MIJN FOTO 1 ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat tekenen wij graag op. Vandaag een foto van Martine Ridderhof (30) uit Sint-Annaland van haar bezoek aan een weeshuis in Ghana. Vreugde en plezier stralen af van de gezichten van de Ghanese kindjes. „Ie dere Nederlander zou eens een tijdje in Afrika moeten doorbrengen", vertelt Martine Ridderhof. ,,De belangrijkste les die ik daar heb geleerd: 'Je kunt blij zijn met niets'. Toen ik terug kwam in Nederland was ik ex treem dankbaar dat ik weer kon koken op een kooktoestel in plaats van op een vuurtje op de grond. Ik kon weer normaal douchen en water drinken uit de kraan. Alles wat bij ons doodgewoon lijkt, is in Ghana uitzonderlijk." Ridderhof is diëtiste en deelt op haar blog (Zeeuwse Foodie) haar kennis over voeding en gezond heid. Ze heeft passies voor koken en reizen en zocht ruim 5 jaar ge leden naar vrijwilligerswerk. ,,Mijn oom en tante doen regelma tig zendingswerk in Afrika, samen met mijn vader bezocht ik ze ooit in Ethiopië. Nadien droomde ik ervan te helpen in een Afrikaans land. Via de organisatie Let's Go Africa kwam ik in aanraking met een project in de Ghanese plaats Klikor-Agbozume." Ander land, andere cultuur, an dere gewoontes. Het bleek even wennen, maar Ridderhof had een doel voor ogen. ,,Gedurende drie weken heb ik administratieve werkzaamheden verricht voor een weeshuis (Friends Home) en een school (El Shaddai). Daarnaast heb ik op scholen in de omgeving voorlichting gegeven aan de lera ren en oudste leerlingen over ge zonde voeding." Ridderhof ging samen met een vriendin, Linda Heijboer, het avontuur aan. Ze vertrokken op tweede kerstdag 2014 en gingen 'back to basic'. ,,We kwamen te recht bij een gastgezin. Een vader en een moeder die een weeshuis onderhielden met 15 kinderen van 2 tot 16 jaar. Naast het weeshuis stond een school, waarop honder den kinderen zaten. Het gezin had twee huisjes voor gasten. Wij heb ben drie weken lang moeten douchen met emmers koud water. Het primitieve is me het meest bijgebleven. Een smartphone of tablet is in Ghana al een attractie." De foto van Ridderhof met de Ghanese scholieren is gemaakt op 12 januari 2015. ,,Dit zijn kinderen met wie we een dag gespeeld heb ben. Vanuit Nederland had ik al- lerlei knutselspullen meegeno men om te knippen en te plakken, vliegtuigjes te vouwen en kralen kettingen te maken. Aan de do centen van deze kinderen heb ik voedingsadviezen gegeven." Ondanks alle eenvoud spreekt Ridderhof bijna 5 jaar later over een onvergetelijke ervaring. ,,An- dere culturen ontdekken is een voorrecht. Je denkt met vrijwilli gerswerk wat te kunnen beteke nen, maar in zo'n korte periode gooi je slechts een druppeltje op een gloeiende plaat. De ervaring nemen ze me in elk geval niet meer af." De jaren nadien twijfelde Rid derhof of ze nog eens terug zou keren naar het weeshuis en de school in Ghana. ,,Voorlopig is dat er niet van gekomen. Wel stuur ik met Kerst regelmatig een donatie naar het weeshuis. De bewuste foto heb ik gedeeld op Facebook, zodat ik hem nog regelmatig be kijk. Ook heb ik een aparte map met mijn mooiste foto's van de afgelo pen jaren. Dit plaatje heeft een prominente plek. De foto zet mij altijd stil bij de gedachte, 'wees blij met alles wat je hebt, hoe veel of hoe weinig dat ook is." donderdag 17 oktober 2019 'Ik leerde: je kunt blij zijn met niets' Hans Puik llUIBIËÊf' Martine Ridderhof met scho lieren in Ghana. foto linda heijboer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39