1. Vaporfly 3. Kunststofracke 2. Haaienvinnenpak 4. Klapschaats 5. Old Faithful K N 23 Meningen verschillen, technische innovatie in sport doet altijd stof opwaaien Na een marathonweekend vol wereldrecords plaatste atlete en bewegingswetenschapper Miranda Boonstra in deze krant vraagtekens bij de nieuwste 'springveerschoen' van Nike, die ze vergeleek met de klapschaats en het polyurethane zwempak. Elke .wetenschappelijke innovatie in de sportwereld is steevast voer voor dispössie, zo leren vijf voorbeelden. _L N N De nieuwste hardloopschoen van Nike, dus. Zo'n beetje alle records van de laatste jaren zijn gelopen op deze wonder- schoen, die volgens de producent vier pro cent energiebe sparing oplevert. Brigid Kosgei droeg zondag in Chicago de ZoomX Vapor fly Next% toen zij het wereldre cord van Paula Raddiffe verpul verde. Hetzelfde schoeisel droegen alle 41 hazen die Eliud Kipchoge een dag eerder in We nen naar zijn marathon binnen de twee uur piloteerden. De Ke- niaan droeg zelf het nieuwste Toen Björn Borg in 1991 na tien jaar afwezigheid een compleet mislukte comeback maakte, vertrouwde hij nog steeds op zijn houten racket. De tenniswereld was toen echter al lang overgestapt op het veel stij vere kunststof. Door het gebruik van grafiet, glasfiber, kevlar, car bon en titanium wegen rackets tegenwoordig niet alleen bijna niets meer (nog maar 275 a 350 gram), tennis is door het nieuwe materiaal in combinatie met steeds grotere rac ketbladen ook veel meer een krachtsport geworden. Services met snelheden rich ting de 200 kilometer per uur waren in het 'houten tijdperk' zeld zaamheden, nu staat het record op liefst 263 kilometer per uur bij de mannen (Sam Groth) en 220 kilo meter per uur bij de vrouwen (Ge- orgina Garcia Pérez). De aanvallende speelstijl ser vice-volley is dood en begraven. Wat men ook probeert met tra gere banen en ballen, tennis draait tegenwoordig vooral om kracht. Maar of al dat gebeuk vanaf de baseline de sport nou verbeterd heeft? ,,De racketfa brikanten bepalen volledig naar wat voor tennis wij kijken'', mopperde achttienvoudig grandslamwinnares Martina Navratilova, dertien jaar ge leden al. ,,De tegenwoordige rackets zijn veel te sterk, dus ga je meer en meer eendimensio naal tennis zien. Vroeger had ten nis nog wel wat weg van squash, nu lijkt het meer op ra- quetball. Slaan maar, zo hard als je kunt." model van de Vaporfly, waar over nog weinig bekend is. ,,Door de vorm en bepaalde la gen, zoals een carbonplaat, is er sprake van minder spierschade en lijkt er een katapult functie te zijn. Zijn we dan nog aan het lopen, of lopen we op springveren?", zo vraagt bewe gingsweten schapper Miranda Boonstra (47) zich af, en zij is niet de enige. Boonstra, zelf drievoudig Ne derlands kampioene op de ma rathon, vindt dat er regelgeving moet komen. ,,Maar daar is het eigenlijk te laat voor." Twee jaar lang was het niet de vraag wie de snelste zwemmer was, maar wie het snelste pak droeg. Na de Spe- l/_ len kwamen alle fabrikanten in 2009 met verbeterde ver sies, die het drijfvermogen nog eens optimaliseerden. Bij de WK in Rome van dat jaar sneuvelden opnieuw 43 wereldrecords. Reden voor de internationale zwemfederatie FINA om in te grijpen. Sinds 1 januari 2010 zijn de rappe pakken verboden. De zwem mers zijn terug in textiel en de recordregen is gestopt. Maar toen een jeugd- selectie tien jaar later in één test- winter opmerke lijk veel progressie boekte, begon er wat te kante len. Vrouwencoach Ab Krook liet zijn kernploeg eind 1996 de klapschaats een maand testen en prompt was Tonny de Jong de machtige Gunda Nie mann de baas. Op de door hoogleraar biochemanica Gerrit Jan van Ingen Sche- nau ontwikkelde klappers werd de Friezin verrassend Europees kampioene. The New York Times schreef over 'the biggest revolution on ice in history', maar de mannen bleven toen nog sceptisch over de klapschaats, waar mee je meer kracht uit je afzet haalt en waarbij het ijzer langer op het ijs blijft. 'Nichten- dingen', scham perde Ids Postma. Typisch een damesschaats'', meende ook Rintje Ritsma. Tot Bob de Jong in Baselga bij zijn eerste ritje op klapschaatsen meteen een wereldrecord buitenijs op de 10 kilometer reed. Daarna was iedereen snel om. Een winter later sneu velden in het Japanse Na gano 32 olympische records en acht wereldrecords dankzij de klapschaats. De fiets, geen fijner object om als wetenschapper aan te schaven. De derailleur, de schijfrem, frames van carbon. Innovatie stopt nooit. Maar daarin kun je ook te ver gaan, vraag dat maar aan Graeme Obree. Het sportleven van The Fly ing Scotsman stond in het te ken van een zoektocht naar aerodynamica. In 1993 greep Obree het werelduurrecord door een uur lang te fietsen in de zelf bedachte 'tucked position', met de armen ge vouwen naast zijn borstkas en de schouders leunend op zijn handen. Met onderde len uit een oude wasma chine ontwierp hij zelf de fiets voor zijn recordpoging: Old Faithful. Een jaar later pakte hij hij weer het we reldrecord in de 'Superman Position'. Bijna liggend, met beide armen ver naar voren. donderdag 17 oktober 2019 GO Schouten Björn Borg zijn houten racket, fotoafp Van springveer tot drijfpak van 'nichtending' tot carbon r-"1 Regelgeving is er in de zwemwereld wel gekomen, toen het tien jaar geleden compleet uit de hand liep wat betreft records. Wat bij de Olympische Spelen van 2000 begon met een zoge noemd haaienvinnenpak van Speedo ('FastSkin') evolu eerde in 2008 en 2009 tot een niet waterdoorlatend zwem pak van polyurethaan. Voor de Spelen van Peking in 2008 kwam Speedo met de 'Lazer Razer', waarin Michael Phelps acht keer goud pakte. Arena had de 'Power Skin', Adidas de 'JetConcept'. M Femke Heemskerk, Inge Dekker, Ranomi Kromo- widjojo en Marleen Veld huis vieren het goud op de 4x100 meter vrije slag op de Spelen van 2008 in Pe king. 'The Golden Girls', zoals ze nadien genoemd werden, boekten dit suc ces in inmiddels verboden zwempakken. foto anp r Halverwege de jaren 80 beoordeelden Hein Ver geer en Leo Visser een eerste prototype van de klapschaats nog als veel te zwaar en niet sta biel genoeg. ■a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23