Vliegen hebben een favoriete overwinterplaats Oek de Jong hoopt steeds treetje hoger te komen ZEELAND 3 SNUFFELMARKT MIDDELBURG donderdag 17 oktober 2019 vliegen. Tijdens het onderzoek van het KAD worden veel ge wone kamer- of huisvliegen (Musca domestica) gezien en ge vangen. Nu lijkt het vooral om de Musca autumnalis te gaan, ofte wel het insect met de toepasse lijke naam herfstvlieg. In de zo mer heb je er binnen geen last van. Ze leven dan in het vrije veld en soms buiten op een warme muur in het zonnetje. Zodra het kouder wordt, vor men ze zwermen die op zoek gaan naar een plek om te over winteren. „Sommige gebouwen blijken favoriet, daar komen de herfstvliegen vrijwel elk jaar te rug, terwijl andere gebouwen in de nabijheid nooit overlast hebben van herfstvliegen", al dus het KAD op zijn website. De wat grotere klustervliegen (Pollenia rudisvertonen het zelfde gedrag en hebben een voorkeur voor bepaalde wonin gen en gebouwen. En mis schien ook wel voor bepaalde dorpen. De herfst- en kluster- vliegen zijn wel gemakkelijk te vangen, aldus het KAD. ,,Tij- dens de overwintering zitten de vliegen stil, maar ze kunnen actief worden en rondvliegen wanneer ze verstoord worden of wanneer de ruimte tijdelijk wordt verwarmd. Hun gedrag en vlieggedrag ziet er moe en onhandig uit." vliegen hebben een voorkeur voor eten en lichte plek ken. „Als de tv een tijdje aanstaat zit hij vol met vliegen." Ze wijst naar het witte internet- kastje van Delta. „Kijk", zegt ze. ,,Hier hebben ze ook op ge zeten." En al poetst ze het appa raatje elke dag schoon, er zitten steeds weer kleine bruine vliegen- poepjes op. Nog een paar weken, dan is het voorbij, weet Elly inmiddels uit er varing. Ze probeert ondertussen van alles om de vliegen te van gen. Een plastic zakje waar bo lussen in hebben gezeten heeft in de keuken een tweede leven ge kregen als vliegenvanger. Alleen naar de vliegen meppen doet ze zo weinig mogelijk. Niet omdat ze geen vliegenbloed wil vergieten, maar Wuufke kan er niet zo goed tegen als het baasje om zich heen slaat. Nieuwdorp en de vliegen zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. De afgelopen tien, vijf tien jaar verschijnt met grote regelmaat een bericht dat inwo ners van het dorp last hebben van deze insecten. De oorzaak? Niemand die het kan zeggen. De gemeente Borsele heeft verschillende keren deskundi gen ingeschakeld om achter de oorzaak van de vliegenoverlast te komen. Onderzoekers van het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen (KAD) in Wagenin- gen waren de laatsten die aan de slag gingen om het raadsel op te lossen. Met lijmvellen en lokstoffen werden vorige zomer maandenlang vliegen gevan gen. De conclusie, op sommige plaatsen zitten heel veel vlie gen, maar een aantoonbare bron vond het KAD niet. Er is geen peil op te trekken, zegt de gemeente Borsele. Probleem is dat de overlast zich niet elk jaar in steeds dezelfde periode voordoet. De ene keer ziet het in de zomer zwart van de vliegen, dit jaar komen de klachten in de herfst. Het zijn ook niet altijd dezelfde De 67-jarige De Jong was te gast op een bijeenkomst van de PZC en boekhandel De Drvkkery. Aanlei ding was de verschijning, vorige maand, van zijn roman Zwarte schuur. Die is uitgegroeid tot dé na tionale literaire gebeurtenis van 2019, met lovende besprekingen, topnoteringen in bestsellerlijsten en een bekroning als Boek van de Maand bij De Wereld Draait Door. Net als zijn vorige roman, het mo numentale Pier en oceaan (2012), speelt Zwarte schuur zich mede afin Zeeland. Hoofdpersoon is de schil der Maris Coppoolse, die op het toppunt van zijn roem wordt ge confronteerd met de onthulling van een groot geheim in zijn leven. Op zijn 14e was hij betrokken bij een misdaad, die zich op een zon dagmiddag afspeelde in een zwart- geteerde schuur. Als dat, decennia later, bekend wordt, gaat alles in het bestaan van Coppoolse schuiven. In een vraaggesprek met PZC-re- dacteur Jan van Damme zei De Jong gisteren dat de kiem van Zwarte schuur al jaren eerder was gelegd. ,,In de eerste scène wordt Maris bij Goese Sas door drie jongens in el kaar geslagen. Dat beeld had ik al in mijn hoofd bij Pier en oceaan, maar die scène bleef liggen. Kennelijk zit mijn schrijverschap zo in elkaar, dat bepaalde beelden zich blijven op dringen. Daar kun je niet omheen. Uiteindelijk is vernedering een heel belangrijk gegeven in het boek ge worden." Zwarte schuur is tot zijn Ik laat mijn camera het liefst zo diep mogelijk zakken in de menselijke geest -Oek de Jong, schrijver genoegen nóg beter ontvangen dan Pier en oceaan. ,,Het komt ook iets dichter bij mensen, omdat het een roman van nu is. Bovendien pro beer ik me per boek te ontwikkelen, opnieuw een treetje hoger te ko men." De Jong schetste de lastige positie van de hedendaagse romanschrij ver. ,,Je moet de concurrentie aan gaan met zaken zoals Netflix en so ciale media. Het gedrang is echt enorm. Maar wat een roman uniek maakt, is dat je met geen enkel an der medium de binnenwereld van mensen zo gedetailleerd en diep gaand kunt laten zien. En ik laat mijn camera het liefst zo diep mo gelijk zakken in de menselijke geest." Ook spanning is voor De Jong essentieel. Ik denk dat de he- dendaagse schrijver enorm veel aandacht dient te besteden aan tempo, zintuiglijkheid en suspense. Je moet steeds meer doen om men sen bij de les te houden. Daar heb ik in deze roman nog harder aan ge werkt dan anders." Zaterdag a.s. 19 oktober wegensomstandigheden gecanceld als ze in je kopje drijven Kijk op de site bij /video Weer een vliegenplaag in Nieuwdorp Theo Giele Nieuwdorp Een vlieg op het kopje bij Elly Kopmels. „Het is vooral vies als ze op je eten gaan zit ten." FOTO'S ERNESTA VERBURG ,,Ik geniet", zei schrijver Oek de Jong gisteravond in de Oostkerk in Middelburg. „Mijn boek is uit, de spanning is eraf. De recen sies zijn goed, maar wat ik nog veel belangrijker vind is dat le zers het boek omhelzen. Ik krijg dagelijks reacties." Rolf Bosboom Middelburg TNFÜTC118-62 47 36 n SCHETSMAdKTEN@ZEELANDNET.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31