WERK Waarom winnaars soms wél opgeven Logistiek manager Bouma ontwaart dertig types 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Ieder kantoor wordt bevolkt door een aantal herkenbare sympathieke en minder sympathieke archetypes. Japke-d. Bouma (49), columnist bij NRC, beschrijft ze treffend in haar Gids voor de Kantoorjungle. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Je zit in de bioscoop en de film is nog geen half uur bezig, maar je ergert je kapot. Het verhaal is onzinnig en de acteurs zijn belabberd. Wat nu? Je kunt weggaan, maar je hebt zojuist wel 11 euro aan een filmticket besteed. Zonde. Helemaal niet zonde, vond psycholoog en denkfouten expert Amos Tversky. Hij liet rustig zijn vrouw achter in de bioscoop als het verhaal hem niet beviel. Goed, zijn geld kreeg hij er niet mee terug, maar hij wilde niet óók nog zijn kostbare tijd verspillen. We zijn namelijk bang voor verlies, zo ontdekte Tversky, en stoppen daarom een hoop geld, tijd, energie en liefde in hopeloze projecten. Ermee ophouden zou beter zijn, maar dan verlies je alles wat je erin hebt gestopt. Misschien wordt het beter als je er nog wat meer in investeert? Sunk cost fallacy, zo heet deze denkfout plechtig, ofwel verzonken kosten. Beruchte voorbeelden zijn bodemloze geldputten als de Joint Strike Fighter- vliegtuigen en de Betuwelijn. Opgeven is voor verliezers. We laten daarom miskopen ruimte innemen in de kast, blijven jaren stug doorwerken in een baan die maar niet verbetert en proberen onze uitgedoofde relatie brandend te houden met nóg een kind. Een verstandig mens zou stoppen. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Mooi gezegd, maar doen is een tweede. Wanneer is het tijd om een boek weg te leggen of een serie niet af te kijken? Onlangs zegde ik mijn werkplek op, omdat ik er niet graag was. Ik dacht dat een nieuwe bureaustoel vast zou helpen. Of wat plantjes. Van alles sleepte ik naar mijn werkhol, maar het werkgenot bleef weg. Verzonken kosten, besloot ik. Of had ik er toch nog wat van kunnen maken? maar met de Noord-Zuidlijn in Amsterdam was het net zo: jarenlang leek het een onein dig, onaf project waar telkens meer kosten mee gemoeid waren. Maar nu hij af is, zijn alle investeringen ineens geen verzonken kosten meer. Echte winnaars geven dus soms wel op en soms ook niet. Maar wat wijsheid is, blijkt vaak pas achteraf. erkenbaar voor vrijwel alle werknemers die regelmatig op kantoor zitten: De Lul Van Sales met zijn duikhorloge, de Morsige Collega met zijn stinkende adem en Het Meisje Op Wie Ieder een Verliefd Is. Vandaag wordt de gids, met deze en veel meer types, opnieuw uitgegeven. Zeven jaar gele den schreef Bouma het boek al, maar de types zijn de afgelopen jaren nau welijks veranderd. ,,Wel hoe we tegen sommige aankijken'', zegt ze. ,,Neem De Ziekelijke Flirt. Jarenlang dachten we: seksistische opmerkin gen horen er een beetje bij op kan toor.'' Na #MeToo kan dat echt niet meer, zegt Bouma. ,,Collega's durven nu vaker 'sodemieter op', te zeggen.'' Vraag is natuurlijk: als de types niets veranderd zijn, waarom wordt het boek dan opnieuw uitgegeven? ,,Het was niet meer verkrijgbaar'', zegt Bouma. Het was haar eerste boek over het kantoorleven, daarna volgden er nog drie, waaronder Uit rollen is het nieuwe doorpakken. ,,Ei- genlijk is het mijn interessantste boek. Het is een studie van het hele kantoorleven: alles wat daar gebeurt en welke soorten er rondlopen.'' Naast De Ziekelijke Flirt, beschreef Bouma dertig verschillende types zoals De Geboren Leider, De Klager, De Diva en De Stagiair Met Wie Nie mand Iets Kan. Daarvoor putte ze uit ervaringen tijdens haar eerste baan bij een softwarebedrijf, de Volkskrant en NRC, waar Bouma inmiddels ruim twintig jaar werkt. Waren collega's extra op hun hoede bij Bouma uit angst gebruikt te worden als inspiratie voor een vervelend kantoortype? ,,Daar was ik in het begin bang voor, dat collega's op wie ik de naardere types had gebaseerd zich daarin zouden 'Zo grappig, dan kreeg ik te horen: hoe ken jij Jan van ons kantoor?' herkennen'', zegt ze. Maar dat gebeurde nooit. ,,Dat soort types hebben vaak weinig zelfspot en zelfkennis.'' Juist collega's die ze erg waardeert, vroegen haar of de beschrijvingen over hen gingen. ,,De onzekerheid zit bij de verkeerde mensen.'' Werknemers van veel andere werkvloeren herkennen de types wel, blijkt uit reacties die Bouma krijgt. ,,Zo grappig, dan kreeg ik te horen: hoe ken jij Jan van ons kantoor?" Kantoren blijken veel overeenkomsten te vertonen, consta teert ze. „Slechte managers, de verkeerde men sen die de leuke baantjes krijgen, of je uit de naad werken maar nie mand die het ziet. Daar verbazen velen zich over." En welk type lijkt het meest op Bouma? „Ik heb veel eigenschappen van De Controlfreak, vrees ik. Ik kan moeilijk loslaten en wil alles zelf doen. Ik hoop dat ik ook iets heb van De Diva. En De Klager, daar heb ik ook iets van, helaas.'' donderdag 17 oktober 2019 GO Op een iets ander niveau, RONALD ROERADE (41) is logistiek manager bij bloemenexporteur Anton Spaargaren. Wat doe je precies als logistiek manager? „Wij zorgen dat de bloemen en planten van de veiling klaar worden gemaakt voor transport.'' Je werkt in de bloemen, is je vrouw niet ontzettend blij met je? ,,Ik heb een heel gelukkige vrouw ja. Dat ik niet veel thuis ben, is wat minder leuk voor haar." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Wie heeft er geen diva of klager op de werkvloer? Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt MARJOLEIN KOOYMAN -JAPKE-D. BOUMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18