II Steuntje in de rug voor mantelzorgers 'Het Josdom' strijkt neer in theater De Verdieping 7 NATUURFILM 'ONGEKENDE SCHOONHEID' VAN ZEELAND ONDER WATER Paardenpension mag twaalf paarden houden Ronald Faber dook twee jaar lang met camera in de Oosterschelde en de Grevelingen voor zijn natuurfilm De Levende Delta. ,,Een wereld van ongekende schoonheid", verleidt de voice-over. „Dit is Zeeland, onder water." De film toont zeepaardjes, parende sepias, lipvissen, felgekleurde zeedahlias en meer moois. Maar gevaar ligt op de loer. Eind deze maand is de première op het Wild Life Filmfestival in Rot terdam. Dinsdag 22 ok tober wordt in het In formatiecentrum van Staatsbosbe heer aan de Brouwersdam alvast een voorproefje gegeven, met en kele fragmenten en een toelich ting door Faber. In het kader van de Grevelingenweek wordt die avond een bijeenkomst gehouden over het plan het getij terug te brengen in de afgedamde zeearm. Dat getij is hard nodig, merkt ook Faber op zijn vele tochtjes on der water. Dieper dat tien meter is er door gebrek aan zuurstof nau welijks nog leven aanwezig in de Grevelingen. Toen hij in 1995 be gon met duiken, was dat nog wel anders. ,,Je merkt goed dat de dode zone steeds verder opschuift naar de oppervlakte." Tóch valt er nog steeds veel moois te ontdekken in het zilte meer, laat de in Bergen op Zoom woonachtige filmmaker zien. Tal loze zeenaaktslakken hebben het prima naar hun zin. En wie ter hoogte van Den Osse z'n hoofd onder water steekt, kan zo een hele route vol prachtig gekleurde zeedahlias volgen. ,,Veel mensen weten niet eens dat die hier voor komen. Het heeft ook iets tro pisch. Maar ook dSt is dus gewoon Zeeland onder water." Faber toont een indruk van de vier jaargetijden in de Ooster- schelde en Grevelingen. Daarnaast zocht hij het nachtleven op. Zeker tachtig verschillende dieren- en plantensoorten passeerden de af gelopen twee jaar de lens van zijn camera tijdens zo'n honderd dui ken. ,,Ik denk dat ik ongeveer twintig procent heb gefilmd van wat er hier aan leven te zien is. Ik ben niet op zoek gegaan naar spec taculaire beelden. Mijn doel was Veel mensen weten niet dat zeedahlias hier voorkomen. Maar ook dat is gewoon Zeeland onder water Zeeland onder water te laten zien zoals het dagelijks is. Natuurlijk was het leuk geweest als ik ook een haaitje of een bruinvis zou zijn tegengekomen. Maar dat zou dan puur een lucky shot zijn ge weest." De Oosterschelde levert verre weg de mooiste beelden op, al heeft Faber ook daar steeds meer reden voor zorg. Uitheemse soor ten als de Japanse stekelhoorn zijn meegelift met geïmporteerd oes terbroedsel. Zag je het Oost-Azia tische roofslakje vijf jaar geleden slechts sporadisch ter hoogte van Tholen, nu zitten ze vrijwel door de hele Oosterschelde. ,,Ze planten zich in hoog tempo voort. Die gele eierpakketten zijn haast niet te missen." De slak boort zich door de schelp van een oester en mossel en zuigt het zo leeg. Verantwoordelijk Vertrouwde gasten als de sepia en snotolf laten zich daarentegen steeds minder zien. In tegenstel ling tot het zeepaardje, dat het juist prima naar z'n zin heeft in de Oosterschelde. En dan is er nog de verzanding, die ook onder water in hoog tempo vorm toeslaat. Faber werkt in zijn film niet naar een duidelijk statement toe. ,,Ik wil niet te belerend zijn. Maar ik trek wel de conclusie dat wij voor deze oude zeearmen moeten blijven zorgen. De mens heeft de boel destijds afgedamd voor z'n eigen veiligheid. Prima, maar dan blijf je ook verantwoordelijk voor de ver dere natuurontwikkeling." Aanmelden voor de sneak pre view op dinsdag 22 oktober (aan vang 19.15 uur) in het Informatie centrum aan de Brouwersdam kan via de site van Staatsbosbeheer. Informatie over de verdere verto ningen van de film staat op de in ternetpagina delevendedelta.com. DEN HAAG Kees Uitterhoeve uit Burgh-Haamstede mag een paardenpension met maximaal twaalf paarden houden naast na tuurgebied Kop van Schouwen. Dat heeft de Raad van State gis teren vastgesteld. Uitterhoeve had bezwaar gemaakt tegen de grens van zeven paarden die de gemeente gesteld. De Raad van State gaf hem eerder al gelijk en dwong de raad het bestem mingsplan Herziening Kop van Schouwen aan te passen. Dat is in mei van dit jaar gebeurd. Aan gezien Uitterhoeve daartegen geen bezwaar meer indiende, besloot de Raad van State van daag dat de kwestie gesloten is. ZIERIKZEE Theatergroep Zierik speelt in november een toneelstuk van de Vlaamse schrijver Tom Lanoye. In 'De Jossen' draait het om het spanningsveld tussen de hang naar saamhorigheid en individualiteit. Het stuk gaat 1 november in première in Theater De Ver dieping aan het Jannewekken in Zierikzee. Lanoye heeft al zijn persona ges dezelfde naam gegeven: Jos. En met slechts enkele woorden schetst hij wat er aan de hand is in 'het Josdom'. ,,Alle vrijheid dus voor eigen keuzes en interpretatie." Saxo fonist Frans Blanker kleurt het spel in met live muziek. De Jossen eten, drinken, sla pen, vrijen, leven samen. Hun geluk hangt af van het collec tieve, van elkaar. Tot Jos aangeeft dat hij zich 'anders' voelt. Vanaf dat mo ment stellen de Jossen alles in het werk om hun Josdom te beschermen voor vreemde in vloeden. De overige voorstellingen worden gespeeld op 2, 8, 9, 10, 15, 16 en 17 november. Reserveren kan via theater- groepzierik.nl. Tot zondag 20 oktober kunnen mensen zichzelf of anderen aan melden voor de Dag van de Mantel zorg op Schouwen-Duiveland. Op die dag, vrijdag 8 november, krijgen mantelzorgers een bloemetje en wordt het mantelzorgcompliment uitgereikt. Dat mantelzorgcompliment is een bedrag van 75 euro en is be doeld als financiële tegemoetko ming voor de zorg die mantelzor- gers aan anderen verlenen. De Dag van de Mantelzorg, die landelijk op 10 november wordt gehouden, is bedoeld om mantelzorgers een keer in het zonnetje te zetten. Zij zorgen langdurig en onbetaald voor fami lieleden, vrienden of buren die chronisch ziek, gehandicapt of hulpbehoevend zijn. De gemeente Schouwen-Duive- land wil deze mensen steunen met een bloemetje, een financieel ex traatje én met informatie. Om alle mantelzorgers op Schou- wen-Duiveland te bereiken, vraagt SMWO mensen die mantelzorgers kennen en mantelzorgers zelf zich aan te melden. Het is ook mogelijk meerdere mantelzorgers op te ge ven of mantelzorgers op te geven die al eerder in de bloemen zijn ge zet. Aanmelden vóór 20 oktober via: smwosd.nl donderdag 17 oktober 2019 'We moeten voor zeearmen zorgen' Marcel Modde Zierikzee Een heremietkreeftje uit de film De Levende Delta. foto ronald faber -Ronald Faber, filmmaker Esme Soesman Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58