Wijkraad Hulst wil 'bedriegertjes' Zangkoren zingen een duet zonder grenzen II 7 ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN SINT-JANSCAPELLE Het enthousiasme spat er vanaf bij Marc de Vleesschauwer. Precies op de plek waar hij veertig jaar geleden de vondst van zijn leven deed, is hij nu terug, in de Sasse Albertpolder. Op zoek naar nog meer resten van het eeuwenoude Sint- Janscapelle. Wie denkt dat deze tijd inge wikkeld is, moet de periode rond de inpoldering van de Albertpol der niet onderschatten. Kerkelijke instanties eisten het tiendrecht op, een recht om tien procent van de gewasopbrengsten als belasting te innen. De polder was volgens hen namelijk al eerder bewoond ge weest. En wie raadpleegden zij onder anderen als getuige? Pieter de Vleesschauwer, een vooraan staand man in Assenede én een voorvader van Marc. Hij beves tigde wat de kerkelijke instanties stelden, dat er eerder bewoning was geweest. Marc: ,,En in 1979 heb ik dat nog eens mogen bewijzen." Aangekomen op de vindplaats is het onmiskenbaar: hier is ooit iets gebouwd. Overal liggen stukjes steen. Marc raapt er enkele op. ,,Honderden jaren oud zijn deze. Prachtig toch." Schedels De straatnaam verraadt waar Marc naartoe loopt, een gehuchtje met een kapel, Sint-Janscapelle. Na de ontdekking van de skeletten bleef hij er een tijdje weg. ,,Mijn al lan ger sluimerende interesse voor ge schiedenis is toen wel bovengeko men." Op 16 oktober 1979, gisteren Zonder aarzelen trekt Marc zijn schoenen uit en zijn laarzen aan. Het land is ondanks de vele regen goed be gaanbaar, maar modderig is het wel. ,,Kom we gaan! We zijn vlak bij." Op de hoek Mosselhuisstraat- Vrijstraat, nog net in Nederland, trok de jonge Marc ('ik was in de twintig') er in 1979 ook zo op uit met een schop. Al eerder had hij er gegraven, op z'n vijftiende en zestiende. Bij het leggen van drainagebuizen waren er menselijke skeletten gevonden. Marc wist dat, omdat zijn vader het land beboerde. ,,Zie je die schuur met dat groene dak", wijst hij richting Zandstraat, ,,daar ben ik geboren. Mijn broer is er nu boer. Sint Al- bertpolder heette de straat vroe ger, nu Kapellestraat." De gemeente heeft voor elk dorp en elke wijk geld uitgetrokken voor projecten die bijdragen aan de leefbaarheid. In totaal is er 150.000 euro te verdelen, naar rato van het aantal inwoners. Zij wor den gevraagd ideeën aan te dragen en tijdens dorp- of wijkraadsver gaderingen wordt volgens het principe 'de meeste stemmen gel- den' het leukste project gekozen. Wijkraad Hulst Binnenstad nam tijdens de jaarvergadering al vast een voorschotje. De leden presenteerden drie ideeën die later in stemming worden gebracht. Gemeente trekt geld uit voor projecten die bijdragen aan de leefbaarheid Bovenaan het lijstje staan zoge noemde bedriegertjes: water straaltjes die plotseling vanuit de grond omhoog spuiten. Het be stuur van de wijkraad ziet die het liefst op de Grote Markt of bij de Nieuwe Bierkaai. ,,Het is geweldig voor kinderen", zegt voorzitter Reggie Picavet. In dat kader staat ook een uitbreiding van speeltuin De Vindplaats op het Brederode- bolwerk op het wensenlijstje met een grote Pagadder (de mascotte van Hulst) om in te klimmen. Meer voor de volwassenen wordt de aanleg van een trimpar- koers op de stadswallen geopperd. Ook de terugkeer van de kiosk op de Grote Markt is een wens van de wijkraad en veel binnenstadbe woners. De wijkraad heeft goede hoop dat de historische kiosk, om dat er al jaren om wordt gevraagd, er ook zó wel komt. Afhankelijk van de kosten van de aangedragen ideeën, kunnen mogelijk meerdere projecten per kern worden uitgevoerd. PHILIPPINE Zeeuws-Vlaams mannenkoor Corrente en het Oos- tends dameskoor Camerata Osten- dia brengen samen in Oostende én Philippine een dubbelconcert on der de titel 'duet zonder grenzen'. Het eerste gezamenlijke optre den is zondag 20 oktober vanaf 18.00 uur in de Sint Franciscuskerk aan de Assisiëlaan in Oostende, za terdag 26 oktober vanaf 20.00 uur gevolgd door een tweede concert in de rooms-katholieke kerk aan het Philipsplein in Philippine. Bijzonder Dat een mannen- en dameskoor el kaar vinden, is bijzonder, maar in het geval van Corrente en Camerata Ostendia ook wel weer logisch. Pas cal Lestaeghe (33) uit Gent is diri gent van beide koren en sinds kort trouwens ook van het Zeeuws Vlaams Kamerkoor. Klassiek Klassieke en semi-klassieke num mers staan op het programma, evenals muziek van een lichter genre. Beide koren zingen een aan tal liederen samen. De toegang be draagt tien euro, inclusief con sumptie. Mannenkoor Corrente heeft de rk-kerk van Philippine als oefen ruimte, elke dinsdagavond. Het le dental is groeiende, mede dankzij aanwas van zangers uit Vlaanderen. De vondst, die veel publiciteit trok, heeft Marc nooit meer losge laten. Hij heeft ter plekke verder onderzoek gedaan, maar is ook in archieven van met name kerkelijke instanties in Gent gedoken. Deze studie heeft recent geresulteerd in een gedegen artikel dat onder meer is verschenen in het blad van de Hulster oudheidkundige kring De Vier Ambachten. dus exact veertig jaar geleden, was hij er weer terug, dankzij een groepje teken academiestu denten. „Zij wilden menselijke schedels te kenen en hadden ge- Voorvader Wat de grond niet prijsgeeft, heeft Marc in de oude papieren ontdekt. Sint-Janscapelle kende naast een kapel ook een klein klooster en moet al uit de eerste helft van de veertiende eeuw stammen. Het gebied met het buurtschap ver dween tussen 1488 en 1492 onder water, om in 1611-1612 dankzij ka pitaalkrachtige Duitse en Vlaamse kooplieden als Albert- polder te herrijzen. Ik stuitte op het restant van een gemetseld graf hoord dat in ons land menselijke overblijfse len waren gevonden. Op een kerkhof kun je daar moeilijk naar gaan graven. Ik ben met hen meegegaan. Toen stuitte ik op het restant van een ge metseld graf." donderdag 17 oktober 2019 'Honderden jaren oud zijn deze' Harmen van der Werf Sas van Gent Overblijfselen van bebouwing van het begin 14de-eeuwse Sint-Janscapelle. fotos boaz timmermans 'Bedriegertjes' (springfonteint- jes) op de Grote Markt, een trimparkoers op de stadswal len, uitbreiding van speeltuin De Vindplaats met een grote klimpagadder; wijkraad Hulst Binnenstad heeft ideeën ge noeg voor het opleuken van het stadscentrum. Hulst -Marc Vleesschauwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62