Deal met VS: Turkije last pauze in bij inval m Sports Events NIEUWS 15 Kabinet van alle kanten onder vuur om beurs te trekken Beleefde Olympische Spelen €1.999 pp €2.399 pp €2.699 pp De afspraak houdt in dat de Turken hun activiteiten in Syrië voor 120 uur opschorten zodat de Koerdische YPG-troepen zich kunnen terugtrekken. Alle mili taire operaties worden stilge legd, zo maakte Pence bekend. De Verenigde Staten zullen een 'geordende terugtrekking' van de YPG-strijders uit de zogehe ten 'veilige zone' faciliteren. Pre sident Donald Trump sprak van geweldig nieuws uit Turkije. 'Miljoenen levens gespaard', twitterde Trump. Afspraak is dat Koerden zich geordend kunnen terugtrekken Vorige week vielen Turkse troe pen Noord-Syrië binnen om de, volgens Erdogan, 'Koerdische YPG-terroristen' te verdrijven. De Turkse leider wilde een buf ferzone creëren om Syrische vluchtelingen op te vangen. De inval gebeurde nadat president Donald Trump zijn troepen uit dat gebied terugtrok, ondanks eerdere samenwerking met de YPG tegen IS-strijders. Vele landen veroordeelden de actie van Turkije en verzochten het land om de inval te stoppen. Nederland schortte de wapenex port naar Turkije al op. Er zouden al honderden men sen zijn omgekomen door de ge vechten in Noord-Syrië, hoewel betrouwbare berichtgeving daarover vaak ontbreekt. Ook zouden er IS-strijders, die in kampen werden gehouden, zijn ontsnapt. Na jaren van bezuinigingen en ver hoging van de belastingen moet ie dereen nu maar eens voelen dat het beter gaat met Nederland, was het voornemen van het kabinet. En die boodschap is niet aan dovemans oren gericht. Nadat vorig jaar de politie actie voerde voor meer loon, is het nu de beurt aan het onderwijs en de zorg. De bonden ruiken hun kans nu het kabinet miljarden overhoudt op zijn begroting. De onderwijsbon den eisen een investering van structureel 4 miljard euro per jaar in het hele onderwijs, zowel be doeld om meer personeel aan te ne men als om salarissen te verhogen. En het personeel in ziekenhuizen eist over dit jaar een salarisverho ging van 3,5 procent bovenop een al aangeboden loonsverhoging van 4 procent in 2020 en nog eens 4 pro cent in 2021. Overschotten Maar het kabinet wil de portemon nee niet trekken. De overschotten op de rijksbegroting zijn in 2021 al weer verdwenen. Dan heeft het ka binet zelfs een tekort. En hoewel niemand openlijk olie op het vuur wil gooien, wordt er binnen de re geringspartijen dan ook gemop perd over de aangekondigde stakin gen. ,,Het kan niet zo zijn dat ieder een die staakt daardoor zijn zin krijgt'', verzucht een fractievoorzit ter. Iedereen eist meer geld. Tegelij kertijd eist ook iedereen dat de be- lastingen omlaag gaan. Dat kan niet allebei. ,,Het gaat al 150 jaar zo'', zegt his toricus Sjaak van der Velden, gespe cialiseerd in het vakbondsverleden. ,,In tijden van hoogconjunctuur denken bonden: er is geld te verde len en wij willen ons deel. In peri odes dat het economisch goed gaat wordt er ook méér gestaakt.'' Niet dat dat altijd succes heeft overigens. De overheid is doorgaans Een minister is zuiniger dan een gewone werkgever een stugge onderhandelaar, zegt Van der Velden. Uiteindelijk wor den de salarissen van medewerkers in de collectieve zorg betaald uit be lastingen en premies. ,,Een minister is zuiniger dan een werkgever in de private sector. Die is vaak eerder be reid toe te geven aan een hogere sa lariseis als de situatie dat toelaat. Een minister is minder coulant. Die moet immers het geld ophalen bij een ander.'' De begroting van het kabinet voor volgend jaar bedraagt ruim 302 miljard euro. Daar moeten alle mi nisters het mee doen. Ook de ministers voor Zorg en Onderwijs. Bij de Algemene Poli tieke Beschouwingen zei premier Rutte al dat er voor bijvoorbeeld de leraren niet meer geld in het vat zit. Hooguit een incidenteel bedrag. Nu al zit de zogeheten collectieve lastendruk op recordhoogte. Van elke euro die er in Nederland ver diend wordt, gaat bijna 40 cent naar de overheid in de vorm van belas ting en premies. In een periode dat burgers al kla gen dat ze zo weinig geld overhou den in hun portemonnee, is het ka binet er alles aan gelegen de lasten druk volgend jaar te verlagen. Of er moet ergens anders op bezuinigd worden, maar daar is nergens vol doende steun voor. En, zoals Rutte met Prinsjesdag nog zei: ,,We moeten voorkomen dat we nu zo veel verplichtingen aangaan, dat wanneer het straks economisch weer minder gaat we ineens weer hard moeten gaan be zuinigen omdat we het allemaal niet meer kunnen betalen.'' Boek nu je reis en wedstrijdtickets oqp Pakket BRONS Pakket ZILVER Pakket GOUD Sunwebsportsevents.nl 08810 30 750 vrijdag 18 oktober 2019 GO WASHINGTON Turkije stopt de komende vijf dagen met de opmars in Syrië. De Turkse president Recep Erdogan en de Amerikaanse vicepresi- dent Mike Pence zijn gisteren een deal overeengekomen over een rustperiode rond de Turkse inval in Noord-Syrië. Bonden ruiken kans: nu tijd om te staken Het kabinet kan zich schrap zet ten. De ziekenhuizen gaan vol gende maand plat. Ook hebben de bonden een landelijke onder- wijsstaking afgekondigd. Ieder een wil er meer geld bij. ,,Maar het kan niet zo zijn dat iedereen die staakt daardoor zijn zin krijgt.'' Hans van Soest Den Haag Ziekenhuispersoneel voert actie voor een betere cao. foto anp - Sjaak van der Velden, historicus Fouten voorbehouden. Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen, exclusief reserveringskosten, calamiteitenfonds en wedstrijdtickets. TOKYO 2020 Authorised Ticket Reseller Pakketreizen inclusief: Retourvlucht Amsterdam - Tokyo Narita, ruimbagage, luchthaventransfer, metrokaart en verblijf op basis van logies en ontbijt. Boe/? eenvoudig je wedstrijdtickets bij. Diverse reisduren en vertrekdata mogelijk. Verblijf in 2* hotel Verblijf in 3* hotel Verblijf in 4* hotel Vanaf Vanaf Vanaf Authorised Ticket Reseller for The Netherlands for Tokyo 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15