'Russische begroting is te optimistisch' E 21 Stevige kritiek rekenkamer ning. Ze nemen met de over name financieel ontzettend veel risico, dan moeten ze er op kun nen rekenen dat de topman zijn ziel en zaligheid in zijn werk legt. Ik ben verheugd te kunnen zeg gen dat ze me steunen. Ze zagen mijn ziekte niet als een bezwaar jegens mij of de overname. Dus we gaan samen door. Legetank „Natuurlijk moet ik me aanpas sen. Ik ga minder werken. Ik doe het op een realistische en prag matische manier. Zie het maar zo: andere mensen hebben 's ochtends een volle brandstof tank met dopamine. Aan het eind van de dag is die leeg en 's nachts wordt-ie bijgevuld. Ik begin met een halve tank, of een kwart. Daarom slik ik tabletten om het aan te vullen, maar hele maal vol raak hij nooit. Verder is routine belangrijk, rust, goed eten en veel bewegen. Dat vertraagt de achteruitgang. Ik loop nog steeds hard, doe aan spinnen en aan yoga. Nu ben ik geblesseerd, voor de derde keer dit jaar heb ik last van mijn achil lespees. Door de parkinson be- Het lucht enorm op dat ik het kan vertellen. Elke dag liegen op mijn werk, dat voelt niet goed weegt mijn voet anders. Maar ik ga door. Ooit moet ik stoppen met werken, dat weet ik. In de spiegel zie ik kleine veranderin gen. Eén kant van mijn mond be weegt meer dan de andere, ont dekte ik deze week. ,,Het lucht enorm op dat ik het kan vertellen. Elke dag liegen op mijn werk, dat voelt niet goed. Het voelt echt als liegen, ja. Een beetje toch. Ik ben van mezelf eerlijk en open. Dit hield ik twee jaar achter. Dat is misschien lang, maar andere mensen houden het tien of vijftien jaar voor zichzelf. Inspireren ,,Ik kom met een blog, getiteld Stirred, not shaking. Dat is mijn verhaal. Ik wil mensen inspire ren. Niet zwelgen in mijn aan doening, het gaat met nadruk niet alleen over parkinson. Ik wil praten over mijn familie, mijn vijf dochters, vakanties. Met par kinson kun je de Chinese Muur op. ,,Er zijn goede en slechte dagen met parkinson. Soms is het slecht, echt. Maar je kunt nog steeds een goed leven hebben. Ik denk dat dat belangrijk is. Dit is geen generale repetitie hè?'' Koedrin liet tijdens een zitting van de begrotingscommissie van de Doema, de Russische Tweede Ka mer, weinig heel van de begroting die het ministerie van Financiën had gepresenteerd. Zo vindt hij dat de regering te weinig geld uittrekt voor gezondheid en onderwijs. Voor gezondheidszorg is voor de komende drie jaar 2,9 procent van het bruto nationaal product be groot. Voor onderwijs 3,7 procent. Dat is aanzienlijk lager dan in de G7-landen, zei Koedrin. Aleksej Koedrin was langdurig minister van Financiën (2000-2012) en treedt geregeld op als onheils profeet. Hij verwijt de Russische re gering te weinig te doen aan econo mische hervormingen. Als hoofd van het Centrum voor strategische studies, een economische denk tank, stelde hij geregeld begrotings veranderingen voor ten gunste van gezondheidszorg en onderwijs. Maar daar is nooit iets mee gedaan. Ook vindt Koedrin dat de rege ring de inkomsten veel te rooskleu rig voorstelt. Het 'Witte Huis' (de bijnaam van het regeringsgebouw in Moskou) rekent op een sterke groei van het bnp, van 1,7 procent in 2020 tot 3,1 procent in 2021. Maar volgens de Rekenkamer is die voor spelling 'onredelijk' en 'onverklaar baar'. Ook de Wereldbank denkt er zo over. Die voorziet een groei van de economie van 1,8 procent. Staatsbedrijven zullen minder dividend afstaan aan de schatkist en de inkomensgroei loopt de ko mende drie jaar achter. De laatste zeven jaar is de koopkracht voor Russen al niet meer gegroeid. Zo doende zal ook de armoedebestrij ding stagneren, verwacht Koedrin. De regering voorspelt dat in 2021 en 2022 de armoede zal dalen tot res pectievelijk 10,8 en 9,4 procent van de bevolking. Maar Koedrin zei in de Doema daar niets van te geloven: in de eerste helft van 2019 leefde 13,5 procent (bijna 20 miljoen Russen) onder de armoedegrens, 0,2 pro centpunt meer dan in 2018. De kritiek van Koedrin valt sa men met het nieuws dat Rusland afgelopen jaar omgerekend bijna 7 miljard euro is kwijtgeraakt door het 'dumpen' van dollars. Moskou is daar vorig jaar mee begonnen om zich beter te weer te stellen tegen Amerikaanse financiële sancties. De Centrale Bank zette ruim 500 miljard dollar om in euro's en Chi nese yuans, maar omdat die beide valuta slecht presteerden, verloor de bank 6,5 procent in plaats van een winst van 3,8 procent als het de dollars had behouden. Een meevaller was evenwel dat de hogere rendementen op lokale Chinese obligaties de wisselkoers verliezen gedeeltelijk compenseer den: 4,4 procent (tot en met maart), vergeleken met 1,4 procent voor Amerikaanse obligaties in dollars. Ook de goudvoorraad van Rusland groeide. De waarde nam met 40 procent toe tot meer dan 100 mil jard dollar. Voor de onafhankelijke econoom Andrej Movtsjan komt de slechte tijding zeker niet als een verrassing. ,,De Russische regering doet al tij den niets anders dan de zaken mooier voor te stellen dan ze zijn'', zegt hij. KJ vrijdag 18 oktober 2019 GO De Russische Rekenkamer heeft deze week felle kritiek geuit op de regeringsbegroting voor 2020 tot en 2022. Die is veel te rooskleurig, aldus voorzitter Aleksej Koedrin. Ook verliest Rusland ruim 7 miljard euro door het 'dumpen' van dollars. Joost Bosman Moskou Van de bijna 145 miljoen Russen leeft 13,5 procent onder de armoedegrens. De Russische regering voorspelt dat de armoede in het land de komende jaren zal afnemen. foto epa Phill Robinson: ,,Ik loop nog steeds hard, doe aan yoga.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21