NIEUWS 3 VERBORGEN GEZIN In een verklaring die de familie gis teravond heeft uitgedaan schrijven ze dat Van D. al in de jaren 80 alle banden met zijn ouders, broers en zussen had verbroken. Daarbij drukte hij hen op het hart om geen enkele poging te doen om zijn ver blijfplaats te achterhalen. Dat Van D. kinderen had, wisten zijn naasten lange tijd niet. Daar kwamen ze pas achter toen acht jaar geleden drie kinderen voor hem vluchtten, schrijft de familie. Ze woonden toen nog in Hasselt, met alleen hun vader. Hun moeder was al in 2004 overleden. Deze drie kinderen zochten con tact met grootouders, ooms en tan tes. Dat Van D. nog zes kinderen zou hebben met wie hij nu in Rui- nerwold woonde op de boerderij van zijn vriend Josef B. (58), was tot deze week niet bij de familie be kend, schrijven ze. B. werd begin deze week al aan gehouden, nadat een van de zes op gesloten kinderen uit het huis was ontsnapt en een verwarde indruk maakte bij een caféhouder in de buurt. Die belde de politie. De meubelmaker en klusjesman wordt verdacht van vrijheidsberoving, mishandeling door de gezondheid van de kinderen te schaden en wit wassen. Gisteren maakte de politie bekend dat ook vader Van D. van de kinderen voor dezelfde feiten is aangehouden. De familie van Van D. laat weten 'met ontsteltenis' kennisgenomen te hebben van 'de gebeurtenissen in Ruinerwold'. Pas afgelopen dagen is duidelijk geworden dat het om de vermiste zoon van de familie gaat die zijzelf jarenlang niet konden vinden. In juli 2017 is er nog een ultieme poging ondernomen om toch Van D.'s verblijfplaats te achterhalen. Toen overleed zijn moeder. Maar zelfs na speuracties van twee nota rissen bleef hij onvindbaar. Dit tot groot verdriet van de vader van Ger rit-Jan, een bekende romanschrijver in de regio. Hij liet in het najaar van 2012 in een interview in het lokale Hij kwam niet naar de begrafenis van zijn moeder. We dachten dat hij dood was Protestantse blad NICO weten, dat hij het er ontzettend moeilijk mee had dat hij zijn zoon al twee decen nia niet meer had gezien. Hij kon niet begrijpen wat er met hem was gebeurd. ,,Maar het leven gaat wel door en de keuze is nu aan mijn zoon om ons op te zoeken'', vertelde hij in het openhartige vraaggesprek. De vader is inmid dels ernstig dementerend en zit op een gesloten afdeling van een ver pleeghuis. Moonsekte Waarom Van D. alle contact ver brak, is vooralsnog een groot raad sel. Hij is een telg uit een gezin van acht kinderen en had zich samen met een andere broer in de jaren 80 aangesloten bij de omstreden Moonsekte, een beweging die zich nu de Verenigingskerk noemt. Be kend is dat zijn ouders daar toen de grootste moeite mee hadden. De Moonsekte is een wereld wijde religieuze gemeenschap. Le den van de Verenigingskerk zijn heel erg naar binnen gericht, op de eigen familie. Sekteleider Moon, die zeer vermogend was, overleed in Eind jaren 80 verbrak Van D. niet alleen alle banden met zijn familie, maar keerde ook deze Moonsekte zich van hem af. ,,Hij kreeg op een gegeven moment bepaalde ideeën in zijn hoofd'', aldus een neef die zelf ook bij de Verenigingskerk zit. ,,Gekke ideeën, maar niemand in de familie wil het daarover hebben. Daarover ging hij praten en discus siëren, maar de familie zei meteen: nee, daar willen we niks mee te ma ken hebben. Op een gegeven mo ment heeft onze kerk gezegd: met jou kunnen we niet meer verder." Woordvoerder Willem Koetsier van de Verenigingskerk in Amster dam bevestigt dat Van D. lid is ge weest, maar dat hij op een gegeven moment besloot door Europa te trekken. Hij was daarna nog enige tijd actief bij de zusterorganisatie in Duitsland en Oostenrijk en is daar later ook getrouwd met een Oos tenrijkse vrouw. ,,Ik heb van oudere leden gehoord dat hij een erg ritu eel persoon was en uiteindelijk zelf een groep heeft opgericht met zijn gezin en zich heeft teruggetrokken. Maar onze visie is niet dat je op een boerderij gaat wonen en je je ver bergt voor de buitenwereld.'' Zuid-Korea Sommige bewoners in zijn geboor teplaats Herxen meenden dat Van D. al niet meer leefde. Het laatste wat ze van hem hadden gehoord was dat hij naar Zuid-Korea zou zijn vertrokken, waar de wortels van de Moonsekte liggen. ,,Daar in Zuid-Korea zou hij dood zijn ge gaan bij een soort actie tegen de Moonies. Zelfs op de begrafenis van zijn moeder kwam hij niet opdagen dus iedereen dacht dat hij was over leden", zegt een goede bekende van de familie. Een andere buurman bevestigt die lezing en zegt: „Niemand ver nam nog wat van hem. Pas jaren la ter kwam ons ter ore dat hij al die tijd in Hasselt had gewoond. Dat wist zelfs zijn eigen familie niet." Een broer van Van D. wil niet in gaan op de beweringen. Hij ver wijst naar het statement dat de fa milie gisteravond uitbracht. TIJDLIJN 2010 - Vader verdwijnt met zes kinderen, drie kinderen vluchten. vrijdag 18 oktober 2019 Drie kinderen vluchtten al eerder weg van hun vader Drie kinderen van de inmiddels aangehouden Gerrit-Jan van D. (67) zijn al acht jaar geleden voor hem gevlucht. Dat ge beurde voordat Van D. zich met zes andere kinderen terugtrok op de boerderij in Ruinerwold. Stefan Keukenkamp Raymond Boere Ruinerwold -Goede bekende van de familie van Van D. 2012. Jaren 80 - Van D. ver breekt banden met familie en reist de wereld over. Jaren 90 - Sticht in Has selt gezin met negen kin deren. 2004 - Moeder van gezin overlijdt. 14 oktober - Kroegbaas in Ruinerwold spreekt op zijn terras één van de zes kin deren. Die maakt een ver warde indruk. Kroegbaas belt de politie. 15 oktober - Politie be zoekt boerderij waar jon gen woont en vindt vader en vijf kinderen in afgeslo ten ruimtes. Huurder Josef B. van boerderij opgepakt. 17 oktober - Vader aange houden wegens vrijheids beroving en mishandeling. De technische recherche doet onderzoek bij de boer derij in Ruinerwold. FOTO WILBERT BIJZITTER De zolder van het huis waar Van D. en zijn kinderen woon den. Een zoon (25) plaatste de foto's in augustus op Insta- gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3