Kapelse kindertjes knutselen aan kunstwerk met appeltjes IN DE REGIO 6 Verhaal over de bevrijding MIJN DORP, MIJN STAD Willem Adriaansens Kapelle Jari en Kevin Meijers hebben voor dat laatste gekozen. Met opa en oma zijn de Biezelingse broers naar het Fruitteeltmuseum ge trokken om te gaan knutselen. Met appels en sierappeltjes mogen ze daar hun eigen poppetje in elkaar frutselen en, uiteraard, aan het einde van de middag mee naar huis nemen. Opa en oma Meijers zijn overi gens niet de enige grootouders deze middag in het museum. Ster ker nog, er is op de hele knutsel- middag geen ouder te bekennen. Alle deelnemende kinderen wor den begeleid door één of twee grootouders. Kinderen komen samen met opa en oma hier knutselen ,,Dat zien we steeds meer'', zegt vrijwilligster Ria Arendse. ,,De kinderen hebben natuurlijk va kantie, maar dat wil niet zeggen dat de ouders ook vrij zijn. Dus ko men de grootouders die oppassen mee naar het museum. En dan is dit nog niet eens de echte opa- en omadag. Die is pas in de kerstva kantie.'' Maar de opa's en oma's zijn niet voor niks meegekomen. Terwijl de zesjarige Jari met zijn tong uit zijn mond zit te schilderen is zijn ou dere broer Kevin (8) al appeltjes aan het uitzoeken. Zijn schilder werk zit er al op. Nu is het nog een kwestie van een gezicht op de ap pel, appeltjes rijgen en het geschil derde potje op het hoofd zetten. Succesnummers Het eindresultaat stemt de deelne mende kinderen en grootouders tevreden. Ook de vrijwilligers van het museum zijn blij met de en thousiaste knutselaars. Arendse; ,,Je probeert toch iedere keer weer iets anders te verzinnen. En de succesnummers herhaal je.'' De pas zestienjarige Giorgio speelt een Wehrmacht-soldaat die bij de grens met België geposteerd is. ,,De Canadezen zijn al in de buurt, maar niemand mag er door. In mijn rol ben ik bang en agressief tegelijk. Twee uitersten ja, dat is soms wel moeilijk. Je moet je goed kunnen inleven. De ene dag lukt dat wel, de andere niet. Het ver- schilt erg per moment en het ligt er ook aan wat de omgeving met je doet." De Oud-Vossemeerder speelt on danks zijn jonge leeftijd al tien jaar toneel en deed onder meer ervaring op in de Junior Musical Class van zijn school Roncalli. Bij zijn auditie voor Supersum belandde hij - voor hem - onverwachts bij de 'ervaren acteurs', vertelt hij lachend. ,,Ik heb niet zoveel tekst, maar ben er wel blij mee. Duits praten, dat is wel even wat. Er is één zin waarvan mijn uitspraak niet altijd goed is. Iemand van het promotieteam kan heel goed Duits. Iedere keer als ik haar zie dan moet ik die zin tegen haar zeggen. Zo wordt het er in ge stampt!'' Toewijding Het stuk wordt tot en met 27 okto ber negen keer opgevoerd op de Waterschans. Behalve Kroonen speelt ook Wilma Janmaat (67) uit Tholen mee. Zij speelde onder meer in de musical Roodkapje en kan bogen op heel wat professio nele ervaring. Toch is ze onder de indruk van Supersum, vertelt ze. ,,J e merkt dat mensen al veel bagage hebben. De regisseur is heel fijn; hij reageert gelijk op situaties en speelt er op in. En de toewijding van de mensen is echt niet minder bij amateurs. Misschien is die juist wel groter." De Thoolse hoorde van haar ou ders verhalen over de Tweede We reldoorlog, vertelt ze. ,,Je kunt je er wel iets bij voorstellen hoe het moet zijn geweest. Het is wel een zwaar onderwerp, maar het lijkt me belangrijk dat de jeugd het wat meer visueel kan beleven." Wim Daniëls Het geheime wapen Creatieve middag donderdag 17 oktober 2019 Tholenaren in Bergs toneelstuk Jasper Everse is vol concentratie aan het werk in het Fruitteeltmuseum. foto ernesta verburg Tijdens de herfstvakantie moet je soms kiezen waar je met de kinderen naartoe gaat. Zo was er gistermiddag in Kapelle wat te doen in de sporthal (spring- paradijs), het zwembad (zwem- vierdaagse) en in het Fruitteelt museum (knutselmiddag). -Ria Arendse, vrijwilliger Bergen op Zoom in de laatste weken voor de bevrijding in 1944, dat is het onderwerp van het theaterstuk 'Supersum' dat vandaag in première gaat. Onder de 143 spelers zitten twee Tholenaren: Giorgio Kroonen uit Oud-Vossemeer en Wilma Janmaat uit Tholen. Michiel Bouwman Bergen op Zoom Giorgio Kroonen in zijn rol als Wehrmachtsoldaat. FOTO'S NICK FRANKEN Wilma Janmaat speelt een lid van een revuegezelschap in Supersum. KAPELLE De Zeeuwse Dialectver eniging bestaat negen tig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum komt de bekende taalkunstenaar Wim Daniëls zaterdag naar de jubileumdag van de Zeeuwse Dialectver eniging in De Vroone in Kapelle. Daar zal hij, na de middag, zijn pro gramma Onze taal gaat (nooit) verloren opvoe ren. Voorafgaand aan Daniëls is er 's morgens een optreden in het Wal- chers dialect. Dit wordt verzorgd door Jan Zwe- mer en Dingeman de Visser. Meer informatie via zeeuwsedialect.nl. GOES Janny de Heer presen teert morgen haar nieuwe roman Het ge heime wapen in boek handel de Koperen Tuin in Goes. In dit boek gaat het om het fictieve ver haal van Cas en Elvira verweven met de koloni ale geschiedenis van Nederland. Janny de Heer kan als geen ander deze ge schiedenis tot leven wekken. De aanvang is om 16.00 uur, de toegang is gratis. Wim Daniëls. foto koen verheijden GOES Kinderen vanaf 5 jaar kunnen vandaag deelne men aan een creatieve middag in Historisch Museum de Bevelanden in Goes. Ze kleien een eigen voorwerp. Kinde ren en hun begeleiders zijn van 14.00 tot 15.30 uur welkom. Deelname kost 5 euro per kind. GOES Inloophuis Oase, ochtend: In loop, Vredeskerk, 09.30-11.30 uur: In loop; De Schakel, 09.30-11.30 uur: Digi taal Café; Erasmus- park, 10.00-11.00 uur: Inloopspreekuur wijk verpleging; 14.00 uur: Wandeling en scoot- mobieltocht; Museum de Bevelanden, 14.00 uur: Maak je eigen 'archeologisch aarde werk' in de museum- kidsweek; Ter Weel, 14.45 uur: Bingo; Hol landse Hoeve, 19.00 uur: Jeu de Boules avond; HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00 12.00 uur: Week markt; 09.30 uur: Wandelen; Biblio theek, 09.30-11.30 uur: Digitale inloop ochtend; 14.00-15.30 uur: Taalcafé; 't Kun- stuus, 13.00-18.00 uur: Schilderijen en keramische objecten; 'S-HEER ARENDS- KERKE Arendhuis, 19.15-20.15 uur: Fit ness Fun Party; KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, overdag: Zwem4- daagse; 10.00-17.00 uur: Crazy Springpa- radijs; KRABBENDIJKE Dorpshuis, 10.00 11.30 uur: Activiteit 'Schelpenketting maken' voor basis schoolkinderen; RILLAND De Nieuwe Vliedberg, 10.30 12.00 uur: Handwer ken; SINT ANNALAND Wellevaete, 09.30 12.00 uur: Speel Springspektakel; SINT MAARTENS DIJK Leger des Heils, 20.00 uur: Christen Unie Tholen met info avond over energie transitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59