Tegeltableau is de kroon op het werk van Marijke Lamboo IN DE REGIO 6 Zaak bij Raad van State MIJN DORP, MIJN STAD Daar vroeg Kees Bos uit Burgh- Haamstede om een bijstelling van het bestemmingsplan. Het plan maakt onder meer de aanleg van een vijftal rotondes mogelijk tussen de Kraaijensteinweg, Serooskerke en de Zwaardweg. Bos heeft aan de Zwaardweg, vlak bij één van de toe komstige rotondes, een perceel met schuur gekocht en wil daar een wo ning bouwen. Dat wil de gemeente Waarom moet uitgerekend ik grond inleveren? Dat is rechtsongelijkheid Schouwen-Duiveland niet en daar loopt een aparte rechterlijke proce dure over. 1000vierkante meter Bos is het ook niet eens met de wijze waarop de rotonde op de kruising N59, Zwaardweg en Boo- gerdweg is ingepland. Voor de aan leg van de rotonde hebben de ge meente Schuouwen-Duiveland en provincie Zeeland 1.000 vierkante meter grond van Bos nodig. Dat vindt de inwoner van Burgh- Haamstede onverteerbaar. Hij vindt dat de gemeente en pro vincie van zijn perceel af moeten blijven en grond aan de andere zijde van de weg moeten gebrui ken. ,,Dat is natuurgebied. Daar hebben we met zijn allen voor be taald. Waarom moet dan uitgere kend ik grond inleveren. Dat is rechtsongelijkheid," aldus Bos bij de Raad van State. Of de Raad veel voor Bos kan doen is de vraag. Want hij heeft geen zienswijze tegen het bestemmingsplan inge diend. Bos vond dat niet raar, omdat hij de grond en schuur aan de Zwaardweg op dat moment nog niet had gekocht. Maar woordvoer ster van de gemeente Schouwen- Duiveland zei dat Bos al ruim voor de ter inzagelegging van het ont werpplan bezig was met de aan koop van het perceel. Dus had hij volgens de gemeente wel degelijk op tijd een zienswijze kunnen in dienen. Rechter en staatsraad Bruno van Ravels leek ook weinig kans te zien en zei dat Bos er serieus rekening mee moet houden dat zijn bezwaar tegen de aanleg van de ro tonde niet-ontvankelijk wordt ver klaard. Dan is het verkeersplan on herroepelijk en kan de gemeente aan de slag met de benodigde ver gunningen. Bos wordt overigens wel gecom penseerd voor het verlies aan grond. Maar voor hem is belangrijker dat hij daar uiteindelijk een woning kan bouwen. Uitspraak volgt bin nen enkele weken. Esme Soesman Brouwershaven Maandenlang waren Lamboo en haar man Ron Pronk met de klus in de weer. Op zoek naar de beste manier om de tegels te bakken, ze in de juiste maat te krijgen en ze vervolgens met de meest op de ori ginelen lijkende kleuren glazuur te behandelen. De laatste tegels zitten er sinds kort op. ,,Het was een uitdaging. Zelf was ik wel een beetje emotioneel toen ik het re sultaat zag. Ik heb mijn initialen er niet op getekend, maar het was wel Toen ik het resultaat zag, dacht ik: hé, dit huis is weer helemaal blij! erg leuk om te doen. Het is toch een heel bijzonder huis", zegt Lamboo. De in 1911 gebouwde woning aan de Provinciale Straatweg, op de kop van de Delingsdijk, is op zich al een plaatje om te zien. Op vallend hoog en rank gebouwd, met verschillende kleuren steen tjes en glas-in-loodramen. Het is één van de weinige objecten in (Noord-)Zeeland met Jugendstil- invloeden, omschrijft de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed de boerderijwoning. Afdakje Boven ramen en deur zitten bogen met tegelplateaus. Die boven de voordeur is, door een afdakje, nog altij d intact. Het linkerplateau was verdwenen en het rechterplateau door weer en wind hevig aange tast. De eigenaren vroegen Lam- boo om nieuwe tegels te maken. Tegelzetter Peter Verkerk zorgde voor de bevestiging. Het resultaat mag er zijn. Lamboo: ,,Het klinkt misschien stom. Maar toen Peter die tegels er op had gezet, dacht ik: hé, dit huis is helemaal blij." Roze zondag AAGTEKERKE Expositie Herfstfair 'v. donderdag 17 oktober 2019 Aanleg van rotondes lijkt nabij De kans lijkt zeer klein dat de Raad van State het plan voor een verkeersveiligere N57 en N59 op Schouwen-Duiveland zal torpederen, zo bleek gisteren tij dens een rechtszaak in Den Haag. Jan van Ommen Den Haag/Kerkwerve -Kees Bos, eigenaar perceel Er gaat geen dag voorbij of ke ramiste Marijke Lamboo heeft een homp klei of glazuurkwas- tje in haar handen. Toch zijn de tegeltableaus die ze recent maakte voor de monumentale boerderijwoning Mon Genie in Brouwershaven ook voor haar heel bijzonder. ,,Dit is de kroon op mijn werk." -Marijke Lamboo, keramiste NIEUWE TONGE Het is zondag weer 'roze zondag' bij Staatsbos beheer. Onder de vleu gels van een boswach ter wordt over de Greve- lingendijk bij Nieuwe- Tonge gespiekt naar de kolonie flamingo's die daar sinds 2012 over wintert. De excursie be gint om 10.30 uur bij Camping De Grevelin- gen aan de Havenweg, met een toelichting op de herkomst van de on geveer 70 vogels bij het haventje van Batten- oord. Aanmelden kan via staatsbosbeheer.nl/ activiteiten. De fla mingo's keren voor het broedseizoen weer terug naar het Zwillbroc- ker Venn, aan de Duitse kant van het Achter- hoekse Groenlo. Anne-Marie Vermazen exposeert vandaag, morgen en zaterdag in Galerie BANK in Aagte- kerke. Van 12.00 tot 17.00 uur zijn de schilde rijen te zien. KERKWERVE In Kerkwerve wordt za terdag een herfstfair ge- Flamingo's. foto ernesta verburg houden. Er zijn herfst bloemstukken, pompoe nen, boeken en versna peringen te koop. Een deel van de opbrengst gaat naar stichting Bas en het overige deel wordt besteed aan het onderhoud van de kerk. De herfstfair begint om 09.30 uur en duurt tot 13.30 uur. Protestantse gemeente Kerkwerve, Weelweg 1 in Kerkwerve. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Her vormde kerk, 09.30 12.30 uur: Vakantie Bijbel Week; Sport park Volharding, 19.00-20.00 uur: Jeu de Boules; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Dorps huis, 18.45 uur repeti tie CresKids muziek- vereniging Cres cendo, 19.45 uur re petitie Fanfare Crescendo; Goe- manszorg, 11.00 17.00 uur: Geopend; ELLEMEET Dorps huis, 19.00 uur: Medi tatie; KERKWERVE Dorps huis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor ouderen; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00 22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjas/jokeravond; OUWERKERK Dorps- huis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; Waters noodmuseum, 11.00 en 13.00 uur: Familie rondleiding, 13.30 uur: Workshop bouw je eigen geschenk woning; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Klaverjas- club; SCHARENDIJKE Informatiecentrum Grevelingen, 10.00 uur; Haaientanden- speurtocht; ZIERIKZEE Haven plein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt. Ron Pronk en Marijke Lamboo bij Mon Genie in Brouwershaven waarvoor ze de tegels maakten. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57