g-s Fanatisme breekt boerenfront op Bouwer van getijdencentrale opnieuw failliet Niks te klagen Hoogspanningsstation bij Rilland in gebruik 2 NIEUWDORP WEER VLIEGENPLAAG Nieuwdorp zucht weerondereen vliegenplaag. Wuufke heeft er weinig last van. De Engelse buldog is van het type leven en laten leven. Al heeft ook deze dame haar grenzen: als er een vlieg op haar neus gaat zitten, schudt ze met haar hoofd. Commentaar Op 1 oktober eisten de boeren op het Malieveld dat de po litiek binnen vier weken het stikstofbeleid zou aanpas sen, anders zouden ze terugkomen. Maar gisteren al werd het leven in Den Haag weer ontwricht door boerenprotest. Mogen de boeren kwaad zijn? Ja dat mogen ze. Ze zijn mét de natuur het slachtoffer van het beleid van zachte heelmees ters die stinkende wonden hebben achtergelaten. Tegen leden van de vaste Kamercommissie voor Landbouw waarschuwden juristen en ecologen tegen het blijven leggen van politieke nood verbandjes. Marchanderen met de uitvoering van regels en het valse hoop geven aan boeren en bouwers hebben eerder al ge leid tot de 'stikstofcrisis'. Boeren hebben gelijk als ze eisen dat zij niet alleen moeten opdraaien voor het probleem. Maar het gaat fout als ze geloven in voormannen en politici die hen voorschotelen dat het pro bleem is op te lossen zonder een stevige bijdrage van de land bouw. Door niet te wachten tot 1 november is het boerenfront verdeeld geraakt. Deze week ging het fanatieke deel van de boeren en hun aanhang een stap verder met ronduit intimide rende acties. Een vergunning om te mogen demonstreren alleen was kennelijk niet genoeg. Afspraken die de autoriteiten met de actievoerders hadden gemaakt, werden geschonden. De maat regelen om bij voorbaat het Binnenhof te beschermen bleken niet voor niets te zijn genomen. Goedwillende boeren doen er verstandig aan om hun zaak niet te laten kapen door kwaadwillende types en politieke op portunisten. Afspraken die de autoriteiten met de actievoerders hadden gemaakt, werden geschonden Het bedrijf ging vorig jaar ook al failliet, maar maakte toen een door start. Of dat nu weer gebeurt, is nog onduidelijk, zegt curator Marc Le Belle van Rensen Advocaten in Alk maar. ,,Het faillissement is nog vers. Ik kan nu nog geen voorspelling doen. Er zijn diverse partijen geïn teresseerd in de overname van het bedrijf, of in de exploitatie van de getijdeninstallaties." Vooralsnog heeft het faillisse ment geen gevolgen voor de vijf ALMANAK turbines in de Oosterscheldekering. De turbines werden in 2015 ge plaatst. Ze hebben een totale capa citeit van 1,2 megawatt, wat goed is II Diverse partijen zijn geïnteresseerd in de overname van het bedrijf voor de stroomvoorziening voor duizend huishoudens. ,,Die ston den al in reparatiestand", weet Le Belle. ,,Daar komt op korte termijn geen verandering in, maar het is duidelijk dat deze situatie niet te lang moet duren." Het was een hele stap van de boerderij naar het bejaarden huis, maar de krasse Zeeuw heeft het er reuze naar zijn zin. Het eten is fantastisch, de ver zorging is top. Niks te klagen. En met zijn scootmobiel komt hij overal. Van eenzaamheid had hij al geen last, maar sinds zijn zo- veel-en-negentigste verjaardag is het nog gezelliger geworden. Elke avond komt er wel een me debewoner langs voor een praatje. ,,Wat wil je. Ik heb zes flessen jonge klare gekregen voor mijn verjaardag. Dan we ten ze je wel te vinden. Haha." Wie wordt de nieuwe Clubheld? Adviesbureau kijkt naar Grindweg Zoutelande Scooterrijder gewond bij botsing Het zijn gelukkig niet van die dikke vette bromvliegen die ronkend rondvliegen - het gaat om kleine exemplaren. Maar toch, Wuufkes baasje Elly Kopmels vindt het maar niks, al die insecten in huis. ,,Het is vooral vies als ze op je eten gaan zit ten. Of als er een in je kopje drijft als je net een slok wilt nemen." ,,Ze zitten alleen beneden. Op de bovenverdieping is geen vlieg te zien." Op sociale media wordt volop geklaagd over de vliegenover- last. Wat de oorzaak is van de jaar lijks terugkerende plaag? Sommi gen wijzen naar de vuilstort, dicht bij het dorp in het havengebied. Onderzoek wees vorig jaar uit dat dit geen bron van vliegen is. Ook Elly denkt niet dat de overlast uit die hoek komt. ,,Dan zouden we toch het hele jaar last van vliegen hebben?" Dat geldt ook voor andere bronnen van overlast die genoemd worden. Het enige wat ze kan be denken is het uitrijden van mest, zo vlak na de oogst. Maar ja, dat ge beurt niet alleen in de buurt van Nieuwdorp. Het nieuwe 38okV-hoogspan- ningsstation bij Rilland is in ge bruik. Netwerkbeheerder TenneT heeft de bestaande hoogspannings lijn er dinsdag op aangesloten. TenneT was sinds januari bezig met bouwen van twaalf wintrack- masten: die waren nodig om het nieuwe station aan te sluiten op de bestaande lijn. De komende maan den wordt ook de hoogspannings lijn tussen Rilland en Zandvliet (België) aangesloten op het hoog spanningsstation. Halverwege vol gend jaar volgt de lijn tussen Ril land en Geertruidenberg. Met de ingebruikname van het hoogspanningsstation is een eerste stap gezet naar de ingebruikname van een nieuwe 38okV-lijn tussen Borssele en Rilland. De aanleg daarvan moet nog be ginnen. Het project liep vertraging op, door een conflict tussen TenneT en aannemerscombinatie Heij- mans-Europoles (HEP). TenneT moest daarom op zoek naar nieuwe aannemers. De nieuwe lijn en dus ook het nieuwe station zijn nodig om aan de groeiende vraag naar en het groeiende transport van elektrici teit te voorzien. De 38okV staat voor 380 kilovolt - de zwaarste lij nen die er in Nederland zijn. donderdag 17 oktober 2019 Tocardo, het bedrijf dat de getij dencentrale in de Oosterschel- dekering heeft gebouwd, is weer failliet verklaard. Cornelleke Blok Vlissingen -Marc Le Belle, curator Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Elke club heeft ze, de vrij williger voor wie niets te veel is. Hij of zij is te vin den bij de sportclub, maar ook bij de cultuur vereniging of bij de fan fare. Iedere club in Ne derland maakt kans op de titel Clubheld van het Jaar. Bij deze verkiezing, geor ganiseerd door de PZC en partners, krijgen clubs een podium om hun held in het zonnetje te zetten. Vanaf maandag 21 okto ber kan iedereen zijn of haar clubheld nomineren. Dat kan tot en met 10 no vember. Meer info op: clubheldvanhetjaar.nl THOLEN Is de oversteekplaats voor voetgangers en fiet sers op de Thoolse Grindweg wel overzichte lijk genoeg? Om die vraag te beantwoorden, heeft de gemeente Tho- len een verkeerspsycho- loog van adviesbureau XTNT ingeschakeld. Die is afgelopen week komen kijken. ,,De hoofdvraag is of het straatbeeld niet te druk is", legt wethouder Jan Harmsen uit. ,,Zo'n psycholoog kijkt er naar met een frisse blik. Hij ziet dingen waar je zelf overheen kijkt." Bij de Oud-Vossemeersedijk, is hetzelfde bureau inge schakeld om die weg te bekijken nadat er zeven ongelukken in korte tijd gebeurden. De uitkomst daarvan is nog onbekend. Een scooterrijder is gis terochtend gewond ge raakt bij een verkeers ongeval op een kruis punt in Zoutelande. Een automobilist botste met de scooter op de kruising van de Weren- dijkseweg met de We- rendijke (N288). De auto reed over de Werendijk- seweg, de scooterrijder over het (brom)fietspad langs de N288. De oor zaak van het ongeluk is onduidelijk. Een ambu lance en meerdere een heden van de politie ruk ten uit. Het slachtoffer werd ter plekke behan deld en is later naar het ziekenhuis gebracht. Zó smerig Theo Giele Nieuwdorp Wuufke Cornellek Blok Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30