8 ZEELAND De verwachting was dat er zeker behoefte aan was. Maar dat de vier weken geleden begonnen dagopvang voor jong-dementerenden in Lewedorp zó snel zou groeien, is opvallend. JONG-DEMENTERENDEN DAGOPVANG r\ Op de begane grond van zorgcentrum De Kraay ert in Lewedorp is een appartement omge bouwd tot dagopvang. Geen ge sloten opvang, maar een open ruimte met een knusse zitkamer en een speciale ruimte voor als je je even terug wilt trekken. Aan ta fel zitten twee mensen te dam men. Iemand anders kleurt een plaat voor volwassenen. Het is de plek waar Willy de Bruine uit Goes sinds vier weken twee maal per week naartoe gaat. ,,Het is me meegevallen", vertelt ze. ,,Ik zag er verschrikkelijk tegenop. Alles wat nieuw is, is spannend. Ik ging er met lood in de schoenen naar toe." Maar nu vindt ze het gezel lig. ,,Al vind ik het thuis ook heel erg fijn." Beter gevoel Willy de Bruine is dementerend. Jong-dementerend om precies te zijn en dat wil zeggen dat ze voor haar 65ste de ziekte kreeg. De Bruine gaat vooral voor zichzelf naar Lewedorp, want het doel van de opvang is om met een beter gevoel in het leven te staan. Maar haar mantelzorgende man krijgt zo ook de kans meer dingen voor zichzelf te doen, al vindt hij dat persoonlijk niet zo nodig. ,,Ik kan niet zeggen dat ik het heel erg zwaar heb hoor'', zegt Hans de Bruine. Hij ziet de zorg voor het huis houden en zijn vrouw als iets vanzelfsprekends. Het hoort er bij. Maar wie goed luistert, merkt dat hij in de loop van de jaren stukje bij beetje zelf heel veel heeft ingeleverd. Boodschappen Steeds meer taken nam hij over. Zo moet hij altijd mee om bood schappen, want die kan Willy niet meer alleen doen. Ze kan nog wel een stukje fietsen, maar niet meer alleen. Dan raakt ze de weg kwijt, dus moet haar man (of ie mand anders) mee. ,,Er verandert een heleboel. In het leven met elkaar, maar ook in je sociale leven", zegt Hans de Bruine. In Zeeland zijn ongeveer hon derd jong-dementerenden. Voor dagopvang waren ze tot voor kort aangewezen op Rotterdam of Roosendaal. Met de komst van de opvang in Lewedorp kan een lange reis voorkomen worden. Dagopvang met leeftijdsgenoten is belangrijk, vertelt Christiane Minnaar, teamleider bij SVRZ. ,,Deze mensen zijn nog heel vi taal. Dat hebben de ouderen niet meer." Dat betekent dat de jong- dementerenden een ander aan bod nodig hebben. Zo gaan de groepen er zo veel mogelijk op uit. Wandelingen van een uur zijn niet bijzonder. ,,En dan wel stevig doorlopen." Maar het is ook een stuk gemakkelijker om met leeftijdsgenoten te praten of een spelletje te doen. In de woonkamer wordt het in tussen druk. De mannen die aan het biljarten waren, komen terug naar de kamer. Er worden grapjes gemaakt, de koffie geurt in de keuken. Nog een uurtje, en dan gaan ze allemaal weer terug naar huis. Naast dagopvang is ook grote behoefte aan groepswoningen voor jong-dementerenden. In Terneuzen worden in januari twee woningen geopend voor mensen die door de ziekte niet meer thuis kunnen wonen. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Motorgeluid Sommige motorrijders maken met hun voertuig doelbewust zo veel geluid - met name bij de ac celeratie - dat ik er soms bang van word (4 oktober). Ik spreek in middels dan ook over geluidster- reur. Volgens mij is dit een zwaar onderschat probleem in Neder land. Ik lees ook dat motoren meer geluid mogen produceren dan auto's. Waarom is dat zo? De auto-industrie steekt miljoenen in het stiller maken van voertui gen, terwijl naar mijn gevoel be paalde types motoren steeds meer herrie maken. In een klein landje als het onze wordt het voor stiltezoekers steeds moeilijker een rustige plek te vinden. Robert de Jonge Ambachtsstraat 52, 's-Gravenpolder Wilders ,,Volkert, waar ben je?" Dit riep een docent van de Universiteit van Utrecht (2 oktober) na de ver kiezingswinst van Forum voor Democratie, duidelijk in de rich ting van Thierry Baudet, in maart 2019. Nu wil ik me met geen van deze partijen identificeren, maar vraag me wel af of de uitroep van Geert Wilders 'meer of minder Marokkanen' terecht wél straf baar kan worden bevonden, en deze duidelijke hint niet.Mijns inziens wordt hier met twee ma ten gemeten. Kwalijke zaak, het recht moet toch onpartijdig zijn? Rie Krook Vredehoflaan 326, Vlissingen Rente De vaste lasten als huur bij een huurwoning en de hypotheek bij een koopwoning zijn de grootste uitgaven. Nu de prijzen van koophuizen erg zijn gestegen (11 oktober), is het goed eens te kij ken of bij de hypotheekrente ook sprake is van een risico-opslag. Banken berekenen in veel geval len een opslagpercentage van mi nimaal 0,2 als de hypotheek meer bedraagt dan 67 procent van de verkoopwaarde van de woning. Nu de verkoopwaarde vaak veel hoger is dan de WOZ, is deze op slag niet langer terecht! Aan het tussentijds vervallen van rente opslag willen veel banken niet meewerken! Wanneer je tussen tijds je hypotheek wilt wijzigen, moet je een boeterente betalen én 350 euro aan administratiekosten. Maar weer wachten tot de rente periode afloopt. Van een sociaal beleid, zoals bijvoorbeeld de Ra bobank pretendeert, kan ik hier niets merken! Hopelijk blijft de rente nog lang laag. G.M. de Jonge Goeman Borgesiusstraat 17, Vlissingen Syrië Een volk zonder eigen staat is slechts een pion in het politieke schaakspel van grote mogendhe den. De Koerden kunnen erover meepraten, nu Amerika zich te rugtrekt uit Koerdisch Syrë. Het is een mokerslag in het gezicht van de Koerden, die hun hoop op Amerika hadden gevestigd (8 ok tober). Dat zal Trump worst zijn. Zelfbeschikking en mensenrech ten zijn woorden die hij en Erdo- gan slechts uit het woordenboek kennen. Maar, laten we eerlijk zijn: trek ken wij Nederlanders ons zo veel aan van het lot der Koerden? Af gaande op de berichtgeving lijken wij ons slechts zorgen te maken over wat gaat gebeuren met Sy- rië-gangers die door de Koerden worden bewaakt. Tja, wat gebeurt er als je de cipiers in de steek laat, waardoor de deuren van de ge vangenis wagenwijd worden opengezet? Dr. A. L. Kort Spanjaardstraat 8, 's-Heer Hendrikskinderen Justitia Een justitiemedewerker is maan den afgeluisterd door justitie om dat zij misstanden binnen justitie aankaart. Al je privégesprekken opgeslagen en meegeluisterd door luistervinken van de staat. Wanneer men als justitie mede werkers wil intimideren, dan is dit een probaat middel om toe komstige klokkenluiders angst aan te jagen. Dat dit soort praktij ken in een malafide despoten- staat plaatsvinden mag niemand verwonderen, maar in 'ons' Ne derland?! De kop van Vrouwe Justitia - of hoe zij genderneutraal ook mag heten - zit vol rechterlijke dwa lingen, machtsmisbruik en vriendjespolitiek. Scheiding der machten is essentieel voor onze schijndemocratie en klokkenlui ders zijn onze hoeders der natie. Zij zijn moderne verzetshelden 'so zu sagen'. Koester hen die over ons waken en nagel aan de schandpaal zij die klokkenluiders vervolgen en opjagen. Abko Paauwe 's Heer Hendrikskinderenstraat 63, Goes Coming Out Slechte verliezers, daar in Rei- merswaal, waar men een demo cratisch besluit wil terugdraaien op grond van christelijke normen en waarden. Helaas voor hen worden er mensen geboren met een andere, niet-gekozen, geaard heid. Als je zelf mocht beslissen, zou je zeker niet deze, soms moeilijke weg kiezen. Zelfs bij dieren komt het voor, dus accepteer nou maar dat de schepper of de natuur het zo bedoeld heeft. Minimaal 4 procent van de be volking is LHBT. In Reimerswaal gaat het om 897 mensen en die wens ik sterkte! Lambrecht Nijssen, Evertsenstraat 17-34, Goes donderdag 17 oktober 2019 XB Willy de Bruine (rechts) gaat twee dagen in de week naar De Kraayert in Lewedorp. Ze heeft demen tie. ,,Ik weet dat ik veel dingen vergeet." Links haar man Hans. foto ernesta verburg 'Het is me erg meegevallen' Melita Lanting Lewedorp Vrouwe Justitia. FOTO ANP XTRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36