden voet bij stuk: die vrezen dat afge zwakte regels ervoor zorgen dat nieuwe vergunningen straks door de rechter van tafel worden ge veegd. ,,Het is complex'', zegt minister Schouten. „Uiteindelijk heeft nie mand er iets aan als ons beleid bin nen een maand door de rechter wordt afgeschoten. Daarom is er tijd nodig om het zorgvuldig te doen.'' Met de provincies heeft ze afgesproken om uiterlijk 1 decem ber 'nadere duidelijkheid' te geven over de stikstofmaatregelen. Daarmee is de 'stikstofchaos' compleet. Sinds het kabinet begin deze maand de stikstofaanpak pre senteerde, kwamen er alleen maar nieuwe vragen en onduidelijkhe den. Moet de veestapel inkrimpen? Op welke wegen gaat de maxi mumsnelheid omlaag? Wanneer kunnen weer bouwvergunningen worden uitgedeeld? Niemand lijkt het met zekerheid te kunnen zeg gen. ,,De Tweede Kamer heeft te lang keuzes uitgesteld en die moeten we nu gaan maken'', zei D66-Kamerlid Tjeerd de Groot gisteravond tijdens het debat over de stikstofcrisis. Hij herhaalde dat de veestapel in Ne derland moet halveren, om zo de stikstofneerslag in de natuur te ver lagen. Coalitiepartners VVD en CDA vielen hem op dat punt dit keer niet in de rede. De regeringspartijen lij ken elkaar even te willen sparen, in afwachting van oplossingen om sa men uit de impasse te komen. Wel Schouten trekt zich die kritiek aan. ,,Wij kijken daar heel goed naar'', zegt de minister. ,,Wat wij willen is dat het juridisch houdbaar is. Tege lijkertijd hebben wij ook een ver antwoordelijkheid om vergunnin gen mogelijk te maken.'' Daar ha merden verschillende partijen tij dens het debat ook op. ,,De stikstof- strop gaat de bouwsector miljarden euro's kosten'', aldus PVV-Kamer- lid Alexander Kops. Onzekerheid De komende weken blijven bouw bedrijven en boeren in onzekerheid over hun lot. Het kabinet en de pro vincies nemen die tijd om het stik- stofbeleid juridisch dicht te timme ren, in de hoop dat op korte termijn weer vergunningen voor projecten kunnen worden verstrekt. Schouten sluit niet uit dat er in de tussentijd nieuwe boerenprotesten komen. ,,Ook zonder die protesten is het wel duidelijk dat wij richting moeten gaan geven'', aldus de mi nister. ,,De planten en dieren trek ken niet naar Den Haag en blokke ren geen wegen'', zei D66-Kamer- lid De Groot. ,,Ze sterven in stilte.'' herhaalde CDA'er Jaco Geurts in het debat dat er, zo lang hij Kamer lid is, 'géén sprake zal zijn van ge dwongen krimp van de veestapel'. Oppositiepartijen vielen de CDA'er daar op aan. ,,Het is niet te gen te houden en u kunt dat zeker niet beloven'', haalde GroenLinks leider Jesse Klaver uit naar Geurts. ,,Of Nederland houdt zich niet aan de wet, met steun van het CDA, óf het kabinet klapt'', voorspelde frac tievoorzitter Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. De onzekerheid in het kabinet is groter geworden nu meerdere ju risten waarschuwen dat de stikstof- aanpak mogelijk onhoudbaar is bij de rechter. ,,Dit kabinetsbeleid is heel riskant'', zei de Tilburgse hoogleraar Kees Bastmeijer eerder deze week. ,,Het kabinet moet aan natuurherstel doen, maatregelen nemen om de dikke stikstofdeken boven Nederland weg te halen. Pas als daar zekerheid over is, kun je weer economische activiteiten on dernemen.'' Tot nu toe was de hulplijn alleen te bereiken op nummer 0900-0113. Maar vanwege de naam van de stichting denken veel mensen dat het telefoonnummer 113 is, terwijl dit buiten gebruik is. Gisteren meldde de Volkskrant dat er in korte tijd voor de tweede keer iemand zelfmoord heeft gepleegd die daar voor tevergeefs probeerde 113 te bel len. Onverteerbaar, zeggen Tweede Kamer en kabinet. Het telefoon nummer 113 moet dé crisislijn wor den voor mensen met suïcidale ge dachten. Om dat mogelijk te maken zetten de verantwoordelijke staats secretarissen Paul Blokhuis (Volks gezondheid) en Mona Keijzer (Eco nomische Zaken) in de komende tijd de nodige stappen. Blokhuis kon gisteren in een Kamerdebat nog niet aangeven wanneer het ge regeld is. Een woordvoerder van KPN laat weten dat de provider, 'gezien de bijzondere situatie en verwarring die hierover is ontstaan', heeft ge kozen voor de tijdelijke oplossing van doorschakelen, die werkt bij veruit het grootste deel van de klanten. ,,Hiermee lopen we vooruit op besluitvorming van de overheid, die naar verwachting snel met dui delijkheid komt. Uiteraard zullen we vervolgens de instructies van de overheid voor de definitieve oplos sing voor 113 opvolgen.'' Direct Een poging van deze krant om via KPN de zelfmoordhulplijn 0900-0113 te bereiken door 113 te bellen, slaagde gisteren direct. Bij concurrent Vodafone lukte dat rond het middaguur niet. De verwarring rondom de hulp lijn leidde ertoe dat hulpvragen on beantwoord bleven, wat mensen het leven heeft gekost. Zo was al bekend dat eerder dit jaar een jonge vrouw 113 belde, en een einde aan haar leven maakte toen ze geen gehoor kreeg via het nummer. Gisteren kwam daar het nieuws bij over een 61-jarige man uit Be verwijk die in juli tevergeefs 113 draaide. Twee dagen later maakte hij een einde aan zijn leven. vrijdag 18 oktober 2019 Den Haag weet het ook even niet meer Peter Winterman Den Haag ▲GroenLinks- fractievoorzit ter Jesse Kla ver: ,,Krimp veestapel is niet tegen te houden.'' PVV-Kamer- lid Alexander Kops: ,,Dit gaat de bouw miljarden kos ten.'' FOTO'S ANP Mensen met suïcidale gedach ten die de hulplijn 113 Zelf moordpreventie willen bereiken, kunnen nu via KPN ook het ver korte nummer 113 draaien. Ze worden dan in veruit de meeste gevallen direct doorgeschakeld naar het officiële nummer 0900 0113. Edwin van der Aa Den Haag Paul Blokhuis. f Praten over gedachten aan zelfdoding kan bij de crisislijn van 113 Zelfmoordpreventie. Bel 0900 0113 voor een gesprek. U kunt ook chatten op www.113.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7